Aspecten van landregistratie in ontwikkelingslanden door mr. ir. J. L. G. Henssen, president van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier van de Fédération Internationale des Géomètres. Inleiding Het is mij een bijzonder genoegen op het Jubileum congres van het NGL van het grote en interessante gebied, dat de landregistratie in ontwikkelingslanden omvat, enkele facetten, zij het summier, te belichten. Ik acht het juist daarom van belang, omdat ieder die met mondiaal werk wordt geconfronteerd constateert dat in de ontwikkelingslanden een systematisch, me thodisch en overzichtelijk ingerichte registratie van gegevens over de grond hoe langer hoe meer in het brandpunt van de belangstelling staat. Alvorens over te gaan tot het daadwerkelijk bespre ken van enkele facetten van landregistratie in ont wikkelingslanden, wil ik enige aandacht schenken aan het Office International du Cadastre et du Régime Foncier (OICRF). Dit, omdat dit instituut zich reeds tientallen jaren met bijstand en advies inzet voor ont wikkelingslanden. Het OICRF is een permanent orgaan van de Fédéra tion Internationale des Géomètres (FIG) en is reeds sinds het FIG-congres in Scheveningen van 1958, bij de Hoofddirectie van het Kadaster, voorheen in Den Haag en thans in Apeldoorn, ondergebracht. Voor degenen die zijn geïnteresseerd in de geschiedenis van het tot stand komen van het OICRF verwijs ik naar een hierop betrekking hebbend artikel in het Lustrumboek van Snellius 1970-1975 (blz. 143 e.v.). De taak van dit Office is driedelig 1Het verzamelen en systematisch archiveren en in dexeren van documentatiemateriaal, dat verband houdt met bestaande kadaster- en landregistratie- systemen. 2. Het maken van vergelijkende studies, gevolgd door publikatie van de resultaten. 3. Het verstrekken van informatie en advies met be trekking tot kadaster- en landregistratiesystemen aan alle geïnteresseerden, hetzij ten behoeve van studie, hetzij om landen te helpen die een kadaster- of landregistratiesysteem wensen op te bouwen of hun bestaande systeem willen verbeteren. Omtrent de genoemde drie taakgebieden kan ik het volgende opmerken Ad 1. Met betrekking tot het verzamelen en het in dexeren kan ik meedelen dat het Office van meer dan honderd landen meer of minder uitgebreide publika- ties en kaarten bezit. Dit is het resultaat van het werk Inleiding gehouden op 25 oktober 1979 in Utrecht op het NGL Jubileumcongres. van de contactpersonen, met wie in de diverse landen wordt gecorrespondeerd en samengewerkt. Ad 2 en 3. Betreffende het opstellen van vergelijkende studies en het verstrekken van informatie en advies kan ik u wijzen op enkele bijdragen, die de laatste jaren door het Office zijn geleverd aan a. het tot stand komen (in 1973) van een UNO-rapport betreffende de vele facetten, die aan landregistra tie vooral in ontwikkelingslanden zijn verbonden; b. het samenstellen van het door de Engelse land- registratiedeskundige Simpson geschreven boek „Land, Law and Registration", dat het boek van Dowson-Sheppard vervangt; c. het tot stand komen van het door de heer Dale van de polytechnische school van Noord-Oost London geschreven boek over „Cadastral Surveys within the Commonwealth"; d. een voor ontwikkelingslanden onder auspiciën van de UNO georganiseerde workshop betreffende „Cadastral Surveying, Mapping and Landinforma- tion", in 1978 gehouden in Hannover en enkele jaren daarvoor gehouden in West Berlijn. Vele personen, voor het merendeel uit het buitenland, hebben hun weg naar het Office reeds jaren gevonden via briefwisseling en/of via persoonlijke bezoeken en contacten. Ik ben mij bewust dat ik wat uitgebreid ben ingegaan op de taak en werkzaamheden van het Office. Ik heb dit gedaan omdat een NGL-congres een uitgesproken gelegenheid is om aan die zaken meer bekendheid te geven en om degenen die op het betrokken gebied studies verrichten uit te nodigen ook kennis te nemen van hetgeen het Office te bieden heeft. Landregistratie in ontwikkelingslanden Algemeen Het lijkt mij voor de duidelijkheid wenselijk aan te geven wat in deze voordracht bij benadering wordt verstaan onder „landregistratie" en wat onder „ont wikkelingslanden". Onder „landregistratie", waaronder kadaster is be grepen, wordt overeenkomstig de algemene opvat ting in internationale vakkringen verstaan een syste matische, methodische, overzichtelijk ingerichte en voor een ieder of voor ieder belanghebbende toegan kelijke overheidsregistratie van alle onroerend goed, gelegen in een gebied dat als één bestuursgebied kan worden beschouwd. Veelal betreft die registratie enerzijds rechtsfeiten en/ of rechtsgevolgen en anderzijds gegevens betreffende de gesteldheid van het onroerend goed, waaronder GEODESIA i

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 11