Het interactief grafische systeem als informatieschakel bij bedrijfs voering en planning*) door ing. Chr. Verwoert, hoofd Marketing en Planning van Fugro BV. De moderne maatschappij eist een steeds efficiëntere dienstverlening door de overheid en de nutsbedrijven. Bij deze organisaties zien we dan ook een snelle groei van beheer- en planningsystemen, om zodoende adequaat te kunnen reageren op de steeds veranderende economische, sociale en politieke omstandigheden. In deze laatste lezing in de reeks over communiceren met de computer wil ik trachten aan te geven hoe het interactief grafische systeem (IGS) een belangrijk instrument kan worden in het proces van bedrijfsvoering en planning bij overheid en nutsbedrijven. De basis van deze beschouwing is de ervaring die Fugro inmiddels heeft opgedaan met de geautomatiseerde grafische informatieverwerking in opdrachten voor gemeenten, nutsbedrijven, architecten en aannemers. Ons interactief grafische systeem is nu ander half jaar operationeel en wordt zowel door de divisie Geodesie als door de divisie Geotechniek actief gebruikt. De belangrijkste componenten van een interactief grafisch systeem zijn de cen trale processor, in dit geval een PDP11-70 van DEC, de grafische werkstations, waarvan er I.G.S. Fig. 1. meerdere kunnen worden aangesloten, het on line geheugen en een automatische tekentafel. Van de software zijn de belangrijkste pakketten het IGS-pakket, ofwel het interactief grafische tekenpakket, en het DMRS-pakket, ofwel het „Database Management and Retrievel Sys tem", waarmee administratieve gegevens kun nen worden verwerkt of geselecteerd. Inleiding gehouden op 26 oktober 1979 in Utrecht op het NGL Jubileumcongres. ZENDER ONTVANGER Fig. 2. Communiceren is het verstrekken, uitwisselen en ontvangen van mededelingen. De eindsta tions in dit proces zijn altijd personen: aan de ene kant de zender, aan de andere kant de ont vanger. Voor complexe mededelingen, waarin personen elkaar ruimtelijke verhoudingen pro beren duidelijk te maken, wordt de verbinding tussen de zender en ontvanger verzorgd met behulp van kaarten en tekeningen. Het interactief grafische systeem is ontworpen om grafische voorstellingen efficiënt te maken, te onthouden en te transporteren en zal daar door kunnen uitgroeien tot een belangrijke schakel bij het uitwisselen van grafische infor matie. Communiceren met grafische voorstellingen Overheid en nutsbedrijven communiceren veel met grafische voorstellingen, ofwel werken veel 451

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 15