160 jaar geleden (1) Enkele voorbereidingen uit de begintijd van het Kadaster door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Door een toeval kwam ik in het bezit van een oud geschrift, waarin zijn opgenomen de eerste kopieën van instructies (brieven), tussen 1816 en 1818 door het toenmalige Ministerie van Financiën gezonden aan de leidinggevende functionarissen van het Kadas ter. Bij het doorlezen ervan waant men zich verplaatst in de tijd vlak na de Franse overheersing. Een en ander is hier overgenomen in de oorspronkelijke stijl, zonder iets te wijzigen aan de tekst, de interpunctie en het gebruik van hoofdletters. De ,,Methodieke Verzame ling van Wetten, decisien en decreten betrekkelijk het Kadaster", van welke de inhoud is overgenomen van het Franse Kadaster (Reqeuil Méthodique, etc.), wordt bij de lezer bekend verondersteld. In de brieven is daarnaar meermalen verwezen. Kopij Extract A Nous Guillaume par la grace de Dieu Prince de'Orange Nassau, Prince Souverain des Provinces Unies des Pays Bas Revu notre arrêté du 30 Jan. 1814 qui ordonne la reprise des travaux du Cadastre parcellaire dans ia Belgique, sur Ie rapport de notre conseiller d'état, Commissaire Général des Finances Avons arrêté et arrêtons art. 1. etc. art. 2. Conformement aux lois et instructions qui exis tent sur Ie cadastre, les états des travaux qui seront entrepris chaque années seront arrêtés par notre Com missaire Général des Finances. II fixera également les taux de l'indemnité allouer aux Geomètres par ar- pent et par parcelle pour chacun des cantons desig- nés conformement aux lois existantes. art. 3. etc. art. 4. Tous payements de dépense relative au Cadas tre s'effectuera sur un mandat, que Ie Commissaire Général des Finances expediera d'après un rapport de l'inspecteur et chef des contributions directes visé par l'entend1 dep? art. 5. Les géomètres de première et de seconde classe et les experts seront nommés par notre Com missaire Général des Finances, art. 6. etc. art. 7. Notre conseiller d' état, Commissaire Général des Finances est chargé de l'exécution du présent arrêté dont copie sera envoyée la chambre des comptes. Fait a la Haye, Ie 20 Janvier 1815 Signé Guillaume Pour S.A.R. Le Secrétaire du Cabinet Signé de Combrugghe Pour ampliation Le Secrétaire de la Secrétairie d' Etat en Belgique Signé van Gobbelschroy Pour copie conforme L'Administrateur du Cadastre Signé Ossewaarde Kopij Extract B N° 6 Extract uit het Register der Resolutiën van den Minister van Financiën Woensdag, den 2den October 1816 De Minister gehoord hebbende de voordragt van den Administrateur van het Kadaster omtrent het aan vangen der werkzaamheden in de provincie Zuid Hol land Heeft goedgevonden en verstaan 1° de Gemeenten in de provincie Zuid Holland welke vermeld zijn op de Staat door de gezegde admini strateur overgelegd en die aan deze is geannex eerd, te designeren voor de werkzaamheden van het kadaster van den Jare 1817 2° de enz. 3° de gedachten administrateur insgelijks te authori- seeren om onmiddellijk te doen aanvangen de grensopneming en grensbepaling van de aange wezene gemeenten ten aanzien van die werk zaamheden door de ambtenaren doende obser- veeren de voorschriften vervat in het 1e Hoofdstuk 1e afdeeling van de 4e titul van de methodique verzameling der Wetten, Decreten, Reglementen en Decisien betrekkelijk het Kadaster bestaande doch niettemin zorg dragende dat van opkomende zwarigheden ten aanzien van de vereenigingen of afscheidingen van eenig gedeelte van gemeentens of nopens de bepaling van derzelver grenzen aan hem administrateur worde kennisgegeven ten ein de in de gelegenheid te zijn om desnoods zodanige speciale voorzieningen te provoceeren of maat regelen te nemen om verschillen voor te komen als den aard der zake mogte vereischen, 4° Tot enz. En zal extract dezes met den door den Minister vol gens het 1e Lid gearresteerde Staat in duplo getee- kend worden gegeven aan den Administrateur van het Kadaster tot informatie en narigt. Accordeert met voorn. Register De Secretaris Generaal (getekend) F. Halswiek L.S.G. Voor kopij conform, voor zoo veel het geextraheerde aangaat De Administrateur van het Kadaster (getekend) Ossewaarde 227

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 9