Het gebruik van kleine programmeerbare calculators een boek kunnen vullen, wil ik nu ingaan op enkele andere toepassingsgebieden van de bedrijfseconomie in een fotogram metrisch bedrijf en eigenlijk breder: in de Meetkundige Dienst. 6. Kostprijsontwikkeling Het MD-bedrijf is niet op winst georiënteerd en produ ceert in RWS-verband „om niet". Als overheids dienst heeft de MD een maatschappelijke verantwoor ding om tegen de laagst mogelijke kosten te produ ceren. Om de kostprijs van alle activiteiten te kunnen berekenen zijn normen nodig: „Wat is de haalbare machineproduktie, wat is de realistische output van de mens/machine-combinatie?" Basis voor de beantwoording van dit soort vragen is een adequate tijdverantwoording van activiteiten, die vervolgens kan worden verwerkt tot een norm voor de ontwikkeling van tarieven en daarmee een kostprijs per eenheid produkt. Tijdschrijving in dit proces (ach teraf) dient natuurlijk altijd aangevuld te worden met een gericht nadenken vooraf (plannen). Voor de plan ning in bijv. het schema van figuur 2 is een stuk tijd schrijving een nuttige basisinformatie (iteratief pro ces). Sinds enkele jaren zijn er programmeerbare calcula tors in de handel. Vooral de calculators met een per manent programmageheugen geven veel mogelijk heden. Om een voorbeeld te noemen: Vroeger wer den cirkelbogen uitgezet met de „kwart pijl-methode", hetgeen maar een benadering is van een zuivere boog, thans kunnen we van onze calculator een „elektronisch bogenboekje" maken. Nog een voor beeld: Bent u aan het meten in een gebied waar terreinvoorwerpen in coördinaten bekend zijn, dan is het mogelijk om binnen enkele seconden met behulp van de geprogrammeerde gelijkvormigheidstransfor matie „omboogmaatjes" of voetpunt en loodlijn te berekenen, teneinde ondergrondse punten (vaste punten, afsluiters, T-aansluitingen e.d.) op te zoeken. Het maken van programma's vergt nogal wat tijd, zodat het praktisch zou zijn om tot een uitwisseling van programma's te komen. Enkele fabrikanten of im porteurs hebben daartoe al of niet op commerciële basis z.g. „userclubs" opgericht. De landmeetkun- Middelbare Technische School, Thorbeckestraat 6, 6828 TV Arnhem, t.a.v. ing. J. M. Bakker. 7. Organisatievraagstukken Een ander toepassingsgebied, waar de bedrijfsecono mie ondersteuning kan verlenen, is haar inbreng bij organisatievraagstukken. In de meest ruime zin geïn terpreteerd is dit de organisatie van de produkten (mens en produktiemiddelen). Enkele onderwerpen hierbij zijn de organisatie van de produktie, de bepa ling van de optimale produktie-omvang, de bepaling van de optimale bestelgrootte, de optimale voorraad- bepaling en de bepaling van het omspanningsver- mogen. 8. Beleidsondersteuning Tenslotte kan nog als toepassingsgebied de beleids ondersteuning worden genoemd. Eén van de nieuw ste ontwikkelingen in RWS-verband is het maken van bedrijfsplannen (directieplannen). Dit zijn integrale beleidsplannen met een tijdshorizon van tien jaren. Ontwikkelingen binnen het directie/dienstgebied en daarbuiten (setting), sterkte/zwakte-analyse in het huidig functioneren, beleidskeuzes, programmering van activiteiten, prioriteitstelling en programmering binnen randvoorwaarden, zijn onderwerpen uit het directieplan, waarbij een bedrijfseconomische afde ling een actieve inbreng kan en zelfs moet hebben. dige programma's vormen echter maar een onderdeel van dat programmabestand. Het grote nadeel is, dat het aanbod waaruit een geïnteresseerde kiest door het merk van de calculator wordt beperkt. Bovendien is mij van minstens één fabrikant bekend, dat hij bij voorbaat de auteursrechten claimt van de ingezonden programma's. Het bovenstaande is voor mij reden genoeg een poging te ondernemen een gebruikersclub op te rich ten voor hen die uitsluitend landmeetkundige pro gramma's willen uitwisselen, bestemd voor alle mer ken programmeerbare calculators. Eventueel kunnen ook „handprogramma's" (of knoppenschema's) van n/ef-programmeerbare calculators worden uitgewis seld. De MTS-Arnhem*) heeft zich bereid verklaard om aan deze oprichting en uitvoering zonder winst- doel gestalte te geven. Hoe en onder welke voor waarden deze uitwisseling zal moeten plaatsvinden, zijn eventueel punten voor nader overleg tussen de „uitwisselaars van het eerste uur". NGT Geodesia lijkt mij een uitstekend medium om die uitwisseling op gang te brengen. Om hiertoe een aan zet te geven volgt in dit artikel een voorbeeld van programma's voor de Casio FX 502 P (zie figuur 1) door ing. J. M. Bakker, leraar Landmeten aan de MTS te Arnhem. 260 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 6