komende mogelijkheid van het gelijktijdig opmaken en tervisieleggen van het plan van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen, is in de wet de mogelijkheid geïntroduceerd om de lijst van rechthebbenden, de uitkomsten der schattingen, het plan van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen gezamenlijk op te maken en ter visie te leggen. In het bijzonder in blok ken van beperkte omvang en die waarin een relatief groot deel der gronden niet wordt geruild kan het aan trekkelijk zijn van deze mogelijkheid gebruik te maken. De hierdoor te verwachten tijdwinst heeft tot gevolg dat de herverkavelingsprocedure sneller gereed komt. Nog enkele bijzonderheden: De termijnen van de ter- inzagelegging zijn alle één maand, dus nu ook van de lijst van rechthebbenden en het plan van toedeling. De Herinrichtingswet kent niet de regel dat de rechter commissaris de kavelindeling vaststelt. Verder is bepaald dat de titelzuiverende werking van de akte van toedeling niet werkt met betrekking tot de opheffing van de stadsmeierrechten, rustend op per celen die niet bij een herverkaveling zijn betrokken. Dit houdt in dat voor deze percelen bijvoorbeeld geen erfdienstbaarheden, hypotheken en/of beslagen in de lijst van rechthebbenden behoeven te worden ver meld. Nieuw is de mogelijkheid van cassatie tegen de uit spraak van de rechtbank bij het onderdeel lijst der geldelijke regelingen. Behalve voor de belangheb bende, die in cassatie is gegaan, kan de rechtbank de lijst der geldelijke regelingen wel sluiten. Het inventarisatieplan De CCC stelt op voorstel van de Herinrichtingscom missie voor elk deelgebied in zijn geheel of bij gedeel ten een inventarisatieplan vast. Dit plan is te verge lijken met het plan van wegen en waterlopen ex artikel 79 van de Ruilverkavelingswet, zij het dat het niets anders is dan een vastlegging op kaarten met vermel ding van de afmetingen van hetgeen reeds door Provinciale Staten definitief is vastgesteld. De CCC vervaardigt één of meerdere kaarten waarop zo nauw keurig mogelijk worden aangegeven: a. de wijzigingen in het stelsel van wegen, waterlo pen, dijken en kaden met de daartoe behorende kunstwerken, zoals deze zijn opgenomen in het vastgestelde herinrichtingsplan; b. de landschappelijke en recreatieve elementen, als mede de natuurgebieden en cultuurhistorische ele menten, zoals deze zijn opgenomen in het vast gestelde herinrichtingsplan; c. de in elk blok te handhaven wegen, waterlopen, dijken, kaden en kunstwerken; d. indien aanwezig de wegen en kanalen van de ge meente Groningen buiten haar grenzen gelegen, voorzover niet begrepen onder a. of c. Het opnemen in het inventarisatieplan is voor het al of niet openbaar zijn van wegen binnen een blok be slissend. Wegen gelegen in die gedeelten van een deelgebied, welke geen deel uitmaken van een blok, worden openbaar door het enkele feit van opneming in het inventarisatieplan. Wegen gelegen buiten een blok, waaraan in het kader van de herinrichting niets is gewijzigd en die ook niet voorkomen op het inven tarisatieplan, blijven met betrekking tot de al of niet openbaarheid ongemoeid. De CCC zendt een afschrift van het vaststellingsbesluit met de daarbij behorende kaarten aan de belanghebbende openbare lichamen en aan de betrokken Gedeputeerde Staten. Op voor stel van de CCC wijzen Gedeputeerde Staten de eigendom toe en regelen het beheer en onderhoud van de in het inventarisatieplan voorkomende wegen en waterlopen en de daarbij behorende kunstwerken. Tevens wijzen zij de eigendom toe van de in het inven tarisatieplan opgenomen landschappelijke en recrea tieve voorzieningen en de natuurgebieden en cultuur historische elementen. Ten aanzien van de landschap pelijke en cultuurhistorische elementen en natuurter reinen zijn geen regelingen m.b.t. beheer en onder houd opgenomen. In vergelijking met de Ruilverkave lingswet 1954 is hier sprake van een zekere verruiming betreffende de toewijzingsmogelijkheden. Opgeno men is n.l. dat toewijzing van de in het inventarisatie plan voorkomende objecten op hun verzoek kan plaatsvinden aan andere rechtspersonen dan open bare lichamen. Tegen het besluit van toewijzing van eigendom, beheer en onderhoud kan door de belang hebbende openbare lichamen en andere rechtsperso nen beroep worden ingesteld bij de Kroon. Niet opge nomen in de wet is dat de toewijzing „om niet" plaatsvindt. Wellicht zijn financiële regelingen dus mogelijk. Mede onderdeel van de herinrichting is de overdracht van eigendom, beheer en onderhoud van de aan de gemeente Groningen toebehorende en buiten haar grenzen gelegen wegen en kanalen. De regeling hier van vindt plaats via het inventarisatieplan. Terzake van deze regelingen stelt de minister van Binnen landse Zaken in overeenstemming met de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat een financiële regeling vast ten laste van de gemeente Groningen en ten gunste van de openbare lichamen. Beroep is mogelijk bij de Kroon. Betreffende de levering van de in het inventarisatie plan opgenomen objecten is in vergelijking met de Ruilverkavelingswet 1954 meer duidelijkheid gescha pen. In afwijking van de Ruilverkavelingswet 1954 wordt het toewijzingsbesluit als zodanig niet meer overgeschreven in de openbare registers. In de wet is bepaald dat de overgang van eigendom van wegen, waterlopen, dijken en daarbij behorende kunstwer ken, alsmede de landschappelijke en recreatieve ele menten, natuurterreinen en cultuurhistorische ele menten gelegen buiten het blok plaatsvindt door op neming van het besluit van Gedeputeerde Staten in een notariële akte en overschrijving daarvan in de openbare registers. Binnen een blok vindt deze over gang plaats door opneming van het besluit in de akte van toedeling. De grondverwerving Voor de verwezenlijking van de herinrichtingsplannen zullen gronden benodigd zijn. Teneinde deze materie een beetje overzichtelijk te kunnen behandelen, zullen een aantal doelen worden onderscheiden en daarbij de wijze van verkrijging van de benodigde gronden worden aangegeven. In de eerste plaats zien we dat er gronden nodig zijn voor de realisering van elementen ter algemene nutte (zoals bijvoorbeeld doorgaande hoofdwegen en het A. G. Wildervanckkanaal) en daarnaast dat gronden nodig zijn voor landschappelijke en recreatieve voor zieningen, alsmede voor de veiligstelling en ontwikke- 60 GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 10