De organisatie Zie fig. 1. Met de voorbereiding en de uitvoering van de herinrichting is de Herinrichtingscommissie belast, bestaande uit 31 gewone leden en 29 adviserende le den. De Herinrichtingscommissie is benoemd door de minister van Landbouw en de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. De leden vertegen woordigen de provinciale besturen van Groningen en Drenthe, de gemeentebesturen, de landbouw, de waterschappen, de Kamers van Koophandel, de vak beweging, de milieu-organisaties en het opbouw werk. Ter ondersteuning van de werkzaamheden van de Herinrichtingscommissie zijn thans een drietal sub commissies gevormd, respectievelijk voor Agrarische Zaken, Infrastructuur en Sociaal-Culturele Zaken. De vergaderingen van alle commissies zijn openbaar en worden op verschillende plaatsen in het herinrich- tingsgebied gehouden. Besloten is dat het centraal secretariaat, waarin opgenomen een secretaris, een plaatsvervangend secretaris en een aantal coördina toren voor de begeleiding van één of meer onderdelen van de herinrichting, in het excentrisch gelegen Ter Apel zal worden gevestigd. Aan de Herinrichtings commissie worden een ingenieur van het Kadaster en één of meer plaatsvervangers toegevoegd; een ana loge situatie als bij de ruilverkaveling. De Arrondissementsrechtbanken in Groningen en Assen zullen één of meer rechter-commissarissen be noemen. Dezen en de rechtbanken zullen in de herin richting een zelfde rol spelen als bij de ruilverkaveling. Volledigheidshalve zij hier reeds vermeld dat de presi dent van de Arrondissementsrechtbank te Groningen voor elk deelgebied met stadsrechten van rechts personen een schattingscommissie benoemt, ten einde de verkoopwaarde van de onroerende goederen van deze rechtspersonen vast te stellen. Deze ver koopwaarde speelt een essentiële rol bij de financiële afwikkeling van de liquidatie van de stadsmeierrech- ten. De uitvoering van de herinrichting vergt dat het ge bied, totaal groot 130.000 ha, wordt verdeeld in deel gebieden. Voor deze deelgebieden zullen door Gede puteerde Staten op voordracht van de Herinrichtings commissie deelgebiedscommissies worden benoemd, bestaande uit maximaal 11 leden. Door de Herinrich tingscommissie kunnen zaken betreffende de herin richting binnen het deelgebied, zoals de voorbereiding en de uitvoering van de herinrichtingsplannen en de leiding in de te herverkavelen gebieden, aan de deel gebiedscommissie worden opgedragen onder door de Herinrichtingscommissie te stellen voorwaarden. De Herinrichtingscommissie coördineert de werkzaam heden van de verschillende deelgebiedscommissies. De meeste deelgebieden zullen een bureau van uit voering voor de begeleiding van die uitvoering krijgen. De daarin samenwerkende diensten en instellingen zullen in overleg met de provinciale besturen worden aangewezen. In een tweetal gebieden (de Pekela's en de Kanaalstreek) is inzake de samenstelling van de deelgebiedscommissies een aanzet gemaakt. De deel gebiedscommissies hebben de mogelijkheid voor ieder herverkavelingsblok een blokcommissie te be noemen. Deze hebben ten behoeve van de herver kaveling een adviserende taak. Tenslotte zij nog de rol van de Centrale Cultuurtech nische Commissie (CCC) en de Rijks Planologische GEODESIA 80 Commissie (RPC) vermeld. De CCC toetst zowel het programma als de herinrichtingsplannen aan het landelijk beleid en heeft bij de herverkaveling een zelfde taak als in de ruilverkaveling. De RPC toetst het programma aan het landelijk planologisch beleid. Het herinrichtingsprogramma De Herinrichtingscommissie stelt voor het gehele her- inrichtingsgebied een voorontwerp van een herinrich tingsprogramma op. Dit programma geeft de uit gangspunten aan voor de herinrichting, zoals deze in de doelstelling zijn aangeduid. Voorts zal het herin richtingsprogramma een indeling van het herinrich- tingsgebied in deelgebieden inhouden, een omschrij ving van de voor de verwezenlijking van de herin richting aan te wenden middelen en tenslotte de uit gangspunten voor een verdeling van de kosten van de herinrichting. Het herinrichtingsprogramma zal worden getoetst aan de streekplannen. In 1978 is door Provinciale Staten van Groningen voor de provincie het streekplan vast gesteld, terwijl thans door Gedeputeerde Staten van Drenthe het streekplan Oost- en Zuidoost-Drenthe in ontwerp is vastgesteld. Het herinrichtingsgebied zal zeven deelgebieden ken nen (zie fig. 2): deelgebied Oude Veenkoloniën (ca. 20.000 ha); deelgebied de Pekela's (ca. 6000 ha); deelgebied Kanaalstreek (ca. 19.500 ha); deelgebied Emmen (ca. 19.000 ha); deelgebied Westerwolde (ca. 27.000 ha); deelgebied Oldambt (ca. 35.000 ha); deelgebied Nieuwlande (ca. 3000 ha). De verdeling is primair gebaseerd op de ligging van de verzorgingskernen, maar anderzijds op het landschap pelijk karakter van het gebied. Naar verwachting zullen de minister van Landbouw en Visserij en de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening medio 1981 het herinrichtings programma vaststellen. In het concept-voorontwerp herinrichtingsprogramma, zoals het programma thans heet, zijn de kosten van de herinrichting geraamd op ongeveer 2.9 miljard gulden. Een advies door de Natuur Wetenschappelijke Com missie (NWC-advies) is reeds voor het gehele gebied uitgebracht. Dit advies heeft een globale strekking. Voor de deelgebieden zullen t.z.t. gedetailleerde ad viezen worden uitgebracht. In overeenstemming met een besluit van de voorbe reidingscommissie is in het NWC-advies aangegeven, dat de veenkoloniale wijken (de z.g. plaatswijken) ge handhaafd dienen te blijven. Deze zullen primair een waterbeheersingsfunctie krijgen, maar evenzeer een natuur-wetenschappelijke functie. Problematisch is het toekomstig beheer en onderhoud van de wijken. De wet schrijft een uitgebreide inspraakprocedure voor (zie fig. 3), die overigens in zijn huidige vorm bij amendement in de wet is gekomen. Na deze inspraak periode stelt de Herinrichtingscommissie het vooront werpprogramma vast en zendt het naar de CCC. Deze commissie verzendt het voorontwerp met advies naar Gedeputeerde Staten van Groningen en Drenthe, die het ter inzage leggen. Bezwaren tegen het vooront werpprogramma kunnen worden ingediend bij Provin ciale Staten, omdat deze ook de streekplannen heb ben vastgesteld. 55

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 5