Leidingentekenaar, een nieuwe cursus doorC. H. Garcia, hoofd distributie NV Waterleiding Maatschappij Oostelijk Gelderland, voorzitter van de Werkgroep Opleiding L eidingentekenaar. 1. Inleiding Bij het systeem van leidingenregistratie, zoals dit door vrijwel alle nutsbedrijven en de PTT wordt gehanteerd, wordt een groot deel van de gegevens vastgelegd op ondergronden of basiskaarten. de functie van leidingenregistra tie blijft echter niet beperkt tot het beheer van de leidingen van het eigen bedrijf. In steeds toe nemende mate moet deze registratie een func tie vervullen bij de zorg voor een geordend ver loop van het ondergrondse leidingverkeer en het daarmee samenhangend doelmatig gebruik van de ondergrondse ruimte. De leidingenre gistratie levert het informatiemateriaal bij het overleg daartoe. Het gebruik van uniforme basiskaarten door lei dingenbeheerders wordt daardoor bevorderd. Het gebruik van uniforme kaarten als onder grond voor de registratie van leidingen is erg efficiënt, als er bij de gebruikers tenminste af stemming is over de toepassing van de kaarten. De leidinggegevens dienen op een zodanige wijze te worden gepresenteerd, dat de interpre tatie geen moeilijkheden oplevert voor de be trokkenen. Dit vraagt om een genormaliseerde tekenwijze. Hiertoe past een gelijke opleiding voor die delen van het werk die gemeenschap pelijk zijn. Het lag voor de hand dat geprobeerd moest worden dat de nutsbedrijven en de PTT over eenstemming bereikten over de verzorging van een gezamenlijke opleiding. Er bestaan schrifte lijke cursussen voor waterlejding-, gasleiding-, en elektrotechnisch-kaarttekenaar, die door PBNA worden gegeven. Deze cursussen verto nen inhoudelijk een grote overeenkomst. De inhoud wordt echter niet systematisch bewaakt, waardoor veroudering is opgetreden. Op initiatief van de onderwijskundige van de VEWIN*), de heer ing. C. J. van der Wolf, von den oriënterende besprekingen plaats tussen vertegenwoordigers van de VEWIN, de VEGIN, de VEEN en de PTT. Een en ander heeft geleid tot instelling van een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de betrokken vereni gingen en de PTT. De werkgroep produceerde een nota, waarin zij haar ideeën over een geza menlijke opleiding uit de doeken deed. De be sturen van de onderscheiden verenigingen en de hoofddirectie van de PTT hebben hun adhe sie betuigd met de voorstellen van de werk groep. 2. Werkwijze voor het opzetten van een nieuwe cursus Opleidingen staan niet op zichzelf, maar dienen gericht te zijn op de functie waarvoor de oplei ding is bedoeld. Vandaar dat de werkgroep het eerst eens moest worden over de beschrijving van het op de registratie van kabels en buizen gerichte deel van de functie, waarvoor de oplei ding is bedoeld. Het mag namelijk als algemeen bekend worden verondersteld dat de tekenaar vaak werkzaamheden verricht van uiteenlopen de aard die met leidingenregistratie, in de ruim ste zin, niets van doen hebben. Op het gebied van leidingenregistratie kan men de volgende twee taakdelen onderscheiden: a. het ter plaatse opnemen van gegevens om trent de situering van de leiding (maten nemen) en de technische hoedanigheid van de leiding (bijvoorbeeld gebruikte hulpstuk ken, geuldoorsneden, soort las, enz.); b. het op de tekenkamer verwerken van de ter plaatse opgenomen gegevens in de beheer- kaarten en in overige bestanden. Het hiervoor onder a genoemde taakdeel wordt vaak uitgevoerd door de functionaris, die ook VEWIN Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland. VEGIN Vereniging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland. VEEN Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland. 469

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 33