collega Schipper heeft gepubliceerd in Geodesia van september 1979. Dat het onderwerp niet een hobby is van enkele onderzoeksingenieurs, maar in brede kring belangstel ling heeft, bleek uit de levendige discussie na de lezing. Uit de gestelde vragen sprak een duidelijke be hoefte aan een duidelijke uitspraak van het Kadaster over de rol die zij in de toekomst als kartografisch instituut in de maatschappij denkt te gaan vervullen. Na de middagpauze behandelde ing. A. J. Roelse het gebruik en de mogelijkheden van het ARTOL-systeem van de Gemeente Rotterdam. ARTOL is een afkorting van de aanduiding Automatisering van de Registratie van Topografie en Leidingen. Ook deze voordracht werd ingeleid met een audio-visuele presentatie. De spreker heeft mij beloofd zijn voordracht te publi ceren in Geodesia. Van hen die meer over het onder werp willen weten moet ik dus nog even geduld vragen. Ook na deze lezing was er een levendige discussie. Het ARTOL-systeem is een van de weinige vastgoed systemen die operationeel zijn. Vandaar de nieuws gierigheid van de toehoorders naar de methode van bijhouding en de actualiteit. Nadat de heer Roelse tot ieders tevredenheid op deze vragen antwoord had gegeven, sloot de voorzitter van het congres, D. van der Steenhoven, de bijeenkomst. Mijn indrukken samenvattend: een goed bezocht con gres, waar actuele onderwerpen zijn behandeld en waar instrumenten werden geëxposeerd die zeker de belangstelling waard waren. G. W. Eversdijk NATIONALE WERKWINKEL VOOR DE TEKEN KAMER Van 22 mei t.m. 6 juni j.l. hielden Rank Xerox Neder land BV, O'Harris Import Company BV en Data Pro cess BV in Almere hun Nationale Werkwinkel voor de Tekenkamer. Deze dagen, speciaal bestemd voor het leidinggevend personeel van de tekenkamers, waren bedoeld om de bezoekers op de hoogte te stellen van het nieuwste aanbod aan apparatuur en materialen voor de tekenkamer, uiteraard volgens de leverings pakketten van de organiserende firma's. De samenwerking van de genoemde firma's had tot gevolg dat dit aanbod van apparatuur en materialen zodanig was, dat alle soorten werkzaamheden op de tekenkamer hiermee werden bediend. O'Harris levert bijvoorbeeld, naast gereedschap voor handmatig te kenen, afwrijfschrift en teken- en graveerfilms, repro- grafische apparatuur en materialen, microfilm-syste men en randapparatuur voor het automatiseringsge- beuren op de tekenkamer, zoals plotters en digitizers. Het software-huis Data Process, dat een band heeft met Tektronix Nederland BV, sluit op dit automatise- ringsgebeuren aan met het ontwerpen van systemen en het ontwikkelen van programmatuur. Rank Xerox tenslotte, met zijn leveringsprogramma van kopieer- apparatuur, presenteerde zich in de werkwinkel met de Xerox 2080. Dit nieuwe reproduktieapparaat kan in halftonen op gewoon papier of op polyesters vergroten of verklei nen. De maximale invoerbreedte van het apparaat is 92 cm (A0-formaat) en de maximale uitvoerbreedte 61 cm (A1-formaat); de verwerkingstijd is 15 sec. De bezoekers werden in de gelegenheid gesteld door NGT GEODESIA 80 zelfwerkzaamheid hun eigen werkproblematieken op de ter beschikking staande apparatuur op te lossen. Vooral de Xerox 2080 stond hierbij in de belangstel ling. De uitstekende organisatie van de werkwinkel werd beloond door een groot aantal bezoekers, zodat ook commercieel gezien deze dagen voor de organise rende firma's succesvol moeten zijn geweest. J. wan Raamsdonk NIEUWBOUWPAND VAN ZEISS-NEDERLAND BV TE WEESP Op vrijdag 30 mei j.l. is het nieuwbouwpand van Zeiss-Nederland BV officieel in gebruik genomen. De opening werd, namens de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, verricht door dr. A. Sik kel. In zijn toespraak belichtte hij onder meer de so ciale taak van het Ministerie, met als voorbeeld het werk in de ontwikkelingslanden. Hij bracht dit in ver band met het sociale streven van prof. dr. Ernst Abbe, in 1889 de oprichter van de Carl Zeiss Stichting. Prof. Abbe, een briljante geest, is de grondlegger van de wetenschappelijke optiekberekening. Bovendien heeft hij in het stichtingsstatuut baanbrekende ideeën op sociaal-juridisch gebied neergelegd. Dit statuut, dat omstreeks 1896 is opgesteld, bevatte voor die tijd ongekende sociale voorschriften. Dr. H. Skoludek, lid van de Raad van bestuur van de firma Carl Zeiss, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de verschillende Zeiss-vestigingen en hun produkten. Als geschenk voor het Nederlands Kankerinstituut overhandigde hij twee KM-microscopen aan prof. dr. F. J. Cleton, wetenschappelijk directeur van dat insti tuut. De KM-microscoop is een routine microscoop, waarbij automatisch de juiste instellingen worden ver richt. In zijn dankwoord gaf prof. Cleton een duidelijke be schouwing over de vorderingen bij het kankeronder zoek. Vorderingen, die tot stand zijn gekomen dankzij een goede organisatievorm en een nauwe samenwer king tussen wetenschap en industrie, in het bijzonder de optische industrie. Dr. P. H. O. Bertram, directeur van Zeiss-Nederland BV, gaf in zijn welkomst-speech te kennen bijzonder ingenomen te zijn met het nieuwe bedrijfspand. Ge bouwd in een recordtijd van 10 maanden, is het in zijn totaliteit zeker een pand om trots op te zijn. Mede ook door de ligging op het ,,Van Houten" industrieterrein te Weesp, direct te bereiken vanaf de provinciale weg Amsterdam -Weesp-Bussum. J. Fokkink Het nieuwe Zeiss-gebouw in Weesp. 275

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 21