b. In vele ontwikkelingslanden zien bepaalde stam men of etnische groeperingen in de landregistratie een te grote inmenging van de overheid in de eigen levenssfeer en in de familie- of stamverbonden- heid met de grond. Het bewaren voor het nage slacht van de grond die men bezit, is b.v. in vele Afrikaanse gebieden een, zelfs op religie steunende opdracht voor de gehele stam of de individuele leden van deze stam. Men is bevreesd dat door deze landregistratie voor de Staat een gelegenheid wordt geschapen om op korte of op lange termijn hier afbreuk aan te doen. Deze bezwaren dienen te worden weggenomen of verkleind door een open, eenvoudige en voor ieder duidelijke toelichting van de betekenis van de landregistratie voor burger en Staat. c. Een niet uitdrukkelijk geuit, maar toch voelbaar be zwaar is wel eens afkomstig van invloedrijke bur gers of families in hun hoedanigheid van groot grondbezitter. Zij hebben soms samen 90% of meer van de totale oppervlakte van het land in eigendom. Doordat dit verschijnsel door het me dium landregistratie wordt zichtbaar gemaakt aan de gewone burger kan dit wel eens tot politieke onrust in het land leiden. d. Een doorslaggevend bezwaar is soms zoals reeds eerder werd genoemd het gemis aan geld en know-how. Dit kari worden weggewerkt of ver kleind via financiële hulp en personele ondersteu ning uit de ontwikkelde landen. Met welke motie ven deze hulp overigens wordt gegeven, laat ik hier natuurlijk onbesproken. Indien, na afwegen van de voor- en nadelen, de be voegde autoriteiten het groene licht hebben gegeven voor het invoeren van een landregistratiesysteem, dan dient met een aantal aspecten, waarvan er hier enkele worden genoemd, rekening te worden gehouden. De wettelijke basis Wil een landregistratiesysteem haar beoogde kracht hebben en haar beoogde effect sorteren, dan zullen er dwingende en duidelijke regels moeten worden gege ven, die de burger, de overheid en degenen die de zorg voor het systeem hebben, binden. Deze regels vormen dan de wettelijke voorschriften. Bij de invoering van een dergelijke registratie dient men steeds ervan uit te gaan welke regelingen er reeds in het land van kracht zijn. Zijn deze er niet, dan moet voorkomen worden dat zonder meer van een bepaald land de bestaande regelingen worden over genomen. Aansluiting dient te worden gezocht hetgeen eveneens geldt voor andere facetten bij de sociale, politieke, religieuze, financiële en economi sche situatie van het land, bij de gewoonten en levenswijze van de burgers, families en stammen, als mede bij geschreven en ongeschreven rechtsregels. Voor degenen die uit ontwikkelde landen ter advise ring b.v. van deze wetgevende arbeid worden geroe pen, is het een eerste vereiste om zich van genoemde facetten op de hoogte te stellen. In deze wettelijke regeling of regelingen dient o.m. te worden aangegeven a. dat er een landregistratie is en wat de inhoud hier van is; b. wie de zorg en verantwoordelijkheid heeft voor het systeem; c. wanneer, waar en hoe de eerste inrichting ge schiedt, alsmede welke de procedures van be zwaar en beroep zijn, die ten behoeve van de be scherming van de belangen van de eigenaars en/of gebruikers van de grond worden gehanteerd; d. wat de rechtskracht is van de bepaalde in het sys teem verwerkte gegevens; e. hoe en wanneer de bijhouding dient te geschieden. In een onderdeel van de regeling dient aandacht te worden geschonken aan het codificeren van het ge woonte- of het ongeschreven stamrecht (customary law). Zoals reeds eerder is vermeld bestaat hierdoor ook de mogelijkheid om ongewenste elementen in het bestaande gewoonterecht te doen verdwijnen. In dit kader kan ik vermelden dat in Suriname tegelij kertijd met de invoering van een landregistratiesys teem de rechten, genaamd allodiale eigendom en erfe lijk bezit, geconverteerd worden naar een zakelijk recht, welk recht haar grond vindt in het aldaar gel dende burgerlijk wetboek. In datzelfde kader stip ik tevens aan, dat de werkzaamheden die nodig zijn om tot een verantwoorde landregistratie te komen veelal ook gepaard gaan met werkzaamheden, die nodig zijn om tot een betere landverdeling of landinrichting te komen. In verschillende ontwikkelingslanden vindt men dit gepaard gaan van het inrichten van een land registratie met het tot stand brengen van een land- verbetering of landinrichting ook duidelijk terug in het feit dat de hierop betrekking hebbende regelingen in één wet zijn verwerkt. Alvorens op andere aspecten in te gaan wijs ik op de op te nemen wettelijke regeling die tot strekking heeft de burgers en anderen ertoe te verplichten alles te doen en alle informatie te verstrekken, die nodig en noodzakelijk is om het beoogde effect te sorteren van de in te richten en bij te houden registratie. De principes van publiciteit en specialiteit Omdat het principe van publiciteit en dat van speciali teit „conditiones sine qua non" zijn voor het opzetten en bijhouden van ieder verantwoord landregistratie systeem, worden er hier enkele woorden aan gewijd. Het principe van publiciteit houdt kort gezegd in dat bepaalde rechtshandelingen, dan wel rechtsgevolgen met betrekking tot onroerend goed, dienen te worden gepubliceerd ten behoeve van een ieder die een aan toonbaar belang heeft bij inzage. Met betrekking tot het publiceren van rechtshande lingen enerzijds en rechtsgevolgen of titels anderzijds worden veelal twee verschillende systemen onder scheiden: a. de z. g. registration of deeds; b. de z. g. registration of titles. Bij de „registration of deeds" wordt het document (de akte), waarin de rechtshandeling betreffende wij ziging in de zakelijke rechtstoestand van het onroe rend goed is vervat, in haar geheel gepubliceerd. De publikatie heeft veelal niet tot gevolg dat ten opzichte van raadplegers te goeder trouw de rechtsgeldigheid van het beoogde rechtsgevolg vanzelfsprekend is. Het z.g.negatieve stelsel" is hier veelal annex mee. Bij de „registration of titles" wordt niet de rechtshan deling in haar volle omvang gepubliceerd, maar slechts datgene wat partijen beogen rechtsge volg). Dus gepubliceerd wordt wie op welk goed b.v. GEODESIA 80 11

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 13