de verantwoording draagt voor de uitvoering van het leggen van de leiding; dus een combi natie van uitvoering en het verzamelen van gegevens. Het komt echter ook voor dat op name ter plaatse wordt gedaan door een gespe cialiseerde kracht (een opnametekenaar). Wie de gegevens ter plaatse verzamelt hangt af van de organisatie van het betrokken bedrijf, de moeilijkheidsgraad van het opnamewerk of het tempo van de uitvoering van de leidingaanleg. Aangezien de kwaliteit van de bestanden van een leidingenregistratie nooit beter kan zijn dan de kwaliteit van de ingevoerde gegevens, is het van groot belang de eisen waaraan de opname moet voldoen goed te omschrijven. De functionaris belast met het hiervoor onder b genoemde taakdeel dient de resultaten van de buitenopname in te voeren in de bestanden. Hierbij wordt voor het beheerkaartenbestand het aantal maten zonodig gereduceerd of afge rond. Daarna worden de gegevens op de be- heerkaart ingetekend. Dit werk vereist vakken nis en tekenvaardigheid. De eisen die te stellen zijn liggen deels vast in normen en sluiten aan op de huidige werkwijze op de tekenkamers. Ze zijn geheel gericht op de gebruiker van de teke ning. Indien de invoergegevens niet eenduidig zijn, ontaardt het verwerken in puzzelwerk. De overige bestanden van de leidingenregistra tie vertonen per nutssector of bedrijf veel ver schil. Het is daarom niet zinvol daaraan in het gemeenschappelijk deel van de opleiding veel tijd en aandacht te besteden. Het onder b genoemde taakdeel maakt veelal deel uit van een uitgebreider takenpakket. Zo kan de taak bijvoorbeeld worden gecombineerd met werk voorbereiding, het uitvoeren van werkzaamhe den als opnametekenaar of meetassistent, het verrichten van reproduktiewerk enz. De genoemde taken hebben deels aspecten die bedrijfsgebonden zijn. Zij vereisen anderzijds echter ook een kennispakket dat gemeenschap pelijk is en waarvoor de lesstof gezamenlijk ontwikkeld kan worden. Het zijn de gemeenschappelijke functie-elemen ten van de taak genoemd onder b waarop de werkgroep haar aandacht heeft gericht. De les stof is in de eerste plaats bestemd voor hen die als leerling-tekenaars werkzaam zijn op het ge bied van de leidingenregistratie. De nadruk ligt op het verkrijgen van tekenvaardigheid en ken nis van leidingtekeningen. In contacten met PBNA en na bestudering van de voorhanden zijnde lesstof, werd geconsta teerd dat er geen geschikt lesmateriaal was. Slechts voor een deel van de zogenoemde hulpvakken kèn worden gebruik gemaakt van bestaande lessen. De leden van de werkgroep zijn hierna begonnen aan de omvangrijke taak van het schrijven van ongeveer vijftig nieuwe lessen. Dertig lessen zijn gericht op het tekenen De tekenlessen zijn zoveel mogelijk gebaseerd op de toepassing van grootschalige basiskaar- ten en de Nederlandse norm NEN 3116 (aan duiding voor leidingen op leidingkaarten). Op deze plaats past nog een woord van waar dering ten aanzien van de leden van de werk groep. Allen hebben tevens als auteur gefun geerd. De inspanningen zijn groot geweest. Naar de mening van de werkgroep rechtvaar digen de winstpunten echter deze inspanningen geheel, met name op het gebied van de samen werking. 3. Toepassingsgebied van de cursus De laatste jaren wordt er veel gesproken over de registratie van leidingen. Men wil meer orde aanbrengen in deze registratie, zodat de onder linge uitwisseling van gegevens over de ligging van de leidingen beter aan het doel kan beant woorden. Deze cursus past in het kader van bovengenoemde ordening, omdat de tekenaars die bij de verschillende leidingbeheerders de beheerkaarten intekenen, hierin bewust een zelfde opleiding krijgen voor dat deel van hun taak. Om te voorkomen dat alleen "nieuwko mers" kennis verkrijgen van de genormaliseerde tekenwijze, zou het toepassingsgebied van de cursus zich kunnen uitstrekken tot de gehele groep van personen die zich bezighouden met leidingenregistratie, dus ook tot degenen die al langer met deze materie bezig zijn. 4. Slotopmerkingen De lesstof van de nieuwe cursus is per 1 novem ber van dit jaar beschikbaar gekomen. De cur sus kan bij PBNA te Arnhem schriftelijk worden gevolgd. Er zullen een tweetal informatiedagen per jaar worden georganiseerd. Deze dagen worden gebruikt voor excursies naar bedrijven uit de verschillende nutssectoren en als informatie dagen met betrekking tot de studie. Verder zullen deze dagen van nut kunnen zijn voor de onderlinge contacten tussen de cursisten. De duur van de cursus wordt geraamd op tenmin ste 10 maanden. Uiteraard heeft de start van de nieuwe opleiding consequenties voor de huidige opleidingen tot kaarttekenaar. Omtrent de afbouw van deze 470

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 34