Jaarverslag Stichting Beheer Landbouwgronden over 1978 ken zijn overbekende voorbeelden van dit soort werk. Het is daarom dat hieraan in het kader van deze cursus aandacht wordt besteed. N.B. In het kader van het bovenstaande artikel meent de redactie haar lezers te moeten wijzen op het in oktober 1978 uitgegeven rapport door de Werkgroep Leidingen Registratie Nutsbedrij ven (WELREN). Dit rapport draagt de titel: „Basiskaarten en beheerkaarten bij leidingen registratie" en behandelt de voorwaarden, de procedures, de eisen en de aanbevelingen be treffende normalisatie van methoden van lei dingenregistratie en informatieuitwisseling. Het bestuur van de Stichting Beheer Land bouwgronden (S.B.L.) heeft het verslag over 1978 vastgesteld. In het verslag wordt uitge breid aandacht besteed aan de ontwikkelingen op de grondmarkt. Daarnaast wordt een toe lichting gegeven op de activiteiten van de Stich ting. Aan- en verkoopactiviteiten De situatie op de grondmarkt is van grote in vloed op het functioneren van de S.B.L. De Stichting koopt op de grondmarkt landbouw gronden aan voor diverse doeleinden, zoals landinrichting, grondbank, bos- en landschaps bouw, reservaten en bufferzones. Wat betreft het prijsbeleid bij deze aankopen oriënteert zij zich op de prijzen die derden betalen. In april en mei 1978 deden zich kenteringstendensen voor ten aanzien van deze prijzen. Dit leidde tot het inlassen van een aankooppauze van de S.B.L. in de periode mei tot half september van dat jaar. Het was wenselijk na te gaan in welke richting de grondmarkt zich zou gaan ontwik kelen. Na het hervatten van de aankopen werd grote voorzichtigheid in acht genomen t.a.v. het te voeren prijsbeleid. Ten laste van het ministerie van Landbouw en Visserij werd in het verslagjaar 5.921 ha ver worven. Voor de ministeries van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk werd 796 ha gekocht (bufferzones, recreatiegebieden). In 1978 stootte de S.B.L. 3191 ha van haar bezit af, waarvan 1941 ha in ruilverkavelingen lag en 1250 ha daar buiten. Eind 1978 bedroeg de oppervlakte grond, in eigendom van de S.B.L., 52.500 ha. Voorts werd in het verslagjaar een begin gemaakt met het nader vormgeven aan de wijze van uitvoering van de reservaats aankopen. In 1977 besloot de regering de Stich ting deze categorie van aankopen te laten ver richten. De S.B.L. opereert in deze onder ver antwoordelijkheid van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Beheersregelingen Ruim 35.000 ha is aangewezen waarop beheers regelingen van toepassing zijn. De adviescom missies in de provincies zijn begonnen om ont- werp-beheersplannen en voorontwerp-beheers plannen voor de beheersgebieden op te stellen. Op basis van deze plannen zullen na verloop van tijd beheersovereenkomsten worden afge sloten. Het gaat er om een zodanig pakket van beheersmaatregelen te formuleren, dat dit zowel voor de landbouwers als voor het natuur- en landschapsbeheer acceptabel is. Ervaringen met het stelsel hebben inmiddels geleerd dat binnen de adviescommissies gewenning moest ontstaan aan de nieuwe taken. Grondbank In het verslagjaar nam het aantal aanvragen, dat door of namens het bestuur werd goedgekeurd, sterk toe. In totaal werden 78 aanvragen goed gekeurd tegen 37 in 1977 en 21 in 1976. Voor het merendeel der gevallen betrof het uitgifte in erfpacht in het kader van bedrijfsvergroting. De gemiddelde vergroting bij de goedgekeurde aanvragen bedroeg circa 15 ha. De aankopen die uit deze aanvragen voortvloeiden konden nog juist binnen het daarvoor bestemde budget worden gefinancierd. Een en ander leidde er toe dat het gewenst zou kunnen zijn om op budget taire gronden over de mogelijkheid te beschik ken de aanvragen in het kader van dit stelsel op te schorten. Het Kaderbesluit grondbank werd dienovereenkomstig aangepast. Het verslag is tegen betaling van f5,— te ver krijgen bij: Stichting Beheer Landbouwgronden, Griffioenlaan 2, 3502 LA Utrecht, telefoon 030- 852533. 472

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 36