LJ De programmatuur maakt het mogelijk het af gebeelde bestand te muteren. Zo kan men bij voorbeeld: de figuratie wijzigen, door het laten aanslui ten van lijnen, door het verplaatsen van punten, door het roteren of verschuiven of spiegelen van afgebeelde informatie; figuratie toevoegen, door digitalisering of door constructie met behulp van meetgege vens op een wijze die vergelijkbaar is met het bekende kaarteren. Misschien spreekt men in de toekomst wel over schermeren; symbolen toevoegen; tekst toevoegen, onder een willekeurige hoek, op een bepaald formaat, in een te kiezen lettertype; gegevens verwijderen, een aangewezen ele ment of een nader aan te duiden groep elementen, tot het gehele bestand toe. Het zal duidelijk zijn dat dit laatste ons doel niet zal zijn. Men zal integendeel steeds een zoda nige procedure ontwerpen, dat dit wordt voor komen. Meestal voert men de bewerkingen uit op een zogenaamd werkbestand, een copie van een gedeelte van het door het betreffende be drijf te beheren bestand, en eerst wanneer de aangebrachte wijzigingen zijn goedbevonden, wordt het oorspronkelijke bestand gemuteerd. Verder werkt men meestal met een aantal gene raties, die men krijgt door van tijd tot tijd de bestanden te copiëren. Als er dan iets mis gaat, dan heeft men altijd nog de voorlaatste versie, zodat men niet ineens alles kwijt is. Naast het manipuleren met grafische informatie stelt de programmatuur de gebruiker in staat administratieve gegevens te koppelen aan de grafische gegevens. Men kan bijvoorbeeld bij een huis in het bestand het adres opnemen, het soort huis, de aanwezige voorzieningen of iets dergelijks, bij een leiding de soort leiding, bij een kadastraal perceel de aard van het per ceel, het gebruik of noemt u maar op. Soms stelt de programmatuur u in staat de op geslagen informatie op meerdere manieren te benaderen. Bijvoorbeeld in de zin van: Beeld alle huizen af die gelegen zijn aan weg x en die voorzien zijn van een telefoonaansluiting of geef mij alle percelen van de heer Jansen. Ook hier geldt natuurlijk dat u slechts antwoord krijgt voor zover de voor de beantwoording noodzakelijke gegevens in de bestanden zijn opgenomen. Kadastrale plannen t.a.v. het gebruik van de ze systemen Door het Kadaster zijn de mogelijkheden van de hiervoor beschreven interactief grafische syste men onderkend, zodat binnenkort op experi mentele basis begonnen kan worden aan het opzetten van een systeem voor kartografische informatieverwerking. De bedoeling van deze experimenten is na te gaan of het gebruik van deze moderne apparatuur zinvol is en welke consequenties de eventuele invoering ervan zal hebben, zowel v.w.b. de technische als de personele en organisatorische aspecten. In het kader van dit experiment zal door het Kadaster een interactief grafisch systeem wor den aangeschaft en als alles volgens wens ver loopt, zal dit systeem in de eerste helft van het volgend jaar kunnen worden geleverd. De te bestellen configuratie is in figuur 8 schematisch binnen de kaderlijn aangegeven. Fig. 8. Configuratie t.b. v. experimentele fase kartografische informatieverwerking. 444

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 8