nederlands geodetisch tijdschrift Bedrijfseconomie in een fotogrammetrisch bedrijf, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat door drs. J. J. M. Wartna, hoofd van de hoofdafdeling Bedrijfseconomische en Algemene Zaken (BEAZJ van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY On March the 7th. 1980 the author of this article has given a lecture to the Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie about aspects of Business Administration. After some introductory remarks about Economics, Business Administration and the role of Business Administration at a governmental agency, he focused further more on: planning and accounting, cost-price development, organizational problems and management support at the Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. 1. Inleiding Economie wordt wel omschreven als de wetenschap, die zich bezighoudt met de verdeling van schaarse middelen over in principe oneindige behoeften. Deze omschrijving impliceert, dat men te maken heeft met keuzevraagstukken: ,,Hoe deelt men schaarse „mid delen" (natuur, arbeid en kapitaal) op een zodanige manier toe, dat men de behoeften het best be vredigt". Die behoeften lopen uiteen van primaire behoeften, zoals voedsel, kleding en huisvesting, tot luxe behoeften, zoals allerlei duurzame consumptie artikelen en vele diensten. De manier van verdelen kan via twee ingangen wor den bekeken: 1. Hoe bevredigt men met een bepaalde hoeveelheid middelen zo veel mogelijk behoeften (effectiviteit)? 2. Als de behoeften (het doel) constant worden ge houden: hoe bereikt men dit doel met de minste inzet van middelen (efficiency)? 2. De bedrijfseconomische specialisatie Bedrijfseconomie is een specialisatie van de hierboven beschreven algemene economie en stelt zich de vraag: ,,Hoe handelt een bedrijf met de haar ter be schikking staande middelen, zodat de bedrijfsdoel stellingen waaronder winstmaximalisatie op de lange termijn) zo goed mogelijk worden bereikt? Ontstaan in de sfeer van bedrijfshuishoudingen, die het winst streven in het vaandel voeren, heeft de moderne be drijfseconomie een veel breder toepassingsgebied ge kregen. Een overheidsdienst met bepaalde doelstellingen, bij voorbeeld de Rijkswaterstaat met (niet uitputtend) het oppertoezicht op waterstaatswerken in het algemeen en voorts de aanleg, het beheer en het onderhoud van Voordracht gehouden op 7 maart 1980 in Apeldoorn op een bij eenkomst van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. NGT GEODESIA 80 waterstaatswerken die door het Rijk worden bekos tigd, krijgt voor het uitvoeren van zijn doelstellingen een bepaalde set middelen ter beschikking en dient te zorgen dat de besteding van deze middelen zo effi ciënt en zo effectief mogelijk geschiedt. 3. De organisatie van de studie De bedrijfseconomie kan vanuit een viertal invalshoe ken worden bestudeerd: 1. Financiering: investeringsselectie, keuzehandelin gen onder onzekerheid en bedrijfseconomische kosten-baten-analyses zijn hier enkele hoofdonder werpen. 2. Interne organisatie: bestudering van de organisa tievraagstukken in de onderneming in de meest ruime zin. 3. Kosten- en winstbepalingsvraagstukkenwaarde ringsvraagstukken, balansberekeningen, bedrijfs- berekeningen en ook boekhouden en bedrijfs- rekenen. Deze invalshoek is de oudste en vormt nog steeds het „hart" van de bedrijfseconomische studie. 4. Commerciële beleidsvorming: bestudering van het commerciële beleid (marketing) van de onderne ming. Produkt, prijs, distributie en reclame zijn object van studie. De taakstelling van een bedrijfseconoom in een be- drijfshuishouding bestrijkt dus een tamelijk breed ter rein en is moeilijk kernachtig samen te vatten. Verder is die taakstelling ook erg afhankelijk van de bedrijfs- huishouding zelf en de plaats van die huishouding in de omgeving („setting"). Daarom is het zaak aller eerst naar het bedrijf zelf te kijken. De Meetkundige Dienst (MD) is één van de dienst onderdelen van de Rijkswaterstaat (RWS), dat op haar beurt een Directoraat-Generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat is. De MD is géén zelf standig bedrijf en is afhankelijk van begrotingsgelden 257

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 3