van moderne meetinstrumenten en rekenmethoden zijn de kosten minder hoog. De gebruiksmogelijk heden van extern verzekerde punten zijn verbeterd door de toepassing van moderne meet- en reken- apparatuur. Eén bezwaar blijft evenwel bestaan; de verzekering, het onderhoud en het beheer van een dergelijk om vangrijk puntenveld blijven een kostbare en moeilijk te beheersen zaak, terwijl publikatie voor algemeen ex tern gebruik nog problematischer is. Ook in Nederland is een toenemende belangstelling te constateren voor het gebruik van coördinaten. Daarbij is de aandacht vooral gevestigd op het verwerken van metingen met behulp van computer en tekenauto maat en het opslaan van de gegevens in computer bestanden. De discussies over de noodzaak tot het creëren van landmeetkundige en kartografische databanken en de daaraan te stellen eisen zijn inmiddels in landelijk ver band gestart. Door de werkgroep Uniformering van de Rijkscommissie voor Geodesie wordt onderzoek verricht naar de mogelijkheden om een doelmatige en doeltreffende geautomatiseerde informatie-uitwisse ling van grootschalige kaartinformatie mogelijk te maken, waarbij met name de GBKN een belangrijke functie zal kunnen vervullen. Eén van de lastigste vraagstukken daarbij is de bepaling van de mogelijke en wenselijke precisie en betrouwbaarheid van de coördinaten en de daaruit voortvloeiende eisen ten aanzien van de landmeetkundige grondslag. In het kader van de gedachtenvorming met betrekking tot een coördinatenkadaster is enkele jaren geleden aan sluiting gezocht bij de HTW-normen, ten einde te komen tot regels voor de meetopzet van detailme tingen in dit verband. De problematiek met betrekking tot de instandhou ding van een detailgrondslag enerzijds en de ont wikkelingen met betrekking tot kartografische data banken en een coördinatenkadaster anderzijds, heb ben geleid tot de gedachte om te komen tot een zo genaamde grondslagbank. Deze grondslagbank bevat niet zozeer de coördinaten van de traditionele vaste punten met een ondergrondse of excentrische ver zekering, maar bestaat in beginsel uit alle detailpunten die de functie van landmeetkundige grondslag kun nen vervullen. In het algemeen zijn dit hoekpunten van gebouwen, die eenduidig identificeerbaar zijn, een goede idealisatienauwkeurigheid bezitten en wei nig aan verstoring onderhevig zijn. De punten komen zowel op de GBKN als op de kadastrale kaart voor en vormen daarmee de kern van de kartografische data bank van de toekomst. De ideeën over de grondslagbank worden in dit artikel aan een algemene beschouwing onderworpen, na een bespreking van de mogelijkheden en moeilijkheden samenhangend met de automatisering van de GBKN en de kadastrale kaart. 2. De Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) De GBKN is volgens het Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 bedoeld als een kaart die de basis kan zijn voor aanvullingen, die worden gewenst door degenen die de kaart gebruiken voor de uitvoering van hun werk zaamheden. De achtergrond van deze doelstelling is om de verdere versnippering op het gebied van de 222 grootschalige kaartvervaardiging te voorkomen en de uitwisselbaarheid van kartografische informatie te be vorderen. Kenmerkend voor de GBKN is een systematische bladindeling, gebaseerd op het uniforme coördinaten stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Dat is een essen tiële voorwaarde voor een dergelijk landelijk kaartwerk voor meervoudig gebruik. Kenmerkend is ook, dat de GBKN tot dusver een grafisch produkt is, waaraan geen numerieke informatie in de vorm van coördina ten of meetgetallen is toegevoegd. Wil men deze numerieke informatie aan de kaart ontlenen, dan kan dat slechts door uitpassing, dus met een „grafische" nauwkeurigheid. In toenemende mate zijn thans discussies gaande over een digitale GBKN, d.w.z. een GBKN waarbij de kartografische informatie in coördinaten is vastge steld en in computerbestanden wordt bewaard. Bij het Kadaster is een toepasbaarheidsonderzoek ge start, waarbij de technische, organisatorische en personele aspecten van de uitvoering van een digitale GBKN nader worden onderzocht. Ook bij verschil lende gebruikers bestaat toenemende belangstelling voor een digitale GBKN. Over de eisen waaraan een digitale GBKN zou moeten voldoen, bestaat nog geen duidelijkheid. Met name over de nauwkeurigheid van de coördinaten kan men van mening verschillen. Tot dusver heeft men bij het grafische produkt volstaan met een grafische nauw keurigheid, als uitvloeisel van de technische beper kingen van het kartografische produkt. Voor zover de gebruikers voor hun toegevoegde informatie een numerieke nauwkeurigheid nodig hebben, maken zij veelal gebruik van aan de kaart toegevoegde maten of van veldwerken waarop meetgetallen zijn vermeld. Een digitale GBKN kent voor wat betreft de nauwkeu righeid in beginsel niet de technische beperkingen van een grafische GBKN. Er ontstaat geen verlies aan nauwkeurigheid voor eenmaal bepaalde coördinaten. Dit schept de mogelijkheid voor de gebruikers om hun toegevoegde informatie eveneens in coördinaten vast te leggen. Dit kan dan door aansluiting aan de GBKN- coördinaten zonder genoodzaakt te zijn de daaraan ten grondslag liggende maten te moeten bewaren. Immers, de eventueel benodigde maten kunnen in principe met een numerieke nauwkeurigheid weer worden ontleend aan het coördinatenbestand, mits deze coördinaten voldoen aan bepaalde minimum eisen. Zoals in [Koen, Schipper, 1979] is uiteengezet kan een functioneel onderscheid worden gemaakt met betrek king tot de kaartinhoud van de GBKN, n.l.: harde topografie; zachte topografie; semantische informatie. Onder harde topografie worden verstaan de in het terrein goed identificeerbare objecten, zoals opstal len. Aan de harde topografie wordt in het genoemde artikel onder meer de functie van kartografische grondslag toegekend. De kartografische grondslag re presenteert het landelijk coördinatenstelsel op de kaart en legt daarmee verband tussen de direct in het ter rein herkenbare en de goed identificeerbare objecten en de kaart. Voor een belangrijk deel kan de toege voegde informatie rechtstreeks aan deze kartografi sche grondslag worden gerelateerd. NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 4