cursussen zullen de betrokkenen worden ge ïnformeerd. 5. De inhoud van de opleiding 5. 7. Het leerplan omvat de volgende vakken: 1. tekenen 20 lessen 2. meetkunde 3 lessen 3. nutsbedrijven en PTT 13 lessen 4. leidingentekenen 10 lessen 5. lezen van tekeningen en kaarten 6 lessen 6. opbergsystemen 1 les 7. meten en uitzetten 3 lessen 8. kadaster 5 lessen 9. maatschappelijke oriëntatie 4 lessen 10. reproduktietechnieken 2 lessen 11. grafische voorstellingen en verslaglegging 3 lessen Totaal 70 lessen 5.2. Omschrijving van de leerstof en doelstellingen 1. tekenen De lessen van dit vak hebben ten doel de cursist de vaardigheid aan te leren die nodig is voor het intekenen van leidingen op kaarten. Hierbij wor den de van belang zijnde normen behandeld. Elke les bevat een theoretisch en een praktisch deel. De moeilijkheidsgraad van de oefeningen van het praktisch deel worden geleidelijk op gevoerd. 2. meetkunde Hierbij gaat het om enige eenvoudige meet kundige begrippen en constructies die worden toegepast in de praktijk van het leidingente kenen. 3. nutsbedrijven PTT De eerste negen lessen zijn erop gericht enige informatie te verschaffen omtrent de principes van de elektriciteitsvoorziening, de telecommu nicatie, de drinkwatervoorziening en de gas- voorziening in Nederland. De bedoeling is dat een wat bredere kijk wordt verkregen op be drijfstakken waarin men zelf niet werkzaam is. De laatste vier lessen geven informatie over de bedrijfsmiddelen die een leidingentekenaar kan aantreffen op zijn werkterrein. De lesstof is breed van opzet, maar heeft weinig diepgang. 4. leidingentekenen De cursist moet na bestudering van de lesstof van dit vak in staat zijn om ter plaatse verzamel de gegevens omtrent de ligging van leidingen op genormaliseerde wijze in te tekenen op beheer- kaarten van zijn bedrijf. Tevens wordt kennis verkregen van leidingtekeningen die betrekking hebben op andere nutssectoren. 5. lezen van tekeningen en kaarten Het doel van deze lessen is de cursist kennis te doen nemen van genormaliseerde aanduidingen op tekeningen en kaarten van bestaande situa ties. Zo worden ondermeer normen behandeld die van belang zijn voor het gebruik van groot schalige basiskaarten. Tevens wordt men ver trouwd gemaakt met het gebruik van klein schalige topografische kaarten. 6. opbergsystemen Slechts één les die ten doel heeft de tekenaar te motiveren om de calque waar hij mee werkt goed te behandelen. Enkele systemen en het meubilair voor de bewaring van de tekeningen worden besproken. 7. meten en uitzetten Deze lessen hebben ten doel de cursist de grondbeginselen van het meten in het terrein te leren. Het zal hem een beter inzicht verschaffen bij de interpretatie van door anderen ter plaatse opgenomen meetgegevens. 8. kadaster Door deze lessen verkrijgt de cursist inzicht in de werking van het kadaster en de tot stand- koming van de kadastrale kaart. Vele nog in gebruik zijnde grootschalige basiskaarten vervaardigd uit kadastrale kaarten vormen zodanig de ondergrond voor de beheerkaarten van vele leidingen. Verder wordt ondermeer in gegaan op de kaartvernieuwing en de Groot schalige Basiskaart van Nederland (GBKN). 9. maatschappelijke oriëntatie Als gevolg van de nauwe verbondenheid tussen het werk van de leidingentekenaar en de voor bereiding en de uitvoering van het werk, is het gewenst dat de cursist kennis verkrijgt van eni ge algemene rechtsbegrippen, de organisatie van de overheden en de ruimtelijke ordening. Eén der lessen is gewijd aan de juridische aspec ten bij de aanleg en het beheer van leidingen. 10reproduktietechnieken In deze lessen wordt behandeld aan welke eisen het tekenwerk moet voldoen om een reproduk- tie van goede kwaliteit te verkrijgen. Verder worden reproduktietechnieken behandeld, als mede de eisen gesteld aan het tekenwerk be stemd voor microverfilming, overheadprojectie en diapresentatie. Deze laatste werkzaamheden liggen meer in het verlengde van de taak van de leidingentekenaar. 11grafische voorstellingen en verslaglegging Vrijwel elke tekenaar wordt geconfronteerd met werkzaamheden die buiten zijn eigenlijke vakge bied liggen. Het maken van tabellen en grafie- 471

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 35