betreft, van land tot land verschillend. Hierdoor zal er ook van land tot land een variatie zijn in de aard en de omvang van de op te nemen gegevens. Het algemeen rapport betreffende de ontwikkeling van administratief-technische methoden en procedu res voor het uitvoeren van landinrichtingswerkzaam heden (algemeen-rapporteurs Prof. Dr. A. Hopfer (Polen), Dipl. Ing. Batz (West-Duitsland) en Mr. P. Delord (Frankrijk), wordt voor Montreux aan de hand van gerichte vraagstellingen aan een aantal landen opgemaakt. Het rapport zal de definities van landin richting, de technische vooruitgang waarbij auto matisering een grote rol speelt beschrijven, terwijl ook zal worden getracht in de toekomst te kijken. De eisen en betekenis van de registratie van percelen, inclusief het Kadaster, in het bijzonder ten behoeve van ontwikkelingslanden, zal onderwerp zijn van een algemeen rapport van de hand van mr. ir. J. L. G. Henssen (Nederland). Op verzoek van enkele landen is verzocht in dit rapport aandacht te schenken aan de voor- en nadelen van een grondregistratie, aan de „title"- en ,,deed"-registratie en aan de betekenis van een vlugge en eenvoudige bijhouding, zomede aan enkele organisatorische aspecten. In de bespreking over dit op te stellen algemeen rapport kwam naar voren aandacht te schenken aan de grote betekenis die de privaatrechtelijke handelingen hebben voor een kadastrale registratie, die evenals bij ons publieke taken dienen. Invited papers Ten behoeve van Commissie 7 zal zeker een dertigtal „invited papers" in Montreux worden gebracht. Een aantal van deze rapporten wordt opgesteld door ver tegenwoordigers uit ontwikkelingslanden. Ook Oost- Europa laat zich in deze niet onbetuigd. Door Nederland zal een drietal bijdragen worden ge leverd en wel: De ontwikkeling van de kadastrale automatisering in Nederland, door ir. W. A. Claessen; Wettelijke en bestuurlijke ontwikkelingen in de landinrichting in Nederland, door ir. J. K. B. Sonnenberg; Ontwerpprocedure plan van toedeling met inscha keling van een geautomatiseerd systeem, door ir. W. H. de Vos. Algerije Een aantal indrukken over Algerije kan niet onvermeld blijven. Algerije is een land dat sterk in ontwikkeling is. De drijvende kracht hierbij is de sinds 1962 verkre gen onafhankelijkheid, die evenals de Islam sterk inspireert, motiveert en derhalve activeert. De strijd om de onafhankelijkheid hield een „agrarische revolu tie" in. Deze vormde ook de motivering voor de ont eigening van gronden van vroegere kolonisten, ten behoeve van collectief gebruik. Voorts wordt een betere inrichting van het bodemgebruik bevorderd, gepaard gaande met een betere afstemming van de te telen produkten. De bodemverbetering speelt ook in de agrarische revolutie een belangrijke rol. In dit ver band moet een bezoek dat is gebracht aan een in aan leg zijnd stuwmeer worden genoemd. Dit stuwmeer moet gaan dienen voor de irrigatie van een landbouw gebied van 30.000 ha. Opgemerkt zij dat de private eigendom, naast de staatseigendom en de collectieve eigendom, een be langrijke rol speelt. Een goede bestemming, inrichting en beheer van gronden, die de agrarische revolutie in Algerije met zich meebrengt, doet mede verklaren dat het Algerijnse kadaster met de grootste zorg en toe wijding in de kortst mogelijke tijd tot stand dient te worden gebracht. De ontworpen procedures bij het grensonderzoek houden de eerbiediging van de eigen domsrechten van de burgers in. Dit wil nu niet zeg gen, dat het in te richten kadaster slechts de be scherming van de individuele burger op het oog heeft. Om het kadaster, evenals bij ons, de publieke taken te laten verrichten, is het nodig en noodzakelijk om de basiselementen van het kadaster, zijnde het grond- object en het rechtssubject, op een behoorlijke, juiste en betrouwbare wijze in de registratie weer te geven. Een prettige verrassing was een bezoek aan het Natio naal Topografisch Instituut. Gegeven de beperkte middelen worden met grote deskundigheid en in spanning, regeling en leiding de topografische kaar ten voor Algerije (Algerije heeft tachtigmaal de groot te van Nederland) vervaardigd. De gehele aanpak van die vervaardiging is natuurlijk fotogrammetrisch. Voor de Sahara werden kaarten op schaal 1 100.000 ver vaardigd en voor andere delen op schaal 1 50.000 en 1 25.000. Om van de nood een deugd te maken wordt niet geaarzeld om uit fotoschalen 1 40.000 t.b.v. exploratie-doeleinden kaarten te produceren op schaal 1 2.000. De topografische kaart is tevens de basis voor een aantal thematische kaarten, w.o. geo logische, hydrologische en bodemkundige kaarten. Niet onvermeld mag blijven, dat verschillende top functionarissen van het Instituut mede hun opleiding hebben genoten aan het ITC te Enschede. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat de directeur- generaal van Domeinen en Grondzaken, Belhadj, en de directeur van het Kadaster, Brahitie, en hun verdere medewerkers de bijeenkomst van Commissie 7 van de FIG voortreffelijk hebben georganiseerd. J. L. G. Henssen, J. H. W. Makkinga RAYONBIJEENKOMST NGLTE GOES Het jaarlijkse congres voor de regio Zuidwest-Neder land wordt meestal druk bezocht. Ook deze keer zijn op de 14e mei de landmeters uit de zuidwest-hoek weer massaal opgekomen naar hun jaarlijkse reünie. Aan het congres is altijd een tentoonstelling verbon den. Op deze tentoonstelling en in de foyer van de congreszaal werden als steeds aan de lopende band de kennismakingen vernieuwd en ervaringen van het afgelopen jaar uitgewisseld. De eerste spreker was ir. L. A. Koen. Zijn voordracht werd voorafgegaan door de audio-visuele presentatie van het Kadaster, die velen van ons ook op het NGL- congres te Utrecht hebben kunnen zien. Als titel voor zijn voordracht had hij gekozen „De technische werkzaamheden van het Kadaster". Deze titel dekt niet geheel de inhoud. De spreker behandelde niet de technische kant van de werkzaamheden van het Kadaster, zoals die nu worden verricht, maar legde meer de nadruk op de werkzaamheden die in de toe komst tot het takenpakket kunnen behoren. De visie van de heer Koen over dit onderwerp is bekend. We hebben die kunnen lezen in het artikel dat hij met zijn 274 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 20