Interactief werken met fotogrammetrisch digitaal vervaardigde bestanden*) 446 door drs. P. A. van 't Haaff, onderdirecteur van KLM Aerocarto. Twee jaar geleden mocht de heer Sonnenberg u verslag doen van de ont wikkelingen in de digitale kaartering bij KLM Aerocarto.**) Vandaag kan ik u rapporteren dat wij nu geheel operationeel zijn met de digitale aanmaak van alle typen fotogrammetrische kaarteringen. Al onze kaarten worden nu digi taal vervaardigd. In deze voordracht wil ik u verslag doen van de ervaringen met ons geautomatiseerde kaarteringssysteem, waarbij de rol van het inter actief grafische systeem bijzondere aandacht zal krijgen. Tevens wil ik u infor matie verschaffen over de mogelijkheden, die hierdoor zijn ontstaan. De laatste twee jaar hebben wij twee belangrijke ervaringen opgedaan. Ten eerste: de automati sering levert een aanzienlijke verbetering van de efficiency, maar belangrijker is dat er een geheel nieuw produkt wordt geleverd. Een superieur produkt naar onze mening en wel om de vol gende redenen: 1Van wezenlijke betekenis is dat niet alleen een goede kaart wordt geleverd, maar dat alle kaart gegevens, inclusief de tekst, op een magneet band worden opgeslagen. Hierdoor komt een digitaal bestand beschikbaar, dat voor vele doel einden kan worden gebruikt. Dit punt is een zeer belangrijk voordeel boven de kaartering met behulp van aan de stereo- kaarteerinstrumenten gekoppelde tekenauto maten (semi-automatisering). Deze werkwijze lost slechts het tekenprobleem voor een deel op, echter zonder een wezenlijke vernieuwing te geven die de kaartgebruiker in staat stelt nieuwe wegen in te slaan. Zo dadelijk zal ik uit eenzetten welke deze nieuwe wegen kunnen zijn. 2. De kaartpresentatie is mede door het digitale bestand van hoge kwaliteit en vooral flexibeler. De gravure, die bij handarbeid niet meer betaal baar is, wordt met een digitaal bestand weer rendabel. Inleiding gehouden op 26 oktober 1979 in Utrecht op het NGL Jubileumcongres. W. Sonnenberg, Automatisering kaarteerproces bij KLM Aerocarto. Geodesia januari 1978, p. 3e.v. Onnauwkeurigheden die optreden bij manuele tekenarbeid, zoals overtekenen, inkten e.d., worden vermeden, terwijl een goede lijnkwali- teit gewaarborgd is. Wellicht ten overvloede merk ik op dat bij digi tale kaartering altijd twee produkten ontstaan: a. de tastbare grafische kaart (een analoog produkt), zoals wij die allemaal kennen, en b. het digitale bestand, dus een computertape met alle kaartgegevens tot en met de rand- informatie. Voor een goed begrip van het volgende is het nodig eerst ons digitale kaarteersysteem nog eens te schetsen. Dit systeem, waarmee wij nu routinematig alle typen lijnenkaarten met of zonder hoogtelijnen kunnen vervaardigen, is in vier fasen te verdelen, te weten: 1het verzamelen van gegevens; 2. het verwerken van gegevens; 3. het verbeteren en aanvullen van gegevens m.b.v. een interactief grafisch systeem; 4. het automatisch tekenen van de kaart. Voorafgaand hebben luchtopname, aerotrian- gulatie en blokvereffening plaatsgevonden. Bij het verzamelen van gegevens worden niet alleen de coördinaten van de objecten digitaal geregistreerd, maar worden zij ook gecodeerd. Je moet immers de computer vertellen wat die geregistreerde coördinaten voorstellen: een huis, een weg, een rioolput enz. Een en ander vindt plaats met behulp van stereo- kaarteerinstrumenten, waaraan grafische beeld-

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 50