Programma: 10.00-10.30 ontvangst en koffie; 10.30 ,,DoeI en opzet van de Stichting", door ir. Th. J. Poelstra, Afdeling der Geode sie, Technische Hogeschool Delft; 10.45 Theoretische en technische ontwikke lingen m.b.t. verwerven, verwerken en verstrekken van vastgoedinformatie", door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, dekaan van de Afdeling der Geodesie, Technische Hogeschool Delft; 11.00 Onderzoek t.b. v. de informatievoorzie ning voor diverse gebieden waarbij vast goed een belangrijke rol speelt (onroe- rend-goedbelasting, rechtsbescherming, ruimtelijk beheer, land- en stadsinrich- ting, ruimtelijke planning, ontwikkelings landen), door F. G. Kordes, directeur Afdeling Overheidsorganisatie en Auto matisering, Ministerie van Binnenlandse Zaken; 11.15 Innovatie en bedrijfsleven", door een lid van de Raad van Bestuur van de Heidemij Arnhem; 11.30-12.30 forumdiscussie onder leiding van ir. drs. H. A. L. Dekker, hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers; 12.30 borrel; 13.00-14.00 lopende lunch. Vragen kunnen schriftelijk worden ingediend bij me vrouw E. M. Seinstra-Fendel, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Toelichting De Stichting stelt zich ten doel het bevorderen, coör dineren en (doen) uitvoeren van onderzoek op het gebied van de informatievoorziening ten behoeve van de activiteiten met vastgoed van de overheid, het be drijfsleven en van particulieren. Onder vastgoed worden alle elementen verstaan, die een vaste plaats op, in of onder het aardoppervlak be zitten. Deze kunnen variëren van grote bestuurlijke gebieden tot kleine objecten. De informatie heeft onder meer betrekking op de lig ging, het gebruik, de hoedanigheden, de rechtstoe stand en de waarde van vastgoed. Tevens zijn van belang de relaties tussen het gebruik van vastgoed en andere economische en sociale acti viteiten. Hierbij gaat het onder meer om informatie van geodetische, kartografische, juridische, finan cieel/economische en planologische aard. De activiteiten met vastgoed van de overheid, het bedrijfsleven en van particulieren betreffen onder meer de bescherming van het rechtsverkeer, de ruim telijke bestemming, de land- en stadsinrichting, het ruimtelijk beheer, de volkshuisvesting, de belasting heffing en de kredietverlening. Redenen voor de oprichting van de Stichting In Nederland hebben we te maken met een snelle groei van de activiteiten met vastgoed van de over heid, het bedrijfsleven en van particulieren. Ten be hoeve van deze activiteiten bestaan er in ons land vele vastgoedsystemen, die elk een deel van de informatie leveren. Deze systemen beschrijven gezamenlijk niet het gehele reële systeem; er bestaan grote overlap pingen en hiaten. De informatie-uitwisseling tussen de systemen is tamelijk slecht geregeld*). De problemen worden ver groot door de toenemende automatisering. De mees te vastgoedsystemen verwerken de gegevens ana loog, zij spelen nog niet goed in op de mogelijkheden van digitale verwerking. Doordat de bestaande vast goedsystemen onvoldoende kunnen antwoorden op de toenemende maatschappelijke vraag om meer en betere informatie is er een behoefte ontstaan aan continu al dan niet overkoepelend onderzoek. Dit onderzoek moet zowel liggen op het technisch- administratieve als op het juridisch-organisatorische vlak. De situatie in ons land op het terrein van het onder zoek m.b.t. vastgoedinformatie is weinig rooskleurig. Weliswaar wordt er bij de diverse vastgoedsystemen onderzoek verricht, maar dit is hoofdzakelijk op het eigen bedrijf gericht en betreft meestal uitsluitend de automatisering van de informatieverzorging. De Afde ling der Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft levert hier traditioneel, als enige afdeling in zijn soort in Nederland, wel een bijdrage. De afdeling heeft echter moeite om aan de toenemende vraag te voldoen, i.v.m. enerzijds een toenemend aantal stu denten en dus een verzwaarde onderwijstaak en anderzijds een sterke inkrimping van de personeels formatie voor het onderzoek. Hierdoor ontstaat de noodzaak voor de oprichting van een neutraal centraal overkoepelend orgaan voor het verrichten van onderzoek op het terrein van de vast goedinformatie. Uit overleg met diverse instanties is gebleken, dat de stichtingsvorm hiervoor het meest geëigend is. Het neutrale karakter is belangrijk, omdat onderzoek zal moeten worden uitgevoerd voor diverse instellingen op verschillend bestuurlijk niveau en/of ressorterend onder diverse ministeries. Voor een nadere toelichting op deze problematiek wordt verwe zen naar de intree-rede van prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, Technische Hogeschool Delft, 1977. LUSTRUM SNELLIUS Zoals de meeste lezers van dit blad waarschijnlijk wel zullen weten hoopt het landmeetkundig gezelschap ,,Snellius", studievereniging van de studenten geo desie te Delft, in november 1980 zijn achtste lustrum te vieren. Om dit lustrum financieel rond te krijgen heeft de lustrumcommissie een groot aantal mensen aange schreven met een verzoek tot donatie. Velen hebben positief gereageerd op dit verzoek. De lustrumcom missie wil u allen hiervoor graag hartelijk dankzeggen. Uw positieve reactie is voor ons een extra stimulans om met volle inzet door te gaan met de werkzaam heden, die moeten leiden tot een succesvol lustrum. Overigens, de mensen die nog geen tijd gehad hebben om hun bijdrage over te maken kunnen dat nog steeds doen op giro 3188822 t.n.v. penningmeester lustrumcommissie Snellius, te Delft. Verdere gegevens over het lustrum zullen te zijner tijd, uiteraard ook in dit blad, bekend worden gemaakt. Namens de lustrumcommissie, J. A. dans, penningmeester. GEODESIA 80 117

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 23