160 jaar geleden (2) door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. In NGT Geodesia van vorige maand verscheen reeds een artikel over het onderwerp ,,160 jaar geleden". Hierin werd de tekst weergegeven van verschillende instructies uit de eerste jaren van de kadastrale arbeid te velde. (De administratieve voorschriften werden achterwege gelaten). Het voorliggende artikel geeft nadere bijzonderheden over de inrichting van de plans, over een belangrijke benoeming en over de gang van zaken omtrent geheel of gedeeltelijk reeds in de „Franse Tijd" gereedge komen werk. Verschillende kadastrale gemeenten worden in de brieven apart genoemd. Het gebruik van hoofdletters, spelling en woordkeuze is ongewijzigd overgenomen. Model van een berigt. Berigt aan alle eigenaars, Pachters en Bestuurders van vaste goederen enz in de gemeente van De SCHOUT van Verwittigd alle Eigenaren, Pachters of goedbeheer- ders, dat de perceelsgewijze kaart van alle eigendom men, thans op het Raadhuis berustende ten einde aldaar van heden af eene maand lang te blijven voor leggen opdat iedere eigenaar of deszelfs plaats be kleder daarvan kennis kunne nemen, en wanneer er termen toe mogten zijn, zijne klagten inleveren om- trend de opmeting en opneming zijner eigendommen. Ten dien einde zal aan hun eene Lijst overhandigt worden bevattende de opgaven van alle hunne Eigen dommen, en de grootte van ieder derzelve. De Pachters of andere Plaats bekleders, wier Eige naars buiten de Gemeente woonachtig mogten zijn, worden aller nadrukkelijkst uitgenodigd om die Eige naars terstond van dit berigt Kennis te geven, bijal dien zij te ver mogten wonen, om intijds verwittigd te worden, zullen de Pachters of Plaats bekleders, oor- deelende daartoe grond te hebben in naam der Eige naars de klagten moeten inleveren. De Schout voornoemd doet voorts wel bijzonder op merken dat de tijd van Eene maand tot het inleveren der klagten niet zal worden verlengt en dat de tijd den der maand aanstaande eindigt dat na dien dag alzoo geene klagten omtrent de opmeting en opneming zullen aangenomen worden, en dat de belanghebbende alle nadeel hetgeen uit het verzuim van dien termijn mogt voortvloeijen aan zich zeiven zullen te wijten hebben. Afgekondigt en aangeplakt den 18 De Schout van NGT GEODESIA 80 (III Eerste Kennisgeving Provincie N° Kanton Gemeente Eerste kennisgeving over de grootte en de opneming van het Soort der Eigendom men KADASTER Lijst der Eigendommen van wonende te Ik heb de Eer de Lijst der Eigendommen, welke op Uw naam in het Kadaster der hierbovengemelde Ge meente gebragt zijn, toe te zenden en verzoek U in de eerste plaats bij aldien zulks nodig is te willen ver beteren, hetgeen ten aanzien van Uw naam voornaam en beroep en woonplaats verkeerdelijk mogt zijn op gegeven. Deze lijst vermeld in de zes eerste kolommen alle uwe Eigendommen en de grootte van elk perceel. Indien men eigendommen, die U niet toebehoren, op naam mogt gesteld hebben verzoek ik U dezelve door te schrappen en in de opstaande colom van de aan merkingen, de namen van de regte eigenaren op te geven, en indien men eenige van Uw Eigendommen mogt hebben overgeslagen, alsdan dezelve agter de overige op te tekenen. Ingevalle de Soort van Sommige Eigendommen ver keerdelijk opgegeven waren zult Gij zulks ook wel willen aantekenen. Gij zult vervolgens de grootte van elk Perceel nagaan, en wanneer daar omtrent eene misstelling mogt plaats hebben zult Gij de ware grootte opgeven. Gij hebt het regt eene nieuwe opmeting te vragen, mits Gij U verbindt de kosten te dragen wanneer Uw verzoek ongegrond bevonden zal zijn. Uw verzoek zal ongegrond beschouwd worden wan neer het verschil niet groter is dan een vijftigste ge deelte. Om U het onderzoek gemakkelijk te maken is de kaart waarop Uwe Eigendommen zijn afgebeeld op het Raadhuis voorhanden en de landmeter zal zich van den tot den in Uw Gemeente vervoegen om U de noodige inlichtingen te geven, en de ver- eischt wordende verbeteringen te bewerkstelligen. Deze Lijst behoord met of zonder Uwe aanmerkingen doch door U ondertekend voor of op den dezer maand aan het Gemeente bestuur te worden afgegeven. den De Directeur der directe Belastingen 265

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 11