r v bedenkt dat het schijvenpakket ronddraait met een snelheid van 2400 omwentelingen per mi nuut. Het grafische werkstation Het meest spectaculaire deel van een inter actief grafisch systeem is het grafische werk station. Kenmerkend is dat deze werkstations zijn uitgerust met een grafisch beeldscherm, dat wordt gebruikt om het op de magneetschijven opgeslagen digitale bestand zichtbaar te maken. Wellicht ten overvloede wil ik nog even ingaan op het verschil tussen analoog en digitaal. Zoals in de inleiding al werd gezegd is de landmeter druk doende met het afbeelden van de werke lijkheid. In het geval van een huis kan dit resul teren in de volgende afbeelding (zie fig. 3).Dit is een analoge afbeelding (overeenkomstig de werkelijkheid). Al onze kaarten zijn in feite analoge afbeeldingen. Het hiervoor bedoelde huis is echter ook te beschrijven met getallen, bijvoorbeeld door de coördinaten van de hoek punten. Men krijgt dan een beschrijving in digi tale vorm. Deze vorm spreekt de mens echter niet aan. Daarom wordt deze digitale vorm door de computer vertaald naar de analoge vorm, waarbij het resultaat op het beeldscherm zicht baar wordt gemaakt. 7030 1678242340531679 1678211140532634 1678269340532820 1678287740532250 1678267840532180 1678280340531801 digitaal Fig. 3. Analoog - digitaal. Men komt in principe de volgende soorten grafische beeldbuizen tegen: refresh-buizen; storage-buizen; een combinatie van storage- en refresh-buis. Het kenmerkende van een refresh-buis is, dat het beeld herhaald wordt opgebouwd. Dit dient echter snel te gebeuren (minimaal 15 x per seconde) om flikkering van het beeld te voor komen. Vooral bij veel af te beelden informatie kan dit moeilijkheden veroorzaken. Een voor deel is echter, dat zodra er iets in de af te beel den informatie wordt gewijzigd, dit direct op het beeldscherm zichtbaar wordt. Dit is niet het geval bij een storage-buis, waarbij het beeld eenmalig wordt opgebouwd. Het beeld blijft zichtbaar tot men de opdracht geeft het uit te wissen. Aan dit beeld kan nu wel wat worden toegevoegd. Iets verwijderen kan men niet. Heeft men iets uit het digitale be stand verwijderd en wil men dit zichtbaar ma ken op het scherm, dan zal het beeld helemaal opnieuw moeten worden opgebouwd. Soms treft men een combinatie van storage en refresh aan. Niet het gehele beeld wordt daarbij steeds opgebouwd, maar slechts een gedeelte. De gebruiker kan er voor zorgen, dat dit juist het gedeelte is dat nog aan veranderingen on derhevig is. Via het beeldscherm krijgt men zicht op de in de bestanden opgeslagen gegevens. Met behulp van dit beeldscherm kan men echter ook ingrij pen in deze bestanden. Men kan namelijk met de afgebeelde gegevens manipuleren, door de betreffende gegevens op het scherm aan te wij zen en door de computer mee te delen wat met deze gegevens moet worden gedaan. lichtpen Fig. 4. Lichtpen. Voor dit aanwijzen bestaan verschillende tech nieken. Bij een refresh-buis kan men gebruik maken van een lichtpen. Dit is een soort pen, die in plaats van een schrijfstift een fotocel be vat. Deze fotocel reageert op het moment, dat de elektronenstraal, die het beeld opbouwt, langs komt (zie fig. 4). Dit moment is bepalend voor de positie van de elektronenstraal en dus voor de positie van het door de lichtpen aan gewezen punt. Via deze positie kan het betrok ken element in het bestand worden opgezocht. Het aanwijzen kan ook gebeuren via een op het beeldscherm af te beelden dradenkruis of meet- merk, dat door de gebruiker kan worden be wogen en geplaatst op het te bewerken ele ment. De besturing van het dradenkruis kan op ver schillende manieren gebeuren (zie fig. 5). Soms gaat dit via een zogenaamde ,,trackerball", een kogel, die met de hand kan worden ver draaid en waarvan de draaiing correspondeert hs analoog 441

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 5