rjl SA' MOV COP CI. Fig. 6. Menutechniek. -+- trackerball joystick tablet Fig. 5. Besturingsmogelijkheden dradenkruis. met de beweging van het dradenkruis op het beeldscherm. Volgens hetzelfde principe werkt een zogenaamde „joystick", een soort stuur- knuppel. Het dradenkruis kan ook bewogen worden door verplaatsing van een meetloep of elektronische pen op een tablet. Dit tablet is een kleine coör- dinatenlezer, waarvan het oppervlak correspon deert met de oppervlakte van het beeldscherm. Het systeem is nu zo gemaakt, dat het draden kruis op het beeldscherm de beweging van de meetloep op het tablet volgt. Het aanwijzen is uiteraard geen doel op zich. Men zal het systeem vervolgens moeten mee delen wat met het aangewezen element moet worden gedaan. Deze opdrachten kunnen vaak op meerdere wijzen worden gegeven: Via een tot het grafische werkstation beho rend toetsenbord, waarop men de betref fende opdracht intoetst, bijvoorbeeld DEL delete verwijder). Via een functietoetsenbord, een toetsen bord waarvan de toetsen ieder een verschil lende functie hebben. Meestal kan de ge bruiker de toe te kennen functies definiëren. Via één of meerdere op de meetloep aange brachte toetsen, waarvoor hetzelfde geldt als het functietoetsenbord. Via een menu. Dit is een stuk papier, met daarop getekend een aantal vakken (zie fig. 6). Dit papier wordt op het oppervlak van het tablet vastgeplakt. Afhankelijk van het systeem dient dit een apart klein tablet te zijn of het grote digitaliseertablet. Bij het ene systeem moet het menu evenwijdig worden gelegd aan de randen van het tablet, bij andere mag het willekeurig worden georiën teerd. Soms zijn meerdere menu's gelijktij dig toegestaan. Voor ieder menu geldt dat de vorm en de inhoud van de vakken in de programmatuur gedefinieerd moeten zijn. Wordt nu een punt binnen een dergelijk vak aangewezen, dan wordt door het systeem de daarbij behorende opdracht uitgevoerd. Een andere mogelijkheid biedt de zoge naamde symboolherkenning. De operateur „tekent" met de elektronische pen een be paald symbool. Dit symbool wordt herkend en de daarbij behorende opdracht wordt uitgevoerd. Tot het grafische werkstation behoort dikwijls ook een groter tablet, met behulp waarvan een kaart gedigitaliseerd kan worden. De aanwezig heid van een dergelijk tablet is niet essentieel. Met behulp van dit tablet kan een digitaal be stand worden opgebouwd, maar dit kan natuur lijk ook via een fotogrammetrisch uitwerkings instrument (digitaliseren in een verkleind drie dimensionaal model) of via een terrestrische op name (twee- of driedimensionaal digitaliseren in een model schaal 1:1). Als voorbeeld van een grafisch werkstation ziet u in figuur 7 een werkstation van M&S Compu ting, bestaande uit: 1twee grafische beeldschermen; 2. toetsenbord; 3. klein tablet, ten behoeve van het menu en ten behoeve van de besturing van het op het beeldscherm af te beelden dradenkruis; 4. cursor met meerdere functietoetsen; 5. digitaliseertafel. De automatische tekentafel Het met behulp van het grafische werkstation voltooide digitale kartografische bestand kan worden afgebeeld met behulp van een automa tische tekentafel, ook wel aangeduid met plot ter. Deze tekentafels komen in allerlei soorten voor en kunnen zowel on-line als off-line ope- 442

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 6