Fig. 5 motoren (zie fig. 6), en verder met behulp van de heli copters, waarvoor om de 25 km ook openingen in het bos waren gekapt. De moeilijkste trajecten waren echter de oost-west lijnen over de waterscheiding van de rivieren, die soms dermate grote hellingen vertoon den dat slaglengten korter dan 5 m dienden te worden genomen. Het slapen geschiedde in kampementen langs een stroom neergezet, waar tevens een grote diversiteit aan vis werd gevonden. (Zie fig. 7). Een volgende fase in de werkzaamheden was het sig- naliseren van de meetpunten (paspunten) in het ter rein en vervolgens de fotografie.Niet slechts op de open gekapte plekken in het oerwoud werden de meetpunten gesignaliseerd (zie fig. 5), maar ook op de in het terrein gelegen markante kale graniettoppen werden de paspunten met gele kruizen van plastic ge markeerd. Hierna, zodra het weer dit toeliet, werden er vanuit het basiskamp fotovluchten ondernomen, waarbij werd getracht vele tientallen kilometers lange oost west runs te vliegen. Dit lukte niet altijd, en het was een heksentoer in die gebieden, waar geen opvallende top of begroeiing het eindpunt van een (wegens be wolking) voortijdig beëindigde run markeert, op een later tijdstip dit punt tussen het egale groene tapijt (vanuit een hoogte van 10 km) terug te vinden. De landmeetkundige overheidsdiensten In Suriname zijn een drietal overheidsdiensten belast met het voornaamste landmeetkundig en geodetisch gebeuren, t.w.: het Domeinkantoor, de oudste van de drie en be- Fig. 6 last met alle uitgiften en metingen van domein gronden; het Centraal Bureau Luchtkartering, belast met fotogrammetrische werkzaamheden en de karto- grafie; de Dienst Hogere Geodesie, welke verantwoorde lijk is voor alle primaire metingen. Een aantal andere overheidsdiensten heeft ook nog wel landmeetkundigen in huis, dit evenwel voor civiel- en/of cultuurtechnische metingen. Het Domeinkantoor heeft vroeger bestaan uit twee af zonderlijke diensten: een administratieve voor doma- niale aangelegenheden (vergunningen op domein gronden) en een opnemingsdienst. Behalve een serie zeer verdienstelijke topografische bladen (1 10.000) van Paramaribo en het omliggende oude plantage- gebied, legde deze dienst in 1916/17 ook een meet kundige basis voor een kadaster van de hoofdstad. Het is echter bij een paar grensvaststellingen op basis van vrijwilligheid gebleven, waarna het plan in de ver getelheid geraakte en het puntennet vanwege recon- ditionering en asfaltering van de straten van Para maribo volledig verloren ging. De kadaster-idee heeft de Surinaamse landmeetkundige wereld echter nooit losgelaten, gezien de erfenis van vele eeuwenoude, vaak onoplosbare grensgeschillen. Binnen het integraal vereffende primaire aerodist-net en het verdichtingsnet van het noordelijk deel van Suriname werd een serie tweede orde polygonen ge meten, waaraan vervolgens een circuitmeting rond Paramaribo werd gekoppeld t.b.v. de meetkundige grondslag van een thans opnieuw aan de orde zijnde hopelijk op korte termijn te realiseren kadaster. Deze tweede orde meting alsmede de circuitmeting werden uitgevoerd door de Dienst Hogere Geodesie. Het thans op te zetten kadaster zal behalve Para maribo ook de landelijke wooncentra omvatten. Deze laatste gebieden zullen langs fotogrammetrische weg gekadastreerd worden, terwijl de aanpak van Para maribo gedeeltelijk terrestrisch en gedeeltelijk foto- grammetrisch zal zijn. Nog enkele hindernissen moeten worden genomen, w.o. het op adequate wijze incorporeren van de Dien sten van de particuliere landmeters bij het kadaster; een gezaghebbend instituut met een roemruchte traditie, waarbij mannen als De Lavaux, Heneman, Cateau van Rosevelt en Loth een belangrijke rol heb ben gespeeld. Aangezien er nog geen Dienst van het Kadaster in Suriname is ingesteld, zijn de genoemde Fig. 7 18 GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 20