4.2. Instituut voor Fotogrammetrie en Kartografie Na de beëindiging van het bilaterale project met Nederland wordt uiteraard de opleiding in Bandung voortgezet, omdat bij andere overheidsinstituten en privé-bedrijven nog veel interesse voor de opleidingen bestaat. Daarnaast zal echter een belangrijke uitbrei ding van het takenpakket plaats vinden en wel door: ondersteuning van de theoretische opleiding voor de Afdeling Geodesie van het ITB; ondersteuning van de praktische opleiding voor de Afdeling Geodesie van het ITB en voor de Afde ling Geodesie van de Gadjah Mada Universiteit in Yogyakarta; ondersteuning van de theoretische en praktische opleiding voor andere disciplines van het ITB (o.a. civiel ingenieurs, planologen, e.d.); instelling van post-academiale opleidingen in foto grammetrie en kartografie. Dit ambitieuze programma begint in 1980, waarbij met een aanlooptijd van vijf jaar wordt gerekend. Opnieuw vraagt Indonesië Nederlandse hulp in de vorm van het beschikbaar stellen van deskundigen gedurende ongeveer tweeëneenhalf jaar in korte missies voor het opstellen van curri cula en voor gastcolleges; een tiental beurzen voor studie in fotogrammetrie en kartografie aan het ITC. Uit andere bronnen krijgt Indonesië enkele beurzen om mensen in andere landen te laten studeren (o.a. in Frankrijk). Hoewel Nederland welwillend staat tegenover dit nieuwe project, wordt eerst in 1980 in bilateraal overleg met de Indonesische regering een beslissing over de Nederlandse hulp genomen. 4.3. A dvies aan de kaarteringsdiensten Deze adviezen betroffen enerzijds organisatorische aspecten van de kaartvervaardiging, anderzijds invoe ring van nieuwe en verbetering van bestaande pro- duktiemethoden. Daarnaast verzorgden de projectlei ders lezingen op congressen en seminars en gast colleges op verschillende instituten van wetenschap pelijk onderwijs. 4.4. Kaarteringsdienst van het Ministerie van Open bare Werken De verantwoordelijkheden voor dit project liggen van Indonesische zijde bij het Ministerie van Openbare Werken en Bakosurtanal en van Nederlandse zijde wederom bij DITH en ITC. De verplichtingen aan beide zijden zijn: Indonesië beschikbaar stellen van een gebouw, met het onderhoud daarvan; beschikbaar stellen van personeel; dragen van de operationele kosten; na het volledig operationeel zijn het beschikbaar stellen van middelen voor de aankoop van dan benodigde apparatuur. Nederland beschikbaar stellen van fotogrammetrische en kar- tografische apparatuur; een belangrijke hoeveelheid kartografisch mate riaal voor de aanlooptijd; beschikbaar stellen van een projectleider voor een periode van vijfjaar (deeltaak tezamen met project LTA-7b); beschikbaar stellen van een adviseur voor foto grammetrie voor drie jaar; beschikbaar stellen van zeven studiebeurzen voor fotogrammetrische, kartografische en geografi sche studies aan het ITC. Sedert eind 1976 is een pas afgestudeerde Nederlandse geodeet aan het project toegevoegd. DITH geeft na melijk jonge academici de mogelijkheid ervaring op te doen in ontwikkelingslanden. Rechtstreeks onder de Minister van Openbare Wer ken ressorteert het Centrum voor Statistiek en Data Processing. Dit centrum is onderverdeeld in drie dien sten, t.w. Statistiek, Computer en Kaartering. De Kaarteringsdienst kent naast de administratie vier af delingen: Geodesie (8 pers.), Fotogrammetrie (14 pers.), Kartografie (14 pers.) en Luchtfotoïnterpre- tatie (4 pers.), de totale personeelsbezetting is 45 man. Hoewel bescheiden van opzet is deze dienst door zijn mankracht en apparatuur in staat de vol gende taken uit te voeren het adviseren over kaarteringsopdrachten aan de directeuren-generaal van het ministerie; supervisie over door derden verricht kaarteerwerk; het uitvoeren van gehele of gedeeltelijke kaarte ringsopdrachten. Het heeft nimmer in de bedoeling gelegen alle kaarte ringsopdrachten zelf uit te voeren, aangezien daar voor een veelvoud van de huidige capaciteit nodig zou zijn. Voor het uitvoeren van werkzaamheden voor het Ministerie van Openbare Werken worden per jaar per project gelden toegewezen. De directeuren-generaal, verantwoordelijk voor de uitvoering van werken, zijn min of meer vrij in hun keuze door wie ze het werk zullen laten uitvoeren. De betalingen vinden eerst plaats nadat een gedeelte van het werk gereed is. De Kaarteringsdienst heeft geen eigen kapitaal om kaarteringswerkzaamheden te kunnen uitvoeren; gel den zijn o.a. nodig om luchtopnamen te laten maken, terreinmetingen uit te voeren e.d. Dit heeft er toe ge leid dat het voor de kaarteringsdienst steeds moeilijk is geweest opdrachten te verkrijgen. De conclusie t.a.v. de kaarteringsdienst moet dan ook luiden dat, door de Indonesische wijze van toewijzing van gelden, een optimaal functioneren thans nog niet mogelijk is. Het is op dit moment niet te voorzien of hierin op redelijk korte termijn verandering zal komen. Literatuur: A National Report on Cartographic Activities in Indonesia. Eighth United Nations Regional Cartographic Conference for Asia and the Far East, Escap, Bangkok, Thailand, 17th-28th January 1977. Proceedings of the International Geodetic Symposium on Regional Geodetic Network for the Year 2000. Bandung (Indo nesia), October 3-4, 1977. Abdulrachman (Director General of Agrarian Affairs, Depart ment of Home Affairs, Indonesia); The Development of Cadastral Services in Indonesia. Lezing voor een Seminar in juni 1974. Bos, E. S.; School for Photogrammetry and Cartography at Bandung, Indonesia. An Example of a Development Aid Pro ject. ITC Journal 1978-2, p. 203-213. Kers, A. J.; Institut Fotogrammetri dan Kartografi (Instituut voor Fotogrammetrie en Kartografie). Lezing voor het Seminar Pendidikan (Opleiding) van de Ikatan Surveyor Indonesia (In donesische Vereniging van Landmeters), Yogyakarta, 8-9 de cember 1978. 24 GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 26