grootte, ligging, cultuur etc. Als basiselementen van een landregistratiesysteem worden veelal onderkend: 1. Een korte, eenvoudige, eenduidige identificatie van de grondeenheden, welke vermeld staat op een op grond van een opmeting vervaardigde grootschalige kaart. 2. Een beschrijvend gedeelte, b.v. gevormd door registers, waarin de met de rechts- of gebruiks- toestand samenhangende actuele gegevens zijn weergegeven, alsmede een beschrijving betreffen de de gesteldheid van het onroerend goed. In dit gedeelte dient nu voor het onroerend goed de onder 1 genoemde identificatie te worden ge bruikt, waardoor de kaarten en registers één geheel gaan vormen. Onder „ontwikkelingslanden" of landen van de Derde Wereld worden die landen verstaan, welke door een gebrek aan kennis, kapitaal en organisatie ten op zichte van zowel de Eerste als van de communistisch georiënteerde Tweede Wereld een grote achterstand hebben, o.m. op het gebied van de technologie, de communicatie en de produktie van industrie en land bouw. Na de vastlegging van de begrippen landregistratie en ontwikkelingslanden schenk ik nu aandacht aan de volgende onderdelen a. de betekenis van een landregistratiesysteem, waar onder de voor- en nadelen; b. de wettelijke basis; c. de principes van publiciteit en specialiteit; d. opleiding en organisatie; e. de eerste inrichting van het systeem; f. de bijhouding; g. de invloed van het politieke stelsel. De betekenis van een landregistratiesysteem Voor beleidsvormers of „policy-makers", vooral van een staat in ontwikkeling, is de totstandkoming en bij houding van een landregistratiesysteem niet het meest geliefde produkt, waarover zij hebben te beslis sen. De terughoudendheid van deze beslissers is te rug te voeren tot een aantal factoren van financieel- politieke aard. De kosten van de inrichting van een landregistratiesysteem zijn vrij hoog te noemen, ter wijl daar geen direct zichtbare en kwantificeerbare resultaten tegenover staan. Deze resultaten manifes teren zich eerst op langere termijn. Het over het algemeen in een ontwikkelingsland spaarzaam beschikbare kapitaal wordt het liefst geïn vesteerd in projecten, waarvan de policy-makers de effecten nog gedurende hun ambtsperiode zien. Bo vendien is de materie voor een jonge staat wezens vreemd en zijn eigen deskundigen die over een derge lijk systeem kunnen oordelen niet in het betrokken land aanwezig. Om desondanks deze beslissers te overtuigen van de voor de burger en de staat nuttige landregistratie, lijkt het mij aanbevelenswaardig bepaalde voordelen van een dergelijk systeem naar voren te brengen. Hierbij zij opgemerkt dat het bestaan en de invloed van deze voordelen in relatie staan tot de sociale, politieke, reli gieuze, financiële en geografische situatie van het be trokken land, alsmede afhankelijk zijn van het in dat land bestaande rechtsstelsel. Voordelen De voordelen van een landregistratiesysteem zijn: a. Een goed opgezet en bijgehouden landregistratie systeem geeft zowel de rechthebbende als derden zekerheid en duidelijkheid ten aanzien van de rechtstoestand van de grond. Meer zekerheid heeft tot gevolg, dat er door de eigenaar en/of gebruiker meer en meer op lange termijn zal worden geïnves teerd, hetgeen de opbrengst van de grond, welke een basis vormt voor de ontwikkeling van een der gelijk land, ten goede komt. b. Een ander gevolg van een grotere rechtszekerheid t.a.v. het onroerend goed is te vinden in de grotere bereidheid van financieringsinstellingen om lenin gen op b.v. hypothecaire basis te verstrekken, waardoor hogere investeringen in de grond kunnen plaatsvinden. Hierdoor wordt op haar beurt de ont wikkeling van de land-, bos- en mijnbouw gestimu leerd, welke de bron vormt voor het particuliere in komen alsmede voor de overheidsinkomsten. c. De vorengenoemde rechtszekerheid draagt bij tot een afname van het aantal grensgedingen met als gevolg besparing van tijd en kosten zowel voor de staat als voor de burger. Het elimineren van grens conflicten bevordert in positieve zin de onderlinge verhouding met de naburen. d. Zoals reeds onder b is vermeld, is in ontwikkelings landen de grond de voornaamste bron van de staatsinkomsten. Om deze inkomsten van de juiste persoon op een rechtvaardige wijze te ontvangen (grondbelasting heffing) is een landregistratiesys teem of kadaster onontbeerlijk. e. Het landregistratiesysteem verschaft de primaire gegevens ten behoeve van het uitvoeren van legio andere overheidstaken. B.v. in zaken als landin richting, landverdeling, stedelijke planning en sta tistiek. Tevens vormt het een middel om onecono mische versnippering, alsmede om buitensporige vervreemding van grond b.v. aan buitenlanders, te voorkomen. Samenvattend kunnen we stellen dat een landregi stratiesysteem een zeer belangrijk basisinstrument vormt voor de stimulering van de economische en sociale ontwikkeling van zowel landelijk als stedelijk gebied, terwijl tevens een effectief bestuur van het land wordt bevorderd. Nadelen De bezwaren, die al dan niet uitdrukkelijk door policy makers geopperd of voelbaar gemaakt worden, die nen ook onderkend te worden. Enkele veel voorko mende bezwaren zullen thans worden aangestipt: a. Soms bestaat de vrees dat de registratie van de rechten op de grond zou leiden tot de afschaffing van het op een bepaald gebied of voor een bepaal de groep of stam van burgers geldend ongeschre ven recht, ook aangeduid met gewoonterecht of „customary law". Ten aanzien hiervan merk ik op, dat er in wezen door de registratie niets, althans niets wezenlijks, verandert aan de inhoud van dit recht. De invoering van de landregistratie geeft wel de gelegenheid om ongewenste elementen, die verbonden kunnen zijn aan rechten en rechts regels die voortspruiten uit het gewoonterecht, op een soepele wijze te elimineren. 10 GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 12