- - - - - - - - Indonesië beschikbaar stellen van een gebouw, met het on derhoud daarvan; beschikbaar stellen van personeel; dragen van de operationele kosten. Nederland beschikbaar stellen van fotogrammetrische en kar- tografische apparatuur; beschikbaar stellen van een belangrijke hoeveel heid van het benodigde kartografische materiaal; beschikbaar stellen van een projectleider voor een periode van vijf jaar (deeltaak tezamen met project LTA-7b); beschikbaar stellen van een fotogrammetrisch en een kartografisch adviseur, beiden voor een periode van driejaar; beschikbaar stellen van tien studiebeurzen voor de diensten betrokken bij het project LTA-7a, voor fotogrammetrische en kartografische studies aan het ITC; het organiseren van enkele werkbezoeken van In donesische partners aan Nederland. Doordat verschillende stafleden in verband met hun studie in Nederland nogal eens wisselden, varieerde ook de bezetting. Gemiddeld was naast de directeur en de administratie het volgende personeel beschik baar: drie docenten fotogrammetrie; twee docenten kartografie; vijf instructeurs fotogrammetrie, waarvan drie slechts voor halve dagen; drie instructeurs kartografie in een volledige dag taak; één onderhoudstechnicus. De docenten verrichten het werk aan de PPFK als deeltaak, omdat zij ook docent zijn aan andere insti tuten (o.a. ITB). Hoewel dit wat ongebruikelijk is, zijn achtereenvolgens zes Nederlandse projectleiders ingezet, waarbij ieder zijn eigen specialisatie inbracht, vooral voor de deel nemende diensten (o.a. voor kadastrale aangelegen heden, fotogrammetrie, thematische kaarteringen, topografische kaarteringen en grootschalige kaarte ringen). De oorspronkelijke opzet, voor beide disciplines 100 operateurs op te leiden gedurende vijf éénjarige cur sussen, werd i.v.m. de behoefte van de deelnemende diensten gedurende het project enigszins gewijzigd, waardoor de adviseur voor fotogrammetrie in het 4e of 5e jaar nog voor resp. zeven en drie maanden werd ingezet. De cursussen zijn in fotogrammetrie: standaard cursus fotogrammetrisch operateur (12 maanden); cursus fotogrammetrisch plotten (6 maanden); cursus orthophoto-technieken (6 maanden); cursus aero-triangulatie (6 maanden); „upgrading" cursus fotogrammetrisch operateur (6 maanden) en in kartografie: standaard cursus kartografisch tekenaar (12 maan den); korte cursus kartografisch tekenaar (6 maanden); „upgrading" cursus kartografisch tekenaar (6 maanden). De deelnemers aan de standaardcursussen dienen een opleidingsniveau te hebben vergelijkbaar met het Nederlandse HAVO en voor de korte cursussen met MAVO. De opzet van de éénjarige cursussen is praktisch ge richt, met een verhouding van theorie oefeningen van ongeveer 1 op 7. De halfjaarlijkse cursussen zijn hoofdzakelijk praktisch met weinig theorie. Voor de „upgrading" cursussen zijn de beste studenten van de éénjarige cursussen geselecteerdIn deze cursussen wordt meer aandacht besteed aan theorie, organisatie van het kaarteringswerk en aan onderhoud van appa ratuur. In tabel 1 zijn het aantal studenten per jaar op genomen. In het onderstaande overzicht is aangegeven over welke apparatuur de PPFK beschikt. Behalve het door Nederland geleverde instrumentarium werd door de Indonesische staatsoliemaatschappij Pertamina een belangrijke hoeveelheid overtollige fotogrammetri sche apparatuur geschonken. Uit Japanse hulp wordt op korte termijn aanvulling verwacht met een repro- duktiecamera en een zeefdrukpers. Fotogrammetrische apparatuur: vijftien ITC Stereotrainers, waarvan drie met oefen mogelijkheid voor het scannen van orthofoto's; één Multiplexsysteem; twee Wild B8; drie Wild B9; twee Wild A8, waarvan één met EK22; twee Wild A9; één Wild PUG4; één Wild E4 ontschranker; één Zeiss Planitop; één Zeiss 03P orthofotoscoop; twaalf spiegelstereoscopen. Kartografische apparatuur: één optische pantograaf; één Morisawa letterzetapparaat; één contactraam; één vacuumraam met Halogeen-lamp; één slingerapparaat; één Cromalin kleurproefsysteem; één snijmachine; één coördinatograaf. Geconstateerd kan worden dat het project PPFK zeer goed is geslaagd, vooral door de inzet van de veelal jonge Indonesische docenten en in structeurs. 1975/76 1976/77 1977/78 1978/79 1979/80 Totaal Fotogrammetrie: standaardcursus 20 19 21 10 8 78 cursus plotten 5 5 10 cursus orthofoto 5 6 11 cursus aero-triangulatie 10 10 „upgrading" cursus 10 10 Kartografie: standaardcursus 19 18 20 10 19 86 korte cursus 17 10 27 „upgrading" cursus 10 10 Tabel 1. GEODESIA 80 23

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 25