O pO r COMBINEREN VAN GRAFISCHE MET ADMINISTRATIEVE GEGEVENS ADMINISTRATIEF HOOGSPANNING -- Route - Van - Naar - Materiaal - Doorsnee - Lengte - Gelegd datum - Type - Adres - Oppervlakte - Inhoud - Eigenaar - Bewoner - Aantal bewoners - Etc. - Woning Eikenlaan 12 - 60 m2 - 500 m3 - Gerrits J.W. - Graaf de K. - 5 - APD 05 - 6940 - 6945 - Koper - 70 - 330 - 5001 Fig. 9. sche systeem pas een echte informatieschakel voor bedrijfsvoering en planning. We zijn nu enerzijds in staat ons visueel te oriënteren op de grafische voorstelling, terwijl we anderzijds de bijbehorende massa aan administratieve gege vens kunnen selecteren, ordenen en combine ren, gevolgd door een gezamenlijke presentatie. Ik wil dit met een simpel voorbeeld illustreren. We willen van een bepaald gebied weten welke percelen weiland zijn en het eigendom van de gemeente en hoeveel oppervlakte die percelen totaal beslaan. Hiervoor wordt uit het grafische bestand het gebied geselecteerd en de laag met percelen, terwijl uit het administratieve bestand de bij de objecten behorende administratieve gegevens worden geselecteerd. Hiervoor ge bruikt men het Database Management and Retrieval System (DMRS). Via het toetsenbord worden nu aan de compu ter de selectiecriteria bekend gemaakt in de vorm van: 1e Selecteer alle percelen waarvan de cultuur gelijk is aan weiland, 2e waarvan de gemeente eigenaar is en 3e totaliseer de oppervlakte. En zo verschijnt er na enig zoekwerk een ge nummerd rapport alsmede een tekening waarin de gevraagde percelen zijn aangegeven. Van beiden kunnen direct copieën worden gemaakt, zodat binnen enkele minuten de gegevens ter beschikking van de aanvrager kunnen worden gesteld. Deze mogelijkheid zal zijn toepassing gaan vinden op vele gebieden, zoals bij ruimte lijke planning en bij de beheersystemen voor 460 vastgoed, milieu, leidingen, verkeer etc. Het is nog belangrijk op te merken, dat het via inter faces mogelijk is het systeem aan te sluiten op reeds bestaande of nog te installeren admi nistratieve computersystemen. We moeten praktisch beginnen Het zal natuurlijk heel wat tijd gaan kosten voordat we over complete digitale bestanden kunnen beschikken, maar gelukkig maakt de grote flexibiliteit van het intelligente digitale ge geven het verantwoord om met kleine projecten te beginnen, die dan meteen een aanzet kunnen zijn voor het latere complete bestand. Dit kan zelfs als men zelf nog geen systeem heeft maar wel reeds aan automatisering denkt, of gewoon wil profiteren van de voordelen van interactief grafisch werken met digitale gegevens. Enkele praktijkvoorbeelden kunnen dit het beste illus treren. Terrestrische terreinmetingen De terreinmetingen via de poolcoördinaten- methode worden nu met het systeem uitge werkt, waarbij de meetgegevens via een band van de zelfregistrerende tachymeter of vanaf lijsten direct in het systeem worden ingevoerd. De van een code voorziene objecten, zoals bo men, lichtmasten etc., verschijnen direct met het gewenste symbool op het scherm en wor den automatisch in de juiste lagen opgeslagen. De lijnverbindingen tussen de punten worden interactief grafisch tot stand gebracht, terwijl tevens aanvullende kaarteringen worden ver-

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 24