Interactief grafische systemen*) 439 door ir. J. Denekamp, afdeling Onderzoek van de Hoofddirectie van het Kadaster. Inleiding Al heel lang, de landmeetkunde schijnt het op één na oudste beroep ter wereld te zijn, hebben landmeetkundigen zich moeite gegeven de door hen om zich heen waargenomen werkelijkheid te beschrijven en weer te geven in een model. Dit model werd dan afgebeeld op een tekening drager, waardoor een kaart werd verkregen. Het aantal kaarten, dat tegenwoordig voor aller lei doeleinden wordt geproduceerd, is niet on aanzienlijk. Het proces van kaartvervaardiging is steeds aan veranderingen onderhevig geweest, zij het dat deze veranderingen niet zo groot waren en steeds geleidelijk werden ingevoerd. Gedurende de laatste jaren doen zich echter ontwikkelingen voor, waardoor de methode van kaartvervaardi ging drastisch zal veranderen. Deze ontwikke lingen komen voort uit de automatisering en zij hebben geleid tot de opkomst van de zoge naamde interactief grafische systemen. In mijn voordracht zal ik nu trachten een ant woord te geven op de volgdende vragen: 1. Wat is een interactief grafisch systeem? 2. Wat kan men ermee doen? Daarbij zal het accent komen te liggen op de beantwoording van de eerste vraag, aangezien het tweede aspect in de hierna volgende voor drachten alle aandacht zal krijgen. Tenslotte zal ik, hoewel dit losstaat van de hiervoor vermelde vragen, iets meedelen omtrent de plannen die t.a.v. het gebruik van deze systemen bij het Kadaster bestaan. Wat is een interactief grafisch systeem? Beginnen we aan het eind, dan kunnen we ons afvragen wat een systeem is. Bij het zoeken naar een antwoord, stuitte ik op een sprookje ,,Ploinkie en het Oinkbeest", waarin systemen worden afgeschilderd als griezelige wezens, waarvoor men zich blijkbaar in acht moet nemen: Kijk uit in de heuvels, daar toert het gevaar. Daar wonen systemen, die hebben geen tenen, geen hart en geen haar. Pas op voor systemen, ze zuilen je grijpen, ze zullen je nemen, ze zullen je knijpen. Pas op voor systemen, ze zullen je vangen, ze zullen je pakken, ze zullen je hangen. Pas op voor systemen, systemen, systemen. Ja, ja, even mijn bril opzetten. Systemen hé. Dat is dus meer iets van. ja, hier staat al wat. Systemen, regels, wetten, knoppen, ponskaarten. Ja, ja, dit zal het zijn. Het antwoord is**1 Inleiding gehouden op 26 oktober 1979 in Utrecht op het NGL Jubileumcongres. Fragment uit „Het Oink-beest", een sprookjesplaat van Elly Niemanen RikkertZuiderveld. magneetband^ eenheid centrale processor grafisch werkstation bedienings paneel magneetschijf eenheid Fig. 1. Configuratie interactief grafisch systeem. automatische tekentafel

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 3