tmt/. Fig. 4. Op het kadastrale minuutplan van Nieuwe Pekela, sectie G eerste blad, is de zakelijke rechtsgrens gereconstrueerd tussen het eigendom dat belast was met het stadsmeierrecht rechts van de grens gelegen) en het vrije eigendom van de stad Groningen. Deze lijn, genoemd de Pieterschutslinie, werd overgenomen van een oude kaart van 1754 uit het archief van de gemeente Groningen. volledig eigendomsrecht voor de voormalige stads- meiers; c. de kanalen en wegen gaan over naar door Gede puteerde Staten aan te wijzen eigenaren: de ge meenten en waterschappen. De kanalen en wegen zullen in het hiernavolgende slechts worden behandeld, waar samenhang met de stadsmeierrechtenkwestie bestaat. In eerste instantie wordt er een herinrichtingspro gramma opgemaakt, dat wordt opgesteld door de Herinrichtingscommissie. Vervolgens wordt het totale herinrichtingsgebied opgedeeld in een aantal over zichtelijkere en dus beter „handelbare" deelgebieden. (Zie ook het artikel van ir. H. Middel). Voor elk van die gebieden wordt een herinrichtingsplan ge maakt, dat aangeeft welke maatregelen nodig worden geacht, zoals bijv. herverkaveling. Niet het hele gebied zal worden herverkaveld. In ge bieden waar al een ruilverkaveling in uitvoering is (ge weest), is dat niet nodig. In elk deelgebied zullen één of meer herverkavelingsblokken worden gecreëerd. Dat gebeurt in het herinrichtingsplan, dat tevens de begrenzing van de blokken aangeeft. Per (herverkave- lings-)blok wordt herverkaveld en elk blok is dus in feite een aparte ruilverkaveling, compleet met lijst van rechthebbenden, 1e en 2e schattingen, plan van toe deling en ruilverkavelingsakte. De herverkavelingsblokken zijn nu de eenheden, GEODESIA 80 waarbinnen de stadsrechten worden opgeruimd. Om dat per deelgebied de blokken in principe opeenvol gend worden herverkaveld, zal het stadsbezit dus ge leidelijk aan kleiner worden en pas ophouden te be staan als de akte van toedeling van het laatste blok met stadsbezittingen is overgeschreven. Dit is af wijkend van hetgeen de Commissie-Schenk had voor gesteld: alles in één keer opheffen. Ook de gemeente Groningen was sterk vóór een eenmalige, allesom vattende afkoop, omdat zij verder n.l. in het geheel geen belang bij de herinrichting heeft. Daarbij komt dat de Stad haar registratie enz. in stand moet hou den totdat het laatste stadsperceel is verdwenen, en dat kan wel tot ver in de negentiger jaren duren. Er wordt dus per blok tot opheffing van de stads- meierrechten overgegaan. Omdat zoals gezegd niet overal wordt herverkaveld, is in de wet voorge schreven dat de met stadsmeierrecht belaste perce len, die buiten een blok liggen, toch aan een blok worden toegevoegd. Deze percelen draaien dan niet mee waar het gaat om de „ruilverkaveling" op zich, maar ze worden er alleen bij betrokken als het gaat om de omzetting van het recht in volle eigendom, plus de bepaling en regeling van de financiële gevolgen daar van. In feite komen ze alleen ter sprake bij de lijst van rechthebbenden, de 2e schatting en de akte van toe deling. Alle andere stadsmeiers draaien tevens mee in de hele herverkavelingsprocedure, als waren zij eige- 69

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 19