publikaties ELEKTRONISCHE ENTFERNUNGSMESSUNG (EDM) door H. Zetsche. Uitgeverij Konrad Wittwer, Stuttgart1979. 447 biz. Toen ik dit boek in handen kreeg was mijn eerste reactie: ,,Moet dat nu?" Er zijn immers al enkele goede boeken over elektronische afstandsmeting (Burnside, Kahmen). Bij nadere kennismaking blijkt het karakter van dit boek toch wel aanmerkelijk af te wijken van de andere. Het bevat een beschrijving van niet alle, maar toch zeer vele van de elektronische af standmeters die op de markt zijn en op de markt waren. De meeste instrumenten worden beschreven met nogal wat details, met blokschema's en soms met afbeeldingen van het uiterlijk. Een deel van de instrumenten is alleen historisch van belang omdat ze reeds sterk verouderd zijn. Algemene achtergronden worden niet veel gegeven, maar veel begrippen komen wel aan de orde op de circa 50 bladzijden die een soort alfabetische encyclo pedie vormen. Aan het eind van hoofdstuk 2 over elektro-optische afstandmeters is een paragraaf gewijd aan ijkingsmethoden. Bij de radioafstandme- ters (hoofdstuk 3) worden de grondreflecties uitvoe riger behandeld. Hoofdstuk 3 en 4 gaan over de in vloed van de atmosfeer en over de lichtsnelheid. In hoofdstuk 5 (10 blz.) wordt zeer summier de radio plaatsbepaling op zee behandeld. Het boek geeft een uitvoerig en duidelijk overzicht van alle meer bekende elektronische afstandmeters en tachymeters. Het geeft ook wat fysische achtergron den, maar die zijn zo beknopt dat ieder foutje (en dat komt nog al eens voor) de tekst onbegrijpelijk maakt. Aan het eind van het boek is een literatuurlijst opge nomen van 215 titels (zeer overwegend Duits), die mijns inziens veel te lang is. Een groot voordeel van het boek is dat het (op enkele bladzijden na) zowel met weinig als met meer basis kennis even goed te lezen is. Formules komen er nauwelijks in voor en waar ze voorkomen worden ze meestal nauwelijks toegelicht. Het boek lijkt me bruikbaar voor de landmeter die voor zijn werk instrumenten moet kiezen, alleen vrees ik dat het boek snel zal verouderen. Het bijhouden van de literatuur en/of de tentoonstellingen zal dus altijd nodig zijn. De uitvoering is eenvoudig maar niet slecht. De prijs f 59,00 is niet laag voor een ingenaaid boek. J. C. de Munck PUBLIKATIES OVER PLANOLOGISCHE EN TECH NISCH-ADMINISTR ATI EVE GEODESIE In de reeks „Publikaties over planologische en tech- nisch-administratieve geodesie" zijn twee nieuwe de len verschenen. De eerste, Coördinatie van wetgeving en grond- po/itiek" door prof. mr. P. de Haan, is een bundeling van een aantal artikelen verschenen in diverse perio dieken en tijdschriften. Elders in deze rubriek wordt een overzicht van de titels gegeven. Van de tweede publikatie, Analyse van een toe delingsproces met behulp van graf en" door ir. R. van der Schans, is hier de samenvatting opgenomen. Hieronder volgen de titels van de komplete serie publi katies zoals die tot op heden zijn verschenen. 1„Waardefunctie en doelstelling in het toedelings proces", René van der Schans. Deze publikatie is niet meer verkrijgbaar, maar is opnieuw opgeno men in publikatie nr. 6. (Inmiddels ook uitver kocht). 2. ,,SIRKA: een simulatiespel van een ruilverkave ling", ir. H. T. J. A. Uitermark. Prijsf 1, 3. „Coördinatie van de wetgeving inzake onroerend goed en vastgoedsystemen", prof. mr. P. de Haan. Prijs f 2,50. 4. „Landinrichting en stadsinrichting", prof. mr. P. de Haan. Prijsf 3, 5. „Proeve van een procedure voor stedelijke her verkaveling", C. A. M. Hompe, W. A. M. van der Made en G. J. Th. van Valkenhoef. Uitverkocht. 6. „Toedelen door ordenen. Aanvullingen en com mentaar op „Toedelen door ordenen". Waarde- functies voor de toedeling. Waardefunctie en doelstelling in het toedelingsproces", René van der Schans. Uitverkocht. 7. „Probleemoplossen een kleine methodologie voor eerstejaars geodeten", René van der Schans. Prijsf 2, 8. „De modernisering van vastgoedsystemen 1. Uniforme perceelsaanduidingen", prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts. Prijsf3, 9. „Grondpolitiek en grondgebruikrecht", prof. mr. P. de Haan. Prijsf 5, 10. „Verslag Postacademische cursus Landinrich ting, januari 1977". Prijsf4, 11. „Privaatrecht in het gemeentelijk grondbeleid Een verkenning van de relatie tussen privaat rechtelijke en publiekrechtelijke instrumenten toe gepast in het grondbeleid van de gemeente", mr. J. J. Surtel. Prijsf 3,50. 12. „Coördinatie van wetgeving en grondpolitiek", prof. mr. P. de Haan. Prijsf 6,50. 13. „Analyse van een toedelingsproces met behulp van grafen", René van der Schans. Prijs f 2,50. Deze publikaties zijn schriftelijk te bestellen bij mevr. E. M. Seinstra-Fendel, Afdeling der Geodesie, Thijsse- weg 112629 JA Delft. Coördinatie van wetgeving en grondpolitiek door profmr. P. de Haan. Coördinatie van wetgeving Coördinatie van wetgeving en bestuur. Uit: Bouwrecht, jrg. 14, no. 5, mei 1977, blz. 382- 386. Macro- en micro-planologische aspecten van de landinrichting, van juridisch standpunt beschouwd. Uit: De Pacht, jrg. 37, no. 3, maart 1977, blz. 66-81. Het waterschap in het kader van ruimtelijke orde ning, inrichting en beheer. Uit: Waterschapschouw, opstellen geschreven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Unie van Waterschappen, Deventer 1977, blz. 109-136. Over de terminologie van de coördinatie van wet geving. Uit: Tijdschrift voor openbaar bestuur, jrg. 3, no. 18, oktober 1977, blz. 403-405. GEODESIA 80 113

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 19