operator de voorkomende tekentechnische handelingen en wiskundige berekeningen laten uitvoeren. Tevens kan hij ieder grafisch element selecteren voor verdere verwerking, voor het doorvoeren van wijzigingen of voor de afzon derlijke of gecombineerde presentatie van ge gevens op het beeldscherm of op de automa tische tekentafel. De belangrijkste technische voordelen van het interactief grafische werken met een digitaal bestand zijn de nauwkeurigheid en de flexibiliteit. De nauwkeurigheid De opgeslagen gegevens komen weer ter be schikking in de vorm waarin ze zijn ingebracht. Dat wil zeggen dat bij het kaarteren van terres- trische metingen of bij het uitwerken van ma- tenplannen op basis van maatvoering er een digitaal model ontstaat op ware grootte. Men zou kunnen zeggen op schaal 1:1. Bij fotogrammetrische metingen, die met be hulp van een band kunnen worden ingevoerd, wordt de nauwkeurigheid natuurlijk in hoge mate bepaald door de opnameschaal, maar ook hier wordt het produkt nauwkeuriger omdat er geen mechanische overbrengingen meer zijn en een aantal menselijke copiëerhandelingen wordt geëlimineerd. Geschiedt de invoering via digitalisatie van be staand kaartmateriaal, dan is de nauwkeurigheid van dat materiaal bepalend. In alle gevallen geschiedt de opslag van gegevens in coördina ten en zo ook het copiëren en transporteren, waardoor het bestand in de tijd niet in nauw keurigheid achteruitgaat, omdat menselijke copiëerfouten en slijtage van materiaal zijn geëlimineerd. Vooral voor de landmeetkundigen en construc teurs is dit ruimtelijk model op ware grootte wel bijzonder aantrekkelijk, omdat de vaste punten en de meetlijnen exact worden opgeslagen als ook de terrestrisch ingemeten harde topografie, zoals de hoeken van gebouwen. Bij het uitvoe ren van mutatiemetingen kan hiervan dan direct gebruik worden gemaakt, wat een grote vrijheid geeft in het terrein: vrije opstellingen en een nauwkeurige aansluiting bij de verwerking. De aansluiting geschiedt namelijk op basis van de meet- en rekennauwkeurigheid, in plaats van de kaarteernauwkeurigheid. Bij het uitwerken van nieuwbouwplannen op basis van door stedebouwkundigen en architec ten toegeleverde maten, ontstaat ook een digi taal model op ware grootte, met als gevolg dat iedere gewenste maat, hoek en oppervlakte exact kan worden afgelezen. Bij het voorberei den van uitzettingen kunnen de hoeken en af standen dan ook direct worden afgelezen en in tekeningen en lijsten worden vastgelegd, terwijl van ieder gewenst opstelpunt gebruik kan wor den gemaakt. De flexibiliteit Bij een intelligent digitaal bestand kan de ge bruiker de opgeslagen informatie naar behoefte oproepen, afzonderlijk of gecombineerd, zodat iedere gewenste kaart of tekening kan worden samengesteld. De keuze van vorm en schaal is vrij, terwijl er ook qua dikte of symbool van meerdere lijntypen gebruik kan worden ge maakt. Wordt er in een uniform coördinaten stelsel gewerkt, dan is er ook de mogelijkheid van uitwisselbaarheid tussen bedrijven. Het di gitale gegeven is ook geschikt om direct te worden gebruikt voor het uitvoeren van bereke ningen, zoals lijnindeling bij het kaarteren of automatische dimensionering bij het maken van uitvoeringstekeningen. Een ander facet van flexibiliteit ligt in de moge gelijkheid om aan het digitale gegeven admi nistratieve kenmerken te verbinden, waardoor complexe relatiepatronen kunnen worden be studeerd en waarbij de computer wordt gebruikt voor het selecteren, ordenen en combineren van massagegevens. Voor Fugro is deze flexibi liteit van het grootste belang, omdat al onze opdrachtgevers hun eigen specifieke wensen hebben op het gebied van gegevensclassificatie, datastructuur, kaart-layout en samenstelling etc. Het combineren van grafische en administratieve gegevens De grafische voorstelling geeft slechts een ge deeltelijk inzicht in het object. Om een compleet inzicht te krijgen zijn nog administratieve gege vens nodig, zoals bij een gebouw het type, het adres, de oppervlakte, de eigenaar, de bewoner etc. Juist bij de beheer- en planningsystemen t.b.v. het grondgebruik en de nutsvoorzieningen is er behoefte aan deze gecombineerde informatie. Bij dit type interactief grafische systeem kunnen administratieve gegevens worden gekoppeld aan grafische voorstellingen. Zoals we al heb ben gezien wordt een apart administratief be stand aangelegd, waarin 4096 verschillende typen objecten kunnen worden opgeslagen. Aan het object, ook wel item genoemd, worden de specifieke kenmerken gehangen. Hiervoor zijn ca. 1000 letters en getallen beschikbaar, wat in de praktijk neerkomt op 20 tot 40 objec- kenmerken. Door deze relatie tussen grafische en admi nistratieve gegevens wordt het interactief grafi- 459

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 23