Om dit op te lossen zijn twee benaderingen mogelijk: 1. Na de bijkaartering het gehele blad met de hand nog eens overtrekken. Dit is kostbaar, tijdrovend en gaat ten koste van de nauwkeu righeid. 2. Met het oog hierop is het veel beter het bestaande kaartdeel te digitaliseren, te meer omdat er toch vaak kleine mutaties in de be staande kaarten moeten worden verwerkt. Dit kost namelijk minder tijd dan het met de hand overtekenen. Per saldo zal deze methode niet duurder en meestal goedkoper zijn dan de eerst genoemde en wel om de volgende redenen: a. digitaliseren met een tafel-digitizer gaat vlug ger dan met de hand overtekenen en het is zeker even nauwkeurig; b. het nieuwe, dus digitale, kaartdeel behoeft niet te worden overgetekend; c. van de totale kaart ontstaat een homogeen digitaal bestand, dat zeer snel en foutloos door de tekenautomaat kan worden uitge tekend. De besparing op handarbeid zal bijna steeds groter zijn dan de hogere kosten aan apparatuur. Bovendien is in ieder geval de uiteindelijke nauwkeurigheid van het nieuwe gekaarteerde deel hoger dan wanneer het geheel nog een keer wordt overgetekend. En er is een compleet digitaal bestand verkregen, met alle voordelen van dien waarop ik zo dadelijk nader zal ingaan. Ook over samenvoegen van verschillende digi tale kaartbestanden kunnen wij optimistische geluiden laten horen. Hoewel onze ervaring nog beperkt is, is wel duidelijk dat de combinatie van fotogrammetrisch verzamelde digitale be standen met terrestrische verzamelde digitale bestanden geen groot probleem oplevert. Tot nu toe heb ik vooral gesproken over het nut van de digitale kaartering bij de vervaardiging en bijhouding van de grafische kaart, die door een automaat is getekend uit een digitaal be stand. Minstens even belangrijk is echter, dat met het digitale bestand van topografische ge gevens een databank voor vastgoedgegevens kan worden opgebouwd of minder deftig ge zegd, dat de topografische gegevens in de computer kunnen worden gekoppeld aan gege vens die een relatie met die topografie hebben, bijvoorbeeld: leidingen; inhoud van gebouwen; groenbestanden; eigendomsgegevens, enz. Met het IGS kunnen deze gegevens dan naar believen worden opgeroepen. Denkt u niet dat dit toekomstmuziek is; het is de realiteit van vandaag. De gebruikers van deze toepassingen zijn de nutsbedrijven en de gemeenten en zeker niet alleen de groten onder hen. Ook het Kadas ter zal naar mag worden verwacht een groot gebruiker worden. Ik wil iets nader op dit aspect van digitale kaar tering ingaan. Laten wij eens kijken naar de leidingbeheerders. De combinatie van digitale kaartgegevens met leidinggegevens geeft na tuurlijk eerst een conversieprobleem. Dit sa menvoegen van topografie- en leidinggegevens is een kostbaar karwei. Interactieve grafische systemen kunnen dit belangrijk vereenvoudigen. Echter als deze conversie achter de rug is wordt het interessant. Het bijhouden van digitale bestanden is immers beduidend gemakkelijker dan het bijhouden van een analoog kaarten- bestand. Denkt u alleen maar aan het archief probleem. Bijhouding binnen een termijn van twee weken is haalbaar. Daaruit volgt dus dat de veldploegen met bijgewerkte kaarten op stap kunnen. Het digitale gegevensbestand van leidingen en topografie kan m.b.v. programmatuur worden gebruikt bij onderhoudsplanning, beheerssyste men voor aansluitingen enz. Ook bij de ge meenten en andere overheidsorganen liggen er grote mogelijkheden bij de koppeling van de topografie met andere gegevens. Reeds thans werken wij aan projecten, waarbij de betrokken gemeente de digitale topografi sche gegevens samenvoegt met gegevens over: de inhoud van gebouwen, de infra-structuur; de eigendom; het groenbestand enz. Interessant is dat het mogelijk is om behalve de X- en Y- ook de Z-coördinaten op te slaan. Daardoor is inhoudsbepaling van gebouwen mogelijk. KLM Aerocarto heeft dergelijke pro jecten in uitvoering. Duidelijk zal zijn dat met behulp van digitale kaartbestanden en interactief grafische sys temen vastgoedsystemen effectief te exploite ren zijn. De dienstverlening aan het publiek zal met deze digitale vastgoedsystemen belangrijk kunnen verbeteren, doordat de informatie snel, volledig en bijgewerkt kan worden verschaft. Op gevaar af te veel te willen vertellen geloof ik, dat toch niet onvermeld mag blijven wat je ver der kan doen met die Z-coördinaat als je be schikt over een IGS dat drie-dimensionaal kan werken, zoals ons Applicon-systeem. 449

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 13