Hoe hanteren wij fouten door ir. T. A. Nieman, Grontmii. Eenieder spreekt op een dag als vandaag vanuit de ervaringen die hij heeft opgedaan. Mijn ervaringen heb ik opgedaan tijdens mijn werk voor de Grontmij. Dit bedrijf verricht landmeetkundig werk voor derden op een commerciële basis en dat betekent dat elke opdracht gebaseerd is op een overeenkomst. Boven dien wordt van elke opdracht een financieel overzicht bijgehouden en na gereed komen van een project staat vast of het winst of verlies heeft opgeleverd. Wij zijn niet de enige organisatie die landmeetkundig werk voor derden verricht en daarom moeten wij onze opdrachten in concurrentie met andere landmeet kundige bureaus verwerven. Deze positie maakt ons kwetsbaar, immers wij zijn afhankelijk van het ver trouwen dat de opdrachtgevers in ons stellen. Dat vertrouwen mogen wij niet beschamen, op straffe van uitsluiting van nieuwe of vervolgopdrachten in de toe komst. De basis van iedere opdracht die wij uitvoeren is een overeenkomst tussen de opdrachtgever en ons be drijf. In concurrentie opdrachten verwerven betekent een voor de potentiële opdrachtgever aantrekkelijk aanbod doen tot het aangaan van een overeenkomst; daarom wil ik wat langer bij die overeenkomst stil staan. Elke overeenkomst bestaat uit de onderdelen presta tie, kwaliteit, prijs en condities. De condities van een overeenkomst, zoals levertijd, betalingsregeling en leveringsvoorwaarden, zijn bijzonder belangrijk, maar lenen zich minder voor een bespreking op deze studie dag. De prestatie die moet worden geleverd, met name het soort werk, de omvang van het werk en de ligging van het project, wordt door de opdrachtgever aange geven en geeft weinig aanleiding tot discussie. De concurrentie, de strijd om de opdrachtgever een zo aantrekkelijk mogelijk aanbod te doen, speelt zich daarom af op het gebied van de kwaliteit en de prijs. Allereerst moeten we ons afvragen watkwaliteit" is. Wij als landmeters denken dan direct aan nauwkeurig heden, uitgedrukt in centimeters bij de opname in het veld en in tienden van millimeters bij het tekenen. Toch zou ik het veel algemener willen omschrijven: Kwaliteit leveren staat gelijk aan het voldoen aan de behoeften van de opdrachtgever". Deze algemene omschrijving kies ik, omdat een zeer groot deel van het in Nederland verrichte landmeet kundig werk betrekking heeft op de „lagere" land meetkunde. Veel van onze metingen moeten de basis Inleiding gehouden op 30 mei 1980 in Bunnik op de NGL- studiedag „Fouten maken en fouten zoeken". vormen van nieuwe ontwerpen. Daarnaast zetten wij veel uit; wegen en waterlopen bijvoorbeeld in ruil verkavelingen of bouwblokken in uitbreidingsgebie den. Meer en meer verzamelen wij ook gegevens voor beheer en onderhoud. Het meten van kringnetten of waterpasnetten is belangrijk werk, maar wel een klein deel van ons totale werkpakket. Met dit werkpakket worden wij veel vaker geconfron teerd met opdrachtgevers die civiele techniek bedrij ven, dan met landmeters die ons scherp gedefinieerde toleranties voorschrijven. De eerste gesprekken met de opdrachtgever dienen er dan ook meestal voor zijn behoeften beter te leren be grijpen, zodat we een produkt kunnen aanbieden dat wat inhoud en nauwkeurigheid betreft op het toe komstig gebruik is afgestemd. Onze ervaring is dat een grote betrouwbaarheid van de meeste opgemeten punten niet vereist is. Controle moet vooral worden uitgeoefend op de grondslag, die immers de samen hang van de verschillende metingen bepaalt, en op sommige punten, die voor het toekomstig gebruik van bijzonder belang zijn: de knelpunten. De resultaten van het overleg met de opdrachtgever worden vastgelegd in de keuze van meetproces en meetopzet en in de instructie voor het meten, be rekenen en tekenen. Als we uitgaan van de veronderstelling dat de behoef ten van de opdrachtgever èn goed geïnventariseerd èn goed vertaald zijn in instructies, zou er nu niets meer fout mogen gaan. Mensen maken echter fou ten! Naast de tolerantie-overschrijdingen zien wij dat er incompleet of verkeerd wordt gemeten, berekend of getekend. De invloed van al deze fouten is, dat ze de kwaliteit van het te leveren produkt aantasten en dat herstel van fouten kosten meebrengt. Kosten, die indirect in de prijs van onze produkten moeten worden verre kend en die daardoor onze concurrentiepositie onder mijnen. Daarom zullen wij trachten fouten bij de bron te bestrijden, n.l. bij de mens die faalt. Als middelen om die bron van fouten te bestrijden kozen wij daarom: opleiding begeleiding van het personeel. motivatie Bovendien rusten we hen uit met moderne gereed schappen. De opleiding, begeleiding en motivatie van het personeel blijven echter het belangrijkste. Desondanks worden fouten gemaakt en die zijn kost baar, omdat de oorzaak van de fout moet worden op gespoord en als die niet wordt gevonden er opnieuw moet worden gemeten. 322 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 24