CSsodmtéL nederlands geodetisch tijdschrift De waterpassingen boven het Groninger gasveld in 1978*) door ing. W. A. van Beusekom, landmeetkundig hoofdambtenaar A bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY The 1978 levelling survey in the Groningen gasfield The 1978 levelling survey in the natural gas field in the province of Groningen, the Netherlands, is reported upon. Comparisons with the results of the 1964/65 levelling survey show a maximum sub sidence of 8 cm in the center of the area. 1. Inleiding Dit artikel is bedoeld om u op de hoogte te houden over de bodemdaling in Groningen, die optreedt als gevolg van de onttrekking van aardgas aan de bodem. In [Leegte, 1974] en [Van Beusekom, 1977] is inge gaan op het ontstaan, de ligging en de grootte van het gasveld, alsmede op de drie toegepaste meet methoden, t.w.: meting van de eigenlijke opper vlaktebeweging d.m.v. conventionele waterpassing, meting van de compactie in de oppervlaktelagen en meting van de reservoircompactie. Er werd tevens in gegaan op de te verwachten bodemdaling op lange termijn. In [De Jonge, 1977] werd u geïnformeerd over de resultaten van de waterpassing van 1975 en de toegepaste rekenmethode. In [Strang van Hees, 1980a en 1980b] wordt het hoe en waarom van zwaartekrachtmetingen uiteengezet, de toepassingsmogelijkheid en de wenselijkheid om deze te combineren met nauwkeurigheidswaterpas singen. Een en ander geldt zeker voor gebieden met grote(re) hoogteverschillen, maar ook in gebieden waar de samenstelling van de massa van de onder grond ingrijpend verandert (onttrekking van delfstof fen), kunnen meetbare veranderingen van het niveau vlak optreden. In Groningen zijn pas éénmaal zwaartekrachtmetingen (in 1978) uitgevoerd. Deze zijn nog niet met de water passingen gecombineerd. Herhalingsmetingen zullen moeten uitwijzen of de zwaartekrachtverandering te zamen met de waterpassing een meer gedetailleerd inzicht geeft in de bodembewegingen. Bij de samenstelling van deze publikatie is gebruik gemaakt van het „Rapport over de NAM-waterpassing van 1978 over het gasveld Groningen", door de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat. Delft, augustus 1979. 2. Waterpassing De laatste waterpassing werd in 1978 in opdracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij B.V. (NAM) door een drietal particuliere bureaus uitgevoerd. Door één van die bureaus werd in Nederland voor het eerst de methode van gemotoriseerde waterpas sing toegepast [Becker en Urbèn, 1978]. Het water- pasnet (figuur 1) werd gevormd door 92 kringen, be staande uit 296 trajecten, opgebouwd uit 1862 secties met een totale gewaterpaste lengte van 1471 km. Het aantal aangesloten peilmerken bedroeg 1771, waar van er 205 als knooppunt werden gebruikt. Door de Meetkundige Dienst (MD) werd in hetzelfde jaar een hydrostatische en een optische controle waterpassing uitgevoerd (figuur 1). Het doel van deze meting was een onafhankelijke controle te verkrijgen NGT GEODESIA 80 173

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 3