boeken agenda RUIMTELIJKE ORDENING Bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage ver scheen hetAdvies over milieu-effect rapporte ring in de ruimtelijke ordening". Dit advies is op 22 juni j.l. aangeboden aan de ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. In de samenvatting stelt de Raad van Advies o.m., dat zij een bijdrage wil leveren aan de ge- dachtenvorming over de invoering van milieu effect rapportering in het stadium, waarin de in voering van een wettelijke regeling wordt voor bereid. Bij de ruimtelijke ordening gaat het om het ontwikkelen van beleid, gericht op de wederkerige aanpassing van de ruimte en de samenleving, waarbij tevens rekening wordt ge houden met de kwantitatieve en kwalitatieve aspecten van het grondgebruik. De Raad acht invoering van milieu-effect rap portering in Nederland wenselijk. De invoering hiervan moet geleidelijk geschieden. Mogelijk zou reeds nu als uitgangspunt voor wat betreft de opzet van de rapportering het aspect natuur en landschap ter hand kunnen worden geno men. Later zou dan het aspect natuurlijke hulp bronnen bij de effect-rapportering kunnen wor den betrokken. Een milieu-effect rapport moet worden be schouwd als een inbreng van documentatie in de bestaande plannings- en besluitvormings processen. Door integratie van milieu-effect rapportage in de besluitvormingsprocedure kun nen de verschillende milieu-effecten reeds vroegtijdig in het te voeren beleid worden be trokken. De door de Raad voorgestane integratie houdt voor het milieu-effect rapport in, dat de samen vatting van de rapportering een afzonderlijk onderdeel zou moeten zijn van de toelichting bij een algemeen plan. In het algemeen zullen de relevante alternatieve plannen dienen te worden opgenomen, die op het moment van de besluit vorming in beschouwing kunnen worden geno men. Het gehele rapport dient dan als informa tiebron voor raadpleging beschikbaar te zijn. Wordt om inschakeling van een panel van onaf hankelijke deskundigen verzocht, dan moet aan zo'n verzoek worden voldaan. De Raad kent veel gewicht toe aan het oordeel van dat panel. Ook in het streekplanwerk is het mogelijk (zowel materieel als procedureel) milieu-effecten te in tegreren, aansluitend bij wat reeds nu in de prak tijk gebeurt. Bij de voorbereiding van bestem mingsplannen wordt in de praktijk aan de onder- zoeksverplichting op zeer uiteenlopende wijze inhoud gegeven. Bij de keuze van activiteiten zal uiteraard moeten worden gelet op de te voorspellen mate van aantasting van het milieu. Voor de selectie van beslissingen, waarvoor rapportering gewenst is, dienen door de wet gever algemene criteria te worden bepaald. In de bijlagen van de publikatie is een schema opgenomen betreffende de besluitvorming aan gaande belangrijke inrichtingswerken van de rijksoverheid. Ook is hierbij opgenomen een lijst van de samenstelling van de Werkcommissie Milieu Ruimtelijke Ordening (onder voorzitter schap van D. Rijnders), de samenstelling van de Commissie Inrichtings- en Beheerswetgeving (onder voorzitterschap van prof. mr. P. de Haan) en een overzicht van de door de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening reeds uitgebrachte adviezen. De publikatie bevat 43 bladzijden. Het formaat is 27 x 19,5 cm. De prijs is (als postbestelling) f5,-. W. Koopmans WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJZEN GEODESIA In verband met de voortgaande kostenstijgingen zijn wij genoodzaakt met ingang van 1 januari 1980 de abonnementsprijzen van Geodesia aan te passen. vrije abonnees (niet ver enigingsleden) vrije abonnees buitenland (uitgezonderd België) vrije abonnees België verzonden per luchtpost 65-plussers, studenten TH, HTS of MTS losse nummers f 37,— per jaar f 50,— per jaar f 42,50 per jaar f 60,— per jaar f 25,— per jaar f 7,50 per stuk 28 en 29 januari 1980 Technische Akademie Wuppertal. Seminar In dustrie Photogrammetrie. Zie verder de aankon diging in het novembernummer. 28 en 29 februari 1980 Geodatische Institut von der Rheinisch-Westfa- lische Technische Hochschule Aachen. Collo quium „Kontinuierliche Messungen in der Inge- nieurgeodasie", Zie verder de aankondiging in dit nummer. 475

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 39