KLM Digitale bijhouding gaat snel en verlengt de levens duur van een kaart. Juni 1980. Een digitale kaart bestaat uit twee onderdelen: een digitaal topografisch computerbestand; een visualisering ervan: een grafische kaart. In de dagelijkse praktijk is de kaartgebruiker voornamelijk geïnteresseerd in de grafische kaart. Hierbij is de aktualiteit van de kaart van groot belang. Om een kaart up-to-date te houden is het nodig wijzigingen in de topo grafie te herkennen, te admini streren, te meten en in de kaart in te werken, Bij een conventioneel vervaardigde kaart vindt het inwerken van bij houdings metingen grafisch plaats, d.w.z. een tekenaar construeert de wijzigingen, bijvoorbeeld een stadsvernieuwing, op het kaartblad. Nieuwe objekten worden geïnterpoleerd of geëxtrapoleerd t.o.v. reeds op de grafische kaart aanwezige informatie. De constructie van AEROCARTO Prinses Beatrixlaan 7, 2595 AK Den Haag, Telefoon 070-8319 00. objekten vindt plaats met de normale tekennauwkeurigheid (0.2 mm op de kaart). Na een aantal jaren is door de opeenstapeling van constructies de nauwkeurig heid van de kaart danig terug gelopen en daarmee ook de betrouwbaarheid. Ook zal de ondergrond van de kaart door veelvuldig raderen slijten. Hoe snel een kaart zo onbruikbaar wordt en dus vernieuwd moet worden zal afhangen van het aantal mutaties en natuurlijk van de eisen van de kaart gebruiker. Het digitaal inwerken van bijhoudingsmetingen in een digitaal vervaardigde kaart omzeilt de geschetste problemen! Het inwerken van de metingen vindt direkt plaats in het digitale bestand. Dit gebeurt met een Interactief Grafisch Systeem. De nauw keurigheid van het resultaat hangt af van de nauwkeurig heid van de gevolgde meet methode en niet meer van de tekenaar, want een Interactief Grafisch Systeem werkt met terreincoördinaten, schaal 1:1. Nadat de bijhoudingsmetingen in het digitale topografische bestand ingewerkt zijn wordt met een automatische teken tafel de nieuwe kaart uit getekend. Zo'n nieuwe gravure of inkttekening is in enkele uren gereed. Organisatie van digitale bijhouding. Bijhouding van een kaart houdt in: berekenen, admini streren, meten en inwerken van de wijzigingen. Ten aanzien van de eerste drie stappen verandert er bij digi tale bijhouding niets. De metingen kunnen op elke gewenste wijze worden verricht, b.v. door de gebruiker zelf. Voor de inwerking van de bijhoudingsmeting is een Interactief Grafisch Systeem nodig. Niet elke kaart gebruiker heeft zo'n systeem. De inwerking kan dan het beste uitbesteed worden b.v. aan de kaartproducent. Kosten. De kosten van digitale inwerking van bijhoudings metingen zullen weinig verschillen van die van inwerking op conventionele wijze, want hoewel het uurtarief van een Interactief Grafisch Systeem hoger is dan dat van een tekenaar, is de benodigde tijd vele malen korter. Interessant is te vermelden dat b.v. voor leidingbeheerders hier het voordeel ligt. Bijhouding binnen 2 a 3 weken na de mutatie wordt mogelijk, vooral in organisaties die over een eigen Interactief Grafisch Systeem beschikken. De veldploegen werken dan steeds met up-to-date kaarten. Langere levensduur. Een digitale kaart die digitaal bijgehouden wordt gaat langer mee dan een conven tionele kaart; hier ligt dan ook het financiële profijt voor kaartgebruikers. De grootte ervan hangt af van: de eisen die aan de kaart gesteld worden t.a.v. aktualiteit en betrouwbaarheid; het aantal en de soort mutaties. Dit kan verschillen per kaart gebruiker. KLM Aerocarto zal dan ook gaarne met U overleggen, teneinde in specifieke gevallen het voor deel te begroten. Verkeersplein bij Gorkum. Foto KLM Aerocarto, afd. Vogelvlucht, telefoon 020-495666.

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 21