rol. Wanneer b.v. een natie uit verschillende etnische groeperingen bestaat, die ieder op hun eigen grond gebied naar hun eigen gewoonterecht leven, is het zinvol het systeem onder te brengen bij die instantie die verantwoordelijk is voor de desbetreffende groe pering (b.v. een district-chief). De wettelijke regeling wordt aan het karakter van de groep aangepast. Bestaat er voorshands slechts behoefte aan landregi- stratie in stedelijke gebieden, dan is onderbrenging bij het stadsbestuur wel vanzelfsprekend. Betreft het een voor de gehele staat uniform vastgestelde registratie, dan is deze bij de centrale overheid ondergebracht. De uitvoering geschiedt dan gedeconcentreerd. Het feit dat de zorg aan de centrale overheid wordt toe gewezen, brengt vaak een felle strijd tussen diverse organen van deze overheid met zich mee, welke ge richt is op het bemachtigen van de zeggenschap over deze registratie. Het functioneren van de landregistra- tie vraagt om een optimale samenwerking of een samenvoeging van instituten die de gegevens verwer ken en verstrekken, welke gegevens samen het sys teem vormen. Het gaat hier om instituten die de zorg hebben voor de administratieve werkzaamheden en die welke de technisch landmeetkundige werkzaam heden uitvoeren. De eerste inrichting van het systeem Bij de opzet van een landregistratiesysteem wordt vooral aandacht geschonken aan het feit voor wie en voor wat dit nu wordt ingevoerd. Veelal ziet men dat in eerste instantie informatie moet worden verkregen voor het openbaar bestuur, ten einde de economie van het land te bevorderen en te stimuleren. Het indi vidueel belang komt in eerste instantie meestal op de tweede plaats. Hiermee wil ik niet zeggen dat in ont wikkelingslanden het belang van het individu van secundair belang is. Wat men doet is zuiver een af weging van kosten en baten. Men wil met de schaar ste aan deskundig personeel en middelen in een korte tijd een zo bruikbaar mogelijk systeem tot stand bren gen. In de eerste plaats voor het nut van het land in haar geheel en in de tweede plaats voor het nut van de burger. Een systeem, dat waarschijnlijk in eerste instantie slechts voor één doel moet worden opgezet, dient en daar moet men steeds op bedacht zijn zodanig ingericht te worden dat het ook voor andere doelein den kan worden gebruikt, indien dit nodig en het geld aanwezig is. Het moet de grondslag in zich houden om uiteindelijk een meerdoelen-kadaster tot stand te brengen. Iedere fase zal een nuttig bouwstuk moeten zijn voor de uitbouw en uiteindelijke inrichting van het systeem in haar geheel. Men zal, gezien het tekort aan deskundig personeel en middelen, na moeten pluizen welke gegevens men wil verzamelen en wat men op de kaart wil afbeelden. Men zal moeten nagaan of het in de eerste fase slechts nodig is te werken met ge- bruikseenheden van de grond danwel met eigen domspercelen. Hiermee hangen samen de omvang en intensiteit van de veldwerkzaamheden die moeten worden verricht en die zeer kostbaar zijn. Ik doel hier op het rechten- en grenzenonderzoek bij het registre ren van eigendomspercelen. Gaat in eerste instantie de voorkeur uit naar de eigen domseenheid, dan dient nagegaan te worden of het noodzakelijk is hier een hoge nauwkeurigheid van de grenzen te eisen of te werken met z.g. „general GEODESIA 80 boundaries". Deze uitdrukking vindt haar wortel in een Engelse wet van 1875. Het begrip houdt in dat het niet noodzakelijk is de grenzen exact te bepalen, als deze worden gevormd door topografische elementen zoals heggen, muren, hekken, sloten enz. Hierbij wordt in het midden gelaten of het midden dan wel de kant van deze fysieke afscheiding de exacte grens is. De luchtfotografie vormt in de onderhavige landen, hét opnamemiddel om zo vlug en goedkoop mogelijk te komen tot het figuratief gedeelte van het systeem. Meestal wordt gewerkt met ontschrankte foto's, waarop indien nodig via veldonderzoek niet zichtbare grenzen worden ingebracht. Omdat het bij een landregistratie gaat om belangen van de burgers dient een waarborg te worden gescha pen voor de bescherming van hun belangen; men moet bezwaar kunnen maken. Er moet een orgaan zijn dat die bezwaren behandelt en de uiteindelijke be slissing neemt. In vele ontwikkelingslanden worden voor dit landregistratiegebeuren speciale commissies ingesteld, waarin mensen van eigen gebied en eigen stam plaatsnemen, bijgestaan door deskundigen (ju risten, geodeten). Zij behandelen de bezwaren en doen ook uitspraak in geschillen omtrent recht en grens. De voordelen van een dergelijke „lekenrecht- spraak" mogen bekend worden verondersteld. De bijhouding Het is een eerste vereiste om bij het opzetten van een meer of minder uitgebreid systeem aandacht te beste den aan de bijhouding. Een niet-bijhouden van het systeem en dat komt men nog wel eens tegen doet de waarde hiervan zodanig dalen dat de hoge investeringen niet renderend zijn, hetgeen niet de be doeling is. In ontwikkelingslanden dient alles te worden gedaan om de medewerking van de burgers te krijgen om b.v. wijzigingen in de rechtstoestand zo snel mogelijk ken baar te maken. Zo worden soms rijdende „registratie kantoren" ingezet om het verstrekken van de gege vens te bevorderen. Ingeval van transacties worden soms eenvoudige formulieren gebezigd, waarin de wijzigingen in de rechtstoestand worden opgenomen. Gerechtelijke instanties, het notariaat en overheids instellingen dienen op het nut van een spoedige bij werking te worden gewezen, met het doel dat zij alle medewerking verlenen. De bijhouding mag niet geremd worden door de kos ten die door belanghebbende, veelal arme burgers moeten worden vergoed. Deze zullen moeten druk ken op de algemene middelen van een staat. De invloed van het politieke stelsel Het gegeven, dat de registratie van de zakelijke rech ten op de grond veelal verbonden is aan een politiek stelsel dat de private eigendom erkent, wettigt niet de conclusie dat een dergelijk systeem in landen met een collectivistische politiek overbodig zou zijn. Ook in landen die worden beïnvloed door de commu nistische ideologie, i.e. de staatseigendom, is een systematisch, methodisch en overzichtelijk ingerichte inventarisatie van gegevens van de grond noodzake lijk ten behoeve van landhervorming, land- en stads- inrichting, alsmede ten dienste van economische planning vooral op het gebied van de landbouw. 13

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 15