Cêe&Aeofa^ nederlands geodetisch tijdschrift De herinrichtingsprocedure en zijn landmeetkundige aspecten door ir. H. Middel, hoofd afdeling Projecten van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Groningen, tevens de door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de Herin richtingscommissie toegevoegde ingenieur van het Kadaster. Middels de thans te publiceren inleiding, welke is gehouden op de door de Rayon commissie Noord van het NGL/NVG op 16 maart 1979 georganiseerde studiedag, wordt opnieuw de aandacht gevraagd voor de Herindeling Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. De belangstelling voor het herinrichtingsgebied staat opnieuw centraal, nu het door de Herinrichtingscommissie voorlopig vast gestelde voorontwerp-herinrichtingsprogramma in januari j.i publiek ter discussie Iinspraakis gesteld. Hiermee is een belangrijke mijlpaal in de vaststellingsprocedure van het herinrichtingsprogramma bereikt. Het spreekt vanzelf, dat gedurende deze inspraakperiode van drie maanden op uitgebreide schaal voorlichting wordt gegeven. Volledigheidshalve zij hier opgemerkt dat het planologisch kader gereed is gekomen, nu Provinciale Staten van Drenthe het streekplan Oost- en Zuidoost- Drenthe hebben vastgesteld. Ter illustratie van dit artikel is, onder dankzegging, gebruik gemaakt van onder meer de kaartbijlagen behorende bij het voorlopig vastgestelde voorontwerp-herinrich tingsprogramma. In verband met de plaatsing elders in dit nummer van een artikel, dat geheel is gewijd aan de Groninger stadsrechten, is een korte toelichting op de ontstaansgeschiedenis van die stadsrechten thans weggelaten. De in de Herinrichtingswet aangegeven doelstelling luidt, dat de herinrichting wordt uitgevoerd ter be vordering van een goed woon-, leef- en werkklimaat en de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veen koloniën. Deze uitvoering zal moeten leiden tot op heffing van de achterstand en de stagnatie in de regionale ontwikkeling van het herinrichtingsgebied. Ter realisering van deze doelstelling zullen de vol gende maatregelen en voorzieningen gecoördineerd en waar mogelijk geïntegreerd worden uitgevoerd: a. verbetering van de infrastructuur en de landbouw kundige structuur; b. herverkaveling van de in het herinrichtingsgebied gelegen onroerende goederen; c. opheffing van de stadsmeierrechten; d. overdracht van wegen en kanalen van de stad Groningen buiten haar grenzen gelegen; e. het treffen van voorzieningen t.b.v. het landschap en de openluchtrecreatie; f. veiligstelling en ontwikkeling van natuurgebieden en cultuurhistorische elementen; GEODESIA 80 g. de opstelling en tenuitvoerlegging van een sociaal- cultureel plan; h. bijdrage aan de totstandkoming van reconstructie van stads- en dorpskernen; i. afbraak of vernieuwing van krotten en slechte woningen en het verlenen van bijdragen daarin; j. het treffen van voorzieningen in het openbaar be lang voor afvoer en behandeling van afvalwater. Samengevat bevat de Herinrichtingswet de spelregels voor de herverkaveling, de regeling van de overdracht van de eigendommen van de stad Groningen buiten haar territoriale grenzen en de voorzieningen voor landschap en de openlucht-recreatie alsmede de vei ligstelling en ontwikkeling van natuurgebieden en de cultuurhistorische elementen. De overige voorzie ningen, zoals dus de stads- en dorpsvernieuwing, de opstelling en de uitvoering van een sociaal-cultureel plan en het afvalwaterprobleem, zullen worden uitge voerd met gebruikmaking van bestaande kaders en financiële regelingen. 53

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 3