agenda En dan voldoet het model niet; men kan het dan wel proberen wiskundig te beschrijven. Ik heb dat zelf ook wel geprobeerd, maar het lukte gewoonweg niet. En waar komt dat door? Op de een of andere manier heeft men het wezenlijke niet te pakken. Het gekke is nu bijvoorbeeld, dat op het ogenblik dat men met de complexe getallen bezig was, de aarde helemaal niet vlak was. Er werden puntjes aangenomen, terwijl er geen wiskundig punt is. Maar op het ogenblik dat men ermee ging rekenen, ging alles opeens goed. Achteraf is dit misschien door delingsalgebra wel te begrijpen. Echter niet helemaal. Men heeft gewoon geluk gehad, wat de aanpassing van het model be treft. Het model paste dus bij dat type praktijk metingen. Men kan dan wel gaan twisten, dat dat model de waarheid of de werkelijkheid niet is, maar dat zegt niets. Het merkwaardige is nu dat wij vandaag de dag worden geconfronteerd met een voortzetting van die gedachtengang en dat is toch wel erg belangrijk. Op het moment worden we geconfronteerd met terres- trische metingen, die worden aangevuld met ruimte metingen, dus Doppler-metingen enz. Wat moet men nu doen? Dat probleem is niet opgelost, want de terrestrische metingen zitten in feite in een wiskundig model, dat niet rechtstreeks een overgang mogelijk maakt naar een ruimtelijk model, waarin Doppler-, VLBI-, lasermetingen enz. passen. Dit is één van de problemen die in de vraag van de heer Bruggeman besloten lagen, namelijk dat wij op dit moment voor het probleem staan dat er opnieuw een model moet worden ontwikkeld voor de nieuwe praktijk die aan het ontstaan is. Hoge viaducten en hoge huizenblokken kan men niet meer met de theorie van het platte vlak behandelen; daarvoor moet men een vereenvoudigde quaternion-theorie gebruiken. Deze theorie wordt over enige tijd operationeel en wordt dan in plaats van de complexe getallen toege past. Op het ogenblik, dat men fouten wil gaan op sporen, moet men functiemodellen hebben, die op zichzelf dat opsporen niet remmen. En dat is de grote ontwikkeling van de laatste jaren geweest, om dat in te zien. Het tussenvoegen van Doppler-punten in ter- restrisch gemeten netwerken is zo'n probleem: de ter restrische metingen zijn naar een ellipsoïdisch model gereduceerd, welk model in feite niet is gedefinieerd. Dit probleem is ook internationaal nog niet opgelost. Ik heb dit in 1979 in Madrid op het symposium van de IAG RETrig-commissie aanhangig gemaakt, maar er is nog geen antwoord op gekomen. GESLAAGD Eindexamen 1980 HTS voor de Bouwkunde, afdeling Land meetkunde, te Utrecht: J. A. Biermans, Eindhoven; P. M. Das, Hilversum; H. D. Eekman, Velp Gld.P. J. Gruppelaar, Utrecht; H. B. M. Haverkort, Utrecht; A. J. v. Heiningen, Nieuwegein; F. M. Hiemstra, Utrecht; L. P. v.d. Houten, Culemborg; I. v. Hunen, Den Haag; H. Koudijs, De Bilt; Fr. Mol, Nisse (Zld.j; H. J. Roks, Eist Utr.H. R. Schoonoord, Amsterdam. Hofstede-MTS Hengelo (O.) Gediplomeerde MTS-ers Landmeetkunde in 1980: B. J. H. Arke, Hengelo (O.); R. Bisschop, Enschede; W. R. ter Borg, Hengelo (O.); G. J. Bouwhuis, Hardenberg; A. A. Brilman, Hengelo (O.); J. L. Bruins, Vroomshoop; A. B. Bijen, Hengelo (O.); D. H. J. Durenkamp, Wierden; H. G. M. Ensink, Oldenzaal; J. A. NGT GEODESIA 80 W. Hartman, Rossum; B. J. Legters, Winterswijk; L. A. J. Olthof, Hengelo (O.); N. F. M. Rolink, Hengelo (O.); J. H. C. Teunissen, De Lutte; H. J. A. Weenink, Goor; A. J. Wissink, Diepenheim; R. H. M. ten Thije Boonkkamp, Haaksbergen. Examen voor landmeetkundig ambtenaar van het Kadaster: Th. C. M. Alofs; M. T. Andeweg; J. J. Baltes; C. H. Bel; W. H. van Beurden; J. Th. de Bie; A. J. M. Blum; J. Bosman; R. M. Brandjes; A. J. F. van Bree; H. J. Bronkhorst; R. H. M. Gouka; J. G. Hertogs; R. A. van den Hoek; J. A. Holster; R. F. Janse; P. Nieland; H. Pie- ning; IJ. Ponne; A. N. Ravenstijn; A. F. J. Rikkink; L. Schakel; H. Th. Sengers; C. Suurd; R. Treuren; E. R. In 't Veld; H. T. J. M. van Velzen; W. Venema; H. J. Vleeming; H. P. J. M. Wetser; R. A. A. van Es; J. B. van Vugt. Onderzoek voor landmeetkundig ambtenaar velddienst van het Kadaster: F. J. A. M. Heuvelmans, Eindhoven; J. G. M. Hilgenkamp, Gronin gen; J. Hulshof, Groningen; G. O. Medendorp, Utrecht; J. M. v. Miltenburg, Utrecht; A. B. Nammensma, Leeuwarden; J. L. J. Peeters, Roermond; A. J. v.d. Vlekkert, Utrecht; F. H. Warger, Amsterdam; J. A. Wittebrood, Alkmaar. Examen voor landmeetkundig ambtenaar A van het Kadaster: Bureaudienst C. C. J. M. Brosens, Breda; R. Bunnig, Middelburg; M. C. J. Cox, Eindhoven; C. van Drogen, Zwolle; L. Dubbeldam, Rotterdam; C. P. M. van Eekeren, Breda; C. H. M. van Herten, Roermond; R. Kroeze, Leeuwarden; H. van der Kolk, Zwolle; W. J. Krijger, Middelburg; W. Loof, Assen; J. M. J. Mahieu, Breda; L. J. M. van Melick, Roermond; J. Ooink, Arnhem; H. W. Reugebrink, Arnhem; H. W. P. Rutten, Arnhem; B. J. Sleyster, Groningen; J. L. P. Tee- kamp, Groningen; J. A. Visser, Utrecht; C. J. v.d. Wegen, Rotter dam; C. Wienk, Zwolle; J. E. Wiessenburg, Zwolle; R. Wup, Zwolle; M. v. Wijngaarden, Leeuwarden; L. de Wijs, Arnhem; T. Zaagman, Groningen. Velddienst W. J. Bosch, Zwolle; J. L. Bruning, Alkmaar; H. J. J. A. v. Buul, Eindhoven; G. Haasnoot, Rotterdam; A. Kok, Amsterdam; G. v.d. Langemheen, Arnhem; H. Louis, Alkmaar; C. C. M. Velders, Utrecht; W. M. Visser, Alkmaar. Technische Hogeschool Delft Geslaagd voor examen geodetische ingenieur op 4 juni 1980: J. P. Batteram; W. M. Bots en A. G. P. M. Maas. 25 en 26 september 1980 Studiedagen NGL over basiskennis informatica. Jaar beurs-congrescentrum te Utrecht. Zie verder de aan kondiging in het juninummer. 2, 3 en 4 oktober 1980 Lustrumexcursie VMDR naar Parijs. 10 oktober 1980 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Bijeen komst met als onderwerp het ISP-congres te Hamburg. Restaurant Kobus aan de Poort te Amersfoort. Aan vang 14.00 uur. 13-22 oktober 1980 Efficiency Beurs. RAI-gebouw te Amsterdam. 11 november 1980 Rayonbijeenkomst NGL te Eindhoven. Lezing van prof. dr. ir. U. L. W. van Twembeke over „Analyse van de optiefactoren en de perspectieven bij de keuze van gra fische en numerieke informatiesystemen m.b.t. het bo dembeleid". Zie verder de aankondiging in dit nummer. 12 december 1980 Cultuurtechnische Vereniging. Landinrichtingsdag. Zie verder het bericht in dit nummer. 28, 29 en 30 oktober 1981 11e NGL-congres. Jaarbeurs-congrescentrum te Utrecht. 317

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 19