stichting NGL publikaties kavelingen, inclusief de bijdragen van derden en andere ontvangsten. In 1978 heeft dit f 261 miljoen bedragen, terwijl op de begroting van 1980 hiervoor f210 miljoen is uitgetrokken. De investeringen in waterschaps- en gemeentewer ken, waarin subsidie is verleend via de Landinrich- tingsdienst, hebben in 1979 f 85 miljoen bedragen; voor kavelruil, particuliere cultuurtechnische werken en boerderijverplaatsing is rond f 33 miljoen geïnves teerd. Het totale werkvolume in ruilverkavelingen, in clusief grondoverdrachten, waterschaps- en gemeen tewerken en particuliere werken, heeft evenals in 1978 rond f 413 miljoen bedragen. Het subsidie-aandeel in deze totale investeringen heeft in 1979 f 190 miljoen bedragen. In 1980 is hiervoor f 163 miljoen beschik baar, inclusief de extra werkgelegenheidsbijdrage en inclusief de bijdrage in het kader van het Integraal Structuurplan Noorden des Lands (ISP) van het mini sterie van Economische Zaken. BEHEERSPLAN VOOR RELATIENOTAGEBIEDEN OIRSCHOT- BEST VASTGESTELD De Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) heeft het eerste beheersplan voortvloeiende uit de Relatie nota vastgesteld. Het betreft hier het beheersplan voor de gebieden, gelegen in de ruilverkaveling Oir- schot-Best. De Adviescommissie in Noord-Brabant heeft dit plan opgesteld, in intensief overleg met in stanties en direct belanghebbenden in de streek, die aan de hand van een ter visie gelegd ontwerp de gelegenheid tot inspraak hebben gekregen. Op basis van het beheersplan kan nu worden overgegaan tot het afsluiten van beheersovereenkomsten. Naar ver wachting zal de eerste overeenkomst begin 1980 kun nen worden ondertekend. Een beheersplan in de zin van de Beschikking be heersovereenkomsten bevat een beschrijving van de doelstellingen van het binnen de agrarische bedrijfs voering in het betreffende gebied na te streven natuur- en landschapsbeheer. Eveneens zijn daarin de beheersverplichtingen, die de ondernemers op zich kunnen nemen, en de grondslagen voor de vergoe dingen opgenomen. Deze grondslagen worden be paald door de „beheersbedrijfsuitoefening" te verge lijken met de wijze van bedrijfsvoering, die in het ge bied gebruikelijk is. Kortom, het beheersplan is de grondslag van de beheersovereenkomsten van de grondeigenaren en/of gebruikers in het gebied met de SBL. Centrale doelstelling in het relatienotagebied Oirschot- Best is het handhaven van een kleinschalig cultuur landschap en van elementen die er van belang zijn voor natuur en landschap. De betreffende gebieden in Oirschot-Best (327 ha cultuurgrond) zijn als reser- vaatgebied aangewezen. Dit betekent, dat hier ver werving van gronden door aankoop wordt nage streefd, omdat de aanwezige waarden van natuur en landschap een zodanig specifiek beheer vragen, dat dit niet meer past in het kader van de agrarische bedrijfsvoering. De gronden zullen indien pachtvrij aangekocht in beheer worden gegeven aan de daarvoor in aanmerking komende terreinenbeherende natuurbeschermingsinstantie. Zolang aankoop niet plaatsvindt, en zolang de gronden niet pachtvrij zijn verworven, wordt een overgangsbeheer gevoerd. Dit beheer is erop gericht de in het gebied aanwezige GEODESIA 80 waarden te behouden. Daartoe is een pakket van beheersmaatregelen opgesteld. In Oirschot-Best bestaan die beheersmaatregelen o.a. -uit het achterwege laten van toepassing van drijf- mest, het maaien van grasland na 15 juni en het achterwege laten van scheuren en frezen van gras land. Voorts dient het huidige reliëf en de aanwezige bodemstructuur te worden gehandhaafd en mogen waterlopen niet worden verbreed en verdiept. Met een beheersovereenkomst kan de boer meewerken aan het beheer. Naast de beheersverplichtingen staat in deze overeenkomst de hoogte van de beheersver goeding. Deze bedraagt in Oirschot- Best circa f900, per hectare. Daarbij kan nog sprake zijn van een aan passingsvergoeding, die o.a. afhankelijk is van de veebezetting op het afzonderlijke bedrijf. RAYONBIJEENKOMST NGL TE ROERMOND Op donderdag 6 maart a.s. zal de heer ir. J. Polman, hoofd van de afdeling Onderzoek van de Hoofddirec tie van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn, een lezing houden over: ,,De invloed van de automatisering op landmeetkundige methoden en technieken Hierbij zullen de volgende onderwerpen worden be handeld: 1. instrumentele ontwikkelingen in de landmeet kunde; 2. ontwikkelingen in de landmeetkundige en karto- grafische informatieverwerking; 3. landmeetkundige databanken; 4. stand van zaken bij het Kadaster. Wij nodigen voor deze met lichtbeelden geïllus treerde lezing uit: de leden van de aangesloten verenigingen van de Stichting Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde, de lezers van Geodesia en andere belangstellenden. De lezing wordt gehouden in het Cultureel Centrum de Oranjerie, Kloosterwandplein 14-16 te Roermond (300 m van het NS-station). Aanvang: 20.00 uur. De Rayoncommissie Zuid, ing. P. W. van Aken, ing. H. T. F. Huijbregts en ing. A. C. Zijderveld. RIJKSCOMMISSIE VOOR GEODESIE Ten behoeve van de XVII-e algemene vergadering van de „International Union of Geodesy and Geophysics" (Canberra, Australië, 2-15 december 1979) heeft de Rijkscommissie voor Geodesie een rapport voorbe reid, met als titel: „Geodetic Work in the Nether lands, 1975-1978". Het rapport (12 pagina's) geeft in een vijftal hoofd stukken een overzicht van de geodetische werkzaam heden in Nederland: Control Surveys, Space Techni ques, Gravimetry, Theory and Evaluation en Physical Interpretation. Aan ieder hoofdstuk is een lijst van publikaties in het desbetreffende vakgebied toege voegd. 77

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 27