ming van de Badan Koordinasi Survey dan Pemetaan (Bakosurtanal); de vertaling zou kunnen luiden: Na tionale Kaarteringsraad, maar dan met een coördi nerende én een uitvoerende taak. 2. De grote Indonesische kaarteringsdiensten 2.1. Bakosurtanal ressorteert onder het Ministerie van Research en is verantwoordelijk voor de produktie van de series van de nationale topografische basis- kaart, t.w.: fotokaarten op de schalen 1 25.000 (Java) en 1 50.000 of 1 100.000 (voor het overige gebied van de Republiek) en lijnenkaarten op de schalen 1 250.000, 1 500.000 en 1 1.000.000 (inter nationale wereldkaart). Tevens worden door haar de benodigde geodetische metingen (en berekeningen) uitgevoerd met behulp van triangulatie, trilateratie en Doppler-plaatsbepaling. De luchtopnamen zullen door Canadese firma's worden verzorgd. Daarnaast is Bakosurtanal verantwoordelijk voor: de produktie van luchtvaartkaarten; nationale en regionale resource surveys" met o.m. interpretatie van Landsat-beelden en beelden verkregen met andere remote sensing-technieken; de nationale atlas; het verzamelen en bewerken van geografische namen; het meten en vastleggen van de nationale grenzen. Het huidige personeelsbestand bedraagt ongeveer 80 man. Om alle coördinerende en uitvoerende taken te kunnen verzorgen, wil men in 1981 het personeels bestand tot 220 man hebben uitgebreid. Ook dan nog zullen andere instituten en privé-bedrijven behulp zaam moeten zijn bij de uitvoering van het grote takenpakket. Bakosurtanal wordt gefinancierd uit een Wereldbank project. Een nieuw gebouw in Cibinong, 45 km ten zuiden van Jakarta, geheel uitgerust met nieuwe foto- grammetrische en kartografische apparatuur, werd eind 1978 betrokken. Van begin 1978 tot eind 1980 geeft het ITC deskundige hulp in de vorm van een vaste adviseur voor fotogrammetrie en korte missies voor speciale onderwerpen. 2.2. De Jawatan Topografi (Topografische Dienst) in Jakarta heeft als taken: de topografische kaartproduktie voor militaire doeleinden; hulp aan Bakosurtanal, o.m. op het gebied van triangulatie, grensbepalingen en fotogrammetrie. Australië levert een belangrijke hulp bij de militaire kaarteringen. Zo worden o.m. van Sumatra en Irian Barat de luchtopnamen en de aero-triangulatie door het Australische leger verzorgd. 2.3. De Jawatan Pendaftaran Taneh (Kadaster) res sorteert onder het Directoraat voor Agrarische Za ken van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Naast het hoofdkantoor in Jakarta, met een eigen fotogram- metrische dienst, zijn er kantoren in de provincies en op een nog lager administratief niveau. Het totale personeelsbestand bedraagt thans 2500 man. Voor het jaar 2000 zal het aantal personeelsleden dienen toe te nemen tot ongeveer 10.000 om de kadastrale taken naar behoren te kunnen vervullen. Voor 1961 vond alleen de registratie plaats van perce- GEODESIA 80 len onder westenrecht. Na 1961 is men begonnen de zakelijke rechten op alle percelen te registeren. De fotogrammetrische dienst in Jakarta kreeg uit ont wikkelingsgelden van de Bondsrepubliek Duitsland een complete uitrusting van fotogrammetrische en kartografische apparatuur. De stad Jakarta, een aparte provincie, heeft een eigen goed functionerende landmeetkundige en fotogram metrische dienst met moderne apparatuur. Na een fotogrammetrische kaartering op schaal 1 1000 van het gehele stadsgebied in het begin van de 70-er jaren, is men thans met de herziening ervan begon nen. 2.4. De Badang Pemetaan, Departmen Pekerjaan Umum (Kaarteringsdienst van het Ministerie van Openbare Werken) in Jakarta verzorgt voor dat ministerie o.m. de kaartering van technische kaarten op de schalen 1 1000 - 1 25.000. (Zie verder 4.4). 2.5. Overige overheidskaarteringsdiensten: Instituut voor Bodemonderzoek, Ministerie van Landbouw, Bogor; Geologische Dienst, Ministerie van Mijnbouw, Bandung; Staatsluchtopnamebedrijf PEN AS, Bandung; Hydrografische Dienst, Ministerie van Defensie, Jakarta. 3. Opleidingen, personeel, apparatuur, materia len Indonesië strekt zich uit van ongeveer 95° -141° W.L. en van 6° N.B. -11° Z.B. Het telt meer dan 3000 eilan den en het heeft een bevolking van ongeveer 135 miljoen mensen, waarvan alleen al 100 miljoen op Java (4 x Nederland); de bevolkingstoename ligt in de buurt van 2,5% per jaar. De problemen die rijzen bij het streven om aan al deze miljoenen een redelijk be staan te bieden, zijn onvoorstelbaar groot. Grote werken op het gebied van irrigatie, infrastructuur en transmigratie zijn onderhanden of zijn in de plannings fase; kaarten zijn daarbij een onmisbaar hulpmiddel. De meeste diensten beschikken, mede door de ge plande uitbreidingen, nog niet over voldoende ge schoold personeel. De laatste jaren neemt het aan bod van opleidingen toe, zodat, zij het over langere termijn, de noodzakelijke behoefte kan worden aan gevuld. 3. 7. Landmeetkundige opleidingen De geschiedenis voor wat betreft de opleidingen is vergelijkbaar met die in Nederland. Eerst opleidingen op universitair niveau en bedrijfsopleidingen en pas daarna officiële opleidingen op hoger en middelbaar technisch niveau. Universitair niveau: Institut Teknologi Bandung (ITB). Opleiding tot geodetisch ingenieur sedert het begin van de 50-er jaren. Eind 1978 waren 150 g.i.'s afgestudeerd. De opleidingstijd is 4V2 jaar. Gadjah Mada Universiteit, Yogyakarta. Opleiding tot geodetisch ingenieur sedert 1958; door externe omstandigheden studeerden eerst in 1968 de eerste g.i.'s af. Eind 1978 waren 25 man afge studeerd. De opleidingstijd is 5 jaar. 21

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 23