'schermen zijn gekoppeld die coördinaten en co deringen registreren en tevens de operateur in staat stellen zijn vorderingen te volgen. Per fotogrammetrisch stereomodel, dus per twee overlappende luchtfoto's, wordt een digitaal bestand verkregen, bestaande uit coderingen en coördinaten. Onder de verwerking van gege vens vallen de volgende geautomatiseerde han delingen: 1het aan elkaar koppelen van de gegevens uit aansluitende fotogrammetrische stereo modellen; 2. het verdelen van dit bestand over de ge wenste kaartbladen; 3. het gereedmaken van de magneetband voor bewerking in het interactief grafische systeem Bij de volgende stap in het kaarteringsproces, de verbetering en het afwerken, komt het inter actief grafische systeem te pas en dit is wellicht het meest spectaculaire deel. Ik zal mij bepalen tot de ervaringen bij KLM Aerocarto en de ver wachting die wij hebben van de functies van interactieve systemen bij het werken met digitale kaartbestanden. Alvorens hier verder op in te gaan dient de vierde fase uit het kaarteerproces te worden genoemd, n.l. het automatisch tekenen. De automatische tekentafel is het logische eind punt in de automatiseringsketen en biedt de mogelijkheid zeer snel en nauwkeurig op diver se materialen in ballpoint, in inkt of als gravure kaarteringen te maken, uitgaande van het als resultaat van de eerste drie fasen verkregen digitale bestand. Ook alle tekst wordt door de automaat ingetekend. Het is nu niet meer nodig te werken met de wat rommelig aandoende potloodtekening, zo als die vroeger van het stereo-kaarteerinstru- ment kwam, of deze met de hand op te werken, over te tekenen of met de hand te graveren. Overtekenen betekent dubbel werk, dus tijds- verspilling en nauwkeurigheidsverlies. De reproduktiemogelijkheden zijn door het automatisch tekenen ook verbeterd, zowel wat betreft kwaliteit als wat betreft toepassingen. Een voorbeeld is de eenvoud waarmee kleur- scheidingen kunnen worden gemaakt voor kaarten met verschillende kleuren. We keren weer terug naar de derde fase, het interactief grafische systeem (IGS). Ons IGS is een Applicon-systeem. Wereldwijd is dit één van de meest gebruikte systemen. Als algemene opmerking moet ik u zeggen, dat wij zeer tevre den zijn over ons systeem. Het is thans in twee ploegdiensten, dus i 15 uur per dag, in gebruik. Diegenen onder u, die het systeem bij ons in Den haag hebben gezien, kan ik vertellen dat wij de snelheid volgende maand zeer sterk gaan opvoeren, door technische ingrepen en uitbrei ding van de programma's. Het werken met een IGS is net als autorijden. Als je pas je rijbewijs hebt is een auto een eng ding, maar na een jaar wil je niet meer zonder. Zo is het ook met een interactief grafisch sys teem. De taak van het IGS in het kaarteringsproces is kortweg te omschrijven met: het vervolmaken of aanvullen van het grafisch produkt, de kaart, en daarbij tegelijkertijd het vervolmaken of aanvullen van het digitale bestand. Hierbij doen zich drie situaties voor, te weten: 1. het corrigeren van onjuistheden in de oor spronkelijke digitale registratie; 2. het toevoegen van gegevens die niet op fotogrammetrische wijze beschikbaar zijn gekomen, bijvoorbeeld gegevens uit naver- kenning of uit bestaande kaarten en tekst; 3. het muteren vooral voor bijhouding. De eerste functie van het IGS is het corrigeren van onvolkomenheden. Ondanks alle automati sering is het digitale bestand na de eerste twee fasen, het verzamelen en het verwerken van gegevens, nog niet geschikt om een volwaar dige kaart te leveren. Bij het meten in het ste- reo-kaarteerinstrument kunnen objecten ver geten, of niet juist geïnterpreteerd zijn. Soms komt het voor dat de aansluiting tussen de fotogrammetrische modellen niet geheel bevre digend is. De correctie gaat als volgt: Van het oorspronke lijke digitale bestand wordt een proeftekening vervaardigd, die voor de kwaliteitscontrole wordt gebruikt. Op die proeftekening worden de onjuistheden en de ontbrekende gegevens genoteerd. Met behulp van het IGS kunnen wijzigingen in het digitale bestand aangebracht worden. Op het beeldscherm wordt daartoe het betreffende kaartdeel, eventueel uitvergroot, getekend. De operateur heeft nu een groot aantal commando's ter beschikking om het beeld, en daardoor ook het digitale bestand, aan de hand van de aan tekeningen op de proeftekening bij te werken. Indien nodig kan hij hierbij gebruik maken van een gekoppelde tafel-digitizer. De tweede functie van het IGS is de toevoeging van gegevens, die niet op fotogrammetrische wijze beschikbaar zijn gekomen. Het betreft hier voornamelijk naverkenningsgegevens en tekst. In een luchtopname zullen altijd objecten of ge gevens onzichtbaar zijn, terwijl zij wel op de 447

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 51