systemen heeft ook weer de vorm van zo'n be stand. 2. Het programma SOLADI 03, voor het interactief wijzigen van een standaarddataset, met de vol gende mogelijkheden het uittekenen; het verwijderen, toevoegen en wijzigen van lijn- stukken, tekst, symbolen, signaturen e.d.; het zodanig wijzigen van de gegevens, dat aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan zoals rechthoekig, parallel, cirkelvormig enz. 3. Het programma SOLADI 04, dat meerdere data sets samenvoegt, een kaartblad samenstelt en dat tekent. Als uitvoermogelijkheden kennen we hier tevens de hardcopy en de magneetband. Het be stand op die magneetband kan in de Univac U 1100-computer van de Dienst Informatieverwer king van de Rijkswaterstaat worden uitgebreid met gegevens uit bestanden van b.v. assen en gren zen. 3. Fotogrammetrisch digitaal kaarteren Zoals bekend worden luchtfoto's voor kaartvervaar diging met een zo grote overlapping genomen, dat zij als stereoparen in zogenaamde dubbelbeeld-instru menten na oriëntering een drie-dimensionaal terrein model vormen. Hierin kunnen met een meetmerk detailpunten worden gemeten. Oriënteert men dit beeld ook absoluut met behulp van referentiepunten en koppelt men het meetmerk aan een tekenstift, dan is analoge kaartvervaardiging mogelijk. Dit vindt sinds de oprichting van de Meetkundige Dienst in 1931 plaats. Gedeeltelijke automatisering is te realiseren door de verplaatsingen van het meetmerk als locale coördi naten te registreren en van een herkenningscode voor grafische presentatie te voorzien. Hierna vindt dan via een computer transformatie en automatisch uitteke nen plaats. Deze digitale methode wordt bij de Meetkundige Dienst in het produktieproces naast het analoog kaar teren sinds 1972 toegepast. Op dit ogenblik vindt van het fotogrammetrisch kaarteren circa 80% digitaal plaats. Het aantal zo vervaardigde kaartbladen was het laatste jaar 608. Het produktieproces ziet er momenteel als volgt uit: 1. De digitale gegevens van een fotogrammetrisch model worden verzameld op de magneetband cassette van een Hewlett-Packard 9825A tafel computer. Hierbij vindt tevens syntaxcontrole plaats. 2. Deze cassette wordt ingelezen, via de on-line op gestelde HP 9825A, in het besturingssysteem van de laserdisplay. De ingelezen modelgegevens wor den met behulp van SOLADI 02 vertaald tot een standaarddataset. 3. Vervolgens wordt met SOLADI 03 een proefteke- ning van het model op diazofilm vervaardigd. De fotogrammeter beoordeelt op een vergroting hier van de juistheid en volledigheid van de digitale gegevens, terwijl het betreffende model nog in het fotogrammetrisch instrument aanwezig is. Even tuele wijzigingen of aanvullingen kan hij onmiddel lijk aanbrengen. Gezien het voorlopige karakter wordt deze dataset niet in het systeem bewaard. 4. Het definitieve cassettebestand wordt wegge schreven op magneetband. 5. Te zijner tijd worden per project de modelgegevens samengevoegd en worden proefbladen vervaar digd, waarop meerdere modellen voorkomen. Op zo'n proefblad vindt controle op kaartredactie en -inhoud door de kartograaf plaats. 6. Aan de hand van opmerkingen van de kartograaf werkt de operateur mutaties in en maakt met SOLADI 04 een magneetband met tekeninstruc ties. Eventueel via de Univac-computer worden hiermee op de CalComp 7500 tekenautomaat de definitieve af te leveren tekeningen (gravures) ver vaardigd. Nog onderzocht wordt of van diazofilm een gelijkwaardige vergroting is te produceren. 7. De modelgegevens blijven op magneetband be waard. Het is dus mogelijk bladen met een andere schaal en/of ligging bij te laten maken. 4. Aanpassingen In de kaartproduktie vonden de laatste twintig jaar ingrijpende veranderingen plaats. Te noemen zijn de overgang van echt manueel beschriften van kaart werk naar het aanbrengen van plakschrift met kant en-klare lettercombinaties (teksten) en het opnieuw gebruikelijk worden van graveren in plaats van (posi tief) tekenen, dit laatste nu op kunststof in plaats van op steen of koper zoals in vroeger eeuwen. Verder dient ook melding te worden gemaakt van de haast revolutionaire ontwikkelingen in de reprografie, waar van de kartografie dankbaar gebruik maakt. Naast en verweven met dit alles werd door gefaseerde automa tisering handwerk overgenomen door computer en tekenautomaat. Bij analoge fotogrammetrische kaartvervaardiging vindt de volledige afwerking door de kartograaf plaats. In de eerste fase van het digitaal kaarteren cor rigeerde hij het „halfprodukt" van de tekenautomaat. In de huidige fase geeft hij als „kaartredacteur" aan wijzingen voor bijvoorbeeld het verplaatsen van tek sten en signaturen. De essentie van het vakmanschap blijft dus voor hem behouden in een veranderde taak. Overtolligheid van personeel is door de aanpassingen in de werkmethode bepaald niet veroorzaakt, dit mede door de gefaseerde overgang en „natuurlijk" verloop naar andere afdelingen van de Dienst. Wel hadden met name oudere grafisch geschoolden soms onvrede over moderne technieken en methoden in het algemeen. De problemen die daardoor kunnen ontstaan zijn sterk individueel van aard en dienen dan ook per geval te worden bezien en opgelost. Uiteraard kregen interne opleiding en voorlichting voortdurend aandacht. Organisatorisch vonden aanpassingen plaats door vorming van een AIV (afdeling informatie verwerking) en integratie tussen de afdeling foto- grammetrie en de kartografische tekenzaal. Ondanks verzwaring van het werkpakket mocht het personeelsbestand niet toenemen, maar moest het zelfs inkrimpen. Vandaar dat arbeidsbesparing uit gangspunt was bij de diverse aanpassingen in de methodiek van de kaartproduktie. Voorts is bekorting van de verwerkingstijd per opdracht op zich ook van belang. Hoe vaak wenst een opdrachtgever niet dat zijn kaarten „gisteren klaar" zijn? Dit mag en kan niet betekenen dat alles razendsnel moet gebeuren. Wel dat de Meetkundige Dienst ernaar moet streven zo nodig het gevraagde binnen zeer korte tijd te leveren, hetgeen de inzet van deze geavanceerde apparatuur verklaart. 108 GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 14