De herverkavelingsprocedure De procedure voor de vaststelling van de rechten en van de schatting in een te herverkavelen blok is in grote lijnen dezelfde als in de Ruilverkavelingswet 1954. Dit is ook met de overige procedures in een blok het geval. Voor elk blok wordt een lijst van recht hebbenden opgesteld. De voor de herinrichting uit te voeren eerste schatting heeft evenals in de Wet Midden-Delfland een tweeledig doel, n.l. als grond slag voor de toedeling (ruilbasis) en als basis ter be paling van verandering in waarde als gevolg van de herinrichting. De verandering in waarde kan tot stand komen als gevolg van de uitgevoerde werken en als gevolg van het plan van toedeling. De tweede schat ting heeft tot doel de waardeverandering te bepalen; deze vormt de basis voor de door de eigenaren te betalen kosten. Omdat elders in deze editie een artikel gewijd aan het stadsmeierrecht is opgenomen, kan hier worden vol staan met de consequenties voortvloeiend uit deze zakelijke rechtsvorm. Op basis van de uitgiftebepa lingen, als gevolg van de zeer sterke stijging van de prijzen van onroerend goed, vormen de stadsgronden voor de stad Groningen een belangrijke bron van inkomsten. Deze bron van inkomsten bestaat uit een drietal componenten, waarvan de belangrijkste is de heffing van de 20e of 30e penning over de verkoop waarde van het stadsmeierrecht, zowel over de grond als over de daarop voorkomende opstallen en/of beplantingen. Door de verkrijger is het zogenaamde overgangsrecht verschuldigd; dit vormt daarom zo wel voor particulieren als voor bedrijven, ook voor handel en industrie t.o.v. andere regio's, een bij zondere last. De stad Groningen heeft thans buiten haar grondge bied ca. 9500 ha (ca. 13.000 percelen) zogenaamde stadsgronden in blote eigendom en verder ca. 66 kilo meter aan kanalen, 36 kilometer aan langs deze kana len liggende wegen en de kunstwerken behorende bij deze wegen en kanalen. Het zal duidelijk zijn dat het onderhoud van deze laatste zaken de stad Groningen, in verschillend opzicht, voor grote problemen stelt. De stadsmeierrechten worden per deelgebied opge heven. Voordat hiertoe wordt overgegaan dienen de aard en de omvang van elk stadsmeierrecht vast te staan. Op de lijst van rechthebbenden van het bij het herinrichtingsplan daartoe aangewezen blok vermeldt de Herinrichtingscommissie alle in het deelgebied voorkomende stadsmeierrechten, met uitzondering van de stadsmeierrechten die eventueel in een ander blok liggen. Bij de vermelding in de lijst van rechthebbenden moeten de natuurlijke en de rechtspersonen worden onderscheiden. Voor een natuurlijk persoon, die ge rechtigde is tot een stadsmeierrecht, houdt dit in de vermelding van de grootte van de jaarlijkse rente of pacht of de vermelding dat het gebruik gratis is. Voor een rechtspersoon, die gerechtigde is tot een stadsmeierrecht, wordt vermeld: a. de 20e of 30e penning, dan wel een andere of geen vergoeding bij overgang van het onroerend goed; b. de eerstvolgende vaste vervaldag van het over gangsrecht van het onroerend goed. Ingewijden zal het duidelijk zijn, dat het geautomati seerde ruilverkavelingsadministratiesysteem van het Kadaster (het ARAK-systeem) moet worden uitge breid. De opheffing van de stadsmeierrechten, welke GEODESIA 80 binnen één blok liggen, geschiedt via het plan van toedeling, waarbij de stadsmeiers in plaats van het stadsmeierrecht een eigendomsrecht krijgen toebe deeld. De opheffing van stadsmeierrechten, welke zijn gelegen buiten het blok, geschiedt door de stads meiers in de akte van het aangewezen blok aan te wijzen als eigenaren van het onroerend goed waarop hun stadsmeierrecht rust. De opheffing van de stadsmeierrechten zal niet zon der verrekening kunnen plaats vinden. De stad Gro ningen zal voor het verlies van de blote eigendom schadeloos worden gesteld, doordat zij van de Staat de gekapitaliseerde waarde ontvangt van de inkom sten uit de stadsrechten. We hebben bij de opmaking van de lijst van recht hebbenden met betrekking tot de stadsmeierrechten natuurlijke personen en rechtspersonen onderschei den. Dit hangt samen met een verschil in de financiële afwikkeling. Natuurlijke personen dienen in contanten een bedrag van 50 maal de jaarlijkse pacht- of huur waarde te gaan betalen. Rechtspersonen zijn de waarde van het overgangsrecht verschuldigd, gere kend naar de waarde van het onroerend goed bij de passering van de akte van toedeling enerzijds, maar anderzijds rekening houdende met de eerstvolgende vaste vervaldag. Voor de bepaling van de verkoop waarde zal de president van de Arrondissements rechtbank te Groningen, zoals gezegd, per betrokken deelgebied een schattingscommissie benoemen. De te ontvangen bedragen (door de stad Groningen) en de te betalen bedragen (door de stadsmeiers) wor den opgenomen in de lijst der geldelijke regelingen. Na de vaststelling hiervan zal worden betaald casu quo worden ingevorderd. Betaling over 26 jaar vindt dus niet plaats. De toedelingsaanspraak van een eigenaar van onroe rende goederen, gelegen in een te herverkavelen blok, berust op zijn inbreng. Een korting tot een maximum van 3% kan worden toegepast voor de in het belang van de herverkaveling noodzakelijke wegen en water lopen en met die wegen en waterlopen samen hangende voorzieningen. Een uitzondering voor een aanspraak op toedeling is gemaakt voor de onroe rende goederen, die de eigenaar door onteigening verliest. Alvorens in een te herverkavelen blok het plan van toedeling kan worden opgemaakt, dient het inventari satieplan te zijn vastgesteld. Bekend is dan welke ele menten in een blok buiten de toedeling staan. Evenals in de Wet Midden-Delfland is in de wet bepaald dat een wenszitting moet worden gehouden en dat in het belang van de herverkaveling zakelijke rechten kun nen worden gevestigd. Voor ingewijden zij vermeld dat artikel 14 van de Ruilverkavelingswet niet is op genomen. In de lijst der geldelijke regelingen komt de waarde vermeerdering als gevolg van de herinrichting ten laste van de eigenaren. Terzake van de door de eige naren verschuldigde bedragen rust op de aan hen toe gedeelde kavels, onder de naam herinrichtingsrente, een schuldplichtigheid ten behoeve van de Staat. De herinrichtingsrente bedraagt 6% van het verschul digde bedrag over 26 jaar. Zoals reeds is vermeld worden in de lijst der geldelijke regelingen ook opge nomen de financiële gevolgen van de opheffing van de stadsmeierrechten, die contant worden verrekend. Naast de ook in de Ruilverkavelingswet 1954 voor- 59

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 9