X Y P - 12,33 - 25,12 Q 231,97 92,18 V 99,12 - 146,72 W: - 65,42 137,12 Cultuurtechniek 1. a. Wat bedoelt men met het stroomgebied van een beek? b. Wat is een waterscheiding? c. Geef een en ander weer in een schets van een stroomgebied. 2. a. Waardoor wordt de in een beek gewenste waterstand bepaald? b. Waardoor hebben de dalen in de benedenloop van een beek dikwijls wateroverlast? c. Waardoor hebben de gronden in het stroom gebied, die buiten de beekdalen zijn gelegen, dikwijls een watertekort? 3. a. Wat bedoelt men bij waterbeheersing in stroomgebieden met de maatgevende factor? b. Hoe is de invloed van kwel en berging op de maatgevende factor? c. Welke andere factoren hebben daarop invloed en hoe? 4. Hoe kan men, indien uit landschappelijk of na tuurwetenschappelijk oogpunt een beekverbete ring niet verantwoord is, toch een juiste water beheersing bereiken? Geef daarvan een voor beeld. 5. a. Geef een definitie van grondverbetering. b. Geef schematisch aan waaruit een grondwerk bestaat. c. Wat is ontginning? 6. a. Hoe kun je verklaren dat de ontginning van zand- en veengrond zoveel later is aangepakt dan de ontginning van polderland? b. Van wanneer dateert de eerste ontginning van zand- en veengronden? c. Waarom worden er tegenwoordig, buiten de landaanwinningsgebieden, vrijwel geen ont ginningen meer ter hand genomen? 7. a. Welke schadelijke invloeden ondervindt de landbouw op sommige cultuurgronden onder meer als gevolg van gebrekkige ontginning in het verleden? b. Geef van elk van deze invloeden aan wat daar tegen kan worden gedaan. 8. a. Hoe kan een grondonderzoek plaatsvinden? b. Welk criterium is bepalend voor de grondsoort? c. Wat wordt er bepaald door een grondonder zoek? 9. a. Geef een beschrijving van de landmeetkundige werkzaamheden welke aan een grondwerk vooraf behoren te gaan. b. Welk landmeetkundig gereedschap is daarbij nodig? 10. a. Hoe wordt de hoeveelheid ontgraving bepaald en berekend? b. Omschrijf de begrippen uitlevering en inklin king. 11. a. Hoe kunnen de machines voor grondverzet worden ingedeeld naar werkafstand? b. Geef van iedere soort een voorbeeld. c. Wat is kenmerkend voor deze machines? 12. a. Welke twee functies kan een stuw hebben? b. Hoe wordt de plaats van stuwen bepaald? c. Teken een lengteprofiel van een met stuwen verbeterde beek tijdens stuwpeil. 13. a. Wat zijn de gevolgen van de ontginning van hogeveengebieden b. Beschrijf een dalgrondontginning. 14. a. Waardoor is het gemaakte onderscheid tussen hoogveen en laagveen in vele gevallen minder juist? b. Wat wordt bedoeld met een dalgrondprofiel? Tekenen Verstrekt werden twee veldwerken en een tekening drager. Verder waren de coördinaten van 14 grond- slagpunten gegeven. Gevraagd werd: 1Eerst het ruitennet uit te prikken. 2. De veldwerken te kaarteren op schaal 1 250. 3. De figuratie, ruitenpunten en grondslagpunten te inkten. 4. De noordpijl in inkt te zetten. 5. De tekening in inkt te beschrijven, leesbaar in de noordrichting en wel: de straatnamen in verticaal draadschrift, hoog 3 mm; de beschrijving van de huizen, winkels enz. in verticaal draadschrift, hoog 2 mm; de grondslagnummers in verticaal draadschrift, hoog 3 mm; de coördinaatgetallen in verticaal draadschrift, hoog 2 mm; de perceelnummers in verticaal draadschrift, hoog 2 mm; de kop Berkeloord D 2, rechtsboven aan brengen in verticaal kapitaal blokschrift of met schabloon, hoog 7 mm. Van elk onderdeel diende minimaal een gedeelte be handeld te worden. Landmeetkundige berekeningen 1. a. Bereken de coördinaten van het snijpunt S van de lijnen PQ en VW als gegeven is: b. Voer een controleberekening uit. 2 C 6 »o Q a. Bereken de grootte van perceel ABCDEF. b. De grens B, C, D, E moet vervangen worden door de rechte lijnen BX en XE. (X ligt op QE). De grootte van het perceel moet gelijk blijven. Bepaal de lengte QX. 3. Bereken de coördinaten van VP 50, als gegeven is: X Y VP 10 2149,36 51500,67 VP 20 3213,48 57621,98 Op VP 10 zijn de volgende richtingen gemeten: standplaats richtpunt richting VP 10 VP 20 0,0000 VP 50 32,9183 De afstand van VP 10 naar VP 50 is 121,42 m. 4. Voer de gelijkvormigheidstransformatie uit van het XY stelsel naar het X'Y' stelsel. 150 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 20