Landmeten via satellieten. Sinds 1975 gebruikt KLM Aerocarto overvliegende satellieten voor de meting van paspunten voor kleinschalige kaarten. Er worden verrassende resultaten geboekt met deze geavan ceerde landmeetkundige techniek, die Doppler Satelliet Plaatsbepaling heet. Wat is Doppler Satelliet Plaatsbepaling? Het systeem berust op meting van de afstandsverandering tussen een te meten grond station en satellieten, die een bekende baan hebben. Deze afstandsverschillen-meting is mogelijk door het Doppler- effect: de verandering van de frequentie van ontvangen signalen bij verandering van de afstand tussen zender en ontvanger (vgl. de verande ring van de toonhoogte van het geluid van passerende trein). De baan van de satellieten wordt voortdurend met hoge nauwkeurigheid bepaald en aan de satellieten door gegeven, die deze gegevens dan uitzenden samen met een tijdsreferentie en een satelliet identificatie. Er zijn nu 6 speciale satellieten in een baan van gemiddeld 1000 km hoogte. De omlooptijd is 107 minuten. De baan ligt over de polen. Het aantal "zichtbare" overvliegende satellieten op een punt varieert van 40 a 50 per dag aan de pool tot 6 a 12 per dag op de evenaar (zie fig. A). De coördinaten van de gemeten punten worden gegeven in een "wereld systeem" met de oorsprong in het zwaartepunt van de aarde (zie fig. B). De Z-as is de gemiddelde rotatie-as van de Noordpoolbeweging. De X-as is de snijlijn van het vlak door de Greenwich meridiaan en het vlak van de evenaar. De Y-as staat loodrecht hierop oostwaarts gericht, eveneens in het evenaarsvlak. In dit coördinatenstelsel zijn alle gegevens over de aarde verwerkt tot 1972 (zoals zwaartekracht, schommeling van de aardas, afplatting). Het heet W.G.S. 1972 (World Geodetic System) en is een voudig om te zetten in geo grafische coördinaten. Nauwkeurigheid. De eerste commerciële toepassingen lagen bij de navigatie op zee. De nauw keurigheid was toen onvoldoende voor landmeet kundige toepassingen 70m s tandaardaf wij king) Sindsdien zijn het systeem, de ontvangapparatuur en de computerprogramma's sterk verbeterd. Nauwkeurigheden van beter dan 1 m zijn nu normaal en beter dan 0,5 m zijn haalbaar. Meetprocedure. De meetprocedure is als volgt. Eén ontvanger wordt geplaatst op een centraal basisstation, dat liefst in coördinaten bekend is, zodat de waarden van de te meten punten in het betreffende lokale stelsel ingepast kunnen worden. Vervolgens worden andere ontvangers voor 24 a 48 uur op de te meten punten geplaatst. De registratie van de satelliet signalen geschiedt auto matisch op cassette. Een computer berekent daar na de coördinaten, waarbij de simultaan door de verschil lende ontvangers geregis treerde metingen van dezelfde "Satellite passes" en de ver schillende "Satellite passes" op dezelfde ontvanger als geheel worden vereffend. In geval een ruimere nauw keurigheid voldoende is kan men ook "enkelpunts" waar nemingen doen. Daarbij wordt één ontvanger op één punt opgesteld en worden een aantal passes geregistreerd, zonder relatie met andere punten of systemen. Toepassingen. Een principeel verschil van Doppler Satelliet Plaats bepaling met normale, grond gebonden landmeetkundige technieken is dat de gegevensverzameling voor elk paspunt individueel geschiedt, zonder dat over de grond een relatie gelegd moet worden van punt tot punt. Deze relatie wordt hier via de satellieten gelegd. Dit geeft een enorm voordeel bij metingen in moeilijk begaan baar terrein. De meetsnelheid is veel minder afhankelijk van het terreintype. De nauwkeurigheid (tussen 1 en 0,5 m) maakt het systeem geschikt voor paspunts- bepaling voor kaarten in de schaal 15000 en kleiner. Voorbeelden van andere toepassingen: bepalmg van wijdmazige eerste orde geodetische netten, verdichting van eerste orde geodetische netten, puntsbepaling voor: - transponderpunten voor afstandsbepalingssystemen, - inmeten van navigatie- bakens voor lucht- en zeevaart, boorputlokaties, booreilanden e.d. KLM Aerocarto heeft satelliet plaatsbepaling toegepast bij projecten in Libië, Libena, Suriname, Guyana, Niger, Kameroen en Argentinië. Eigen systeem. KLM Aerocarto beschikt niet alleen over een compleet eigen ontvangsysteem maar ook over de nodige computer programma's, zodat de berekmgen snel gemaakt en op hun betrouwbaarheid gecontroleerd kunnen worden. Cessna 207. Twee nieuwe vliegtuigen voor KLM Aerocarto. De afdeling Vogelvlucht fotografie heeft haar Cessna 150 vervangen door een wat grotere Cessna 172. Dit toestel is sneller en kan langer vliegen zonder tussenlanding. Dankzij de blindvlieg- apparatuur zijn weersomstan digheden op Schiphol geen belemmering meer om bij 'fotoweer' elders onze afnemers van dienst te zijn. Begin mei krijgt de afdeling Verticaal fotografie een nieuwe Cessna 207. De keuze is weer op dit type gevallen i.v.m. de goede ervaringen ermee. Veldopstelling van een satellietontvanger in Guyana, De antenne staat boven het midden van het kruis dat het te meten punt markeert. Zwaartepunt van de aarde

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 22