Puntsbepaling d.m.v. kringnetten: kadastrale ervaringen en visies*) Een deel van de gemaakte fouten wordt bij de bege leiding en controle van het werk ontdekt. Naar het aantal niet door ons, noch door de opdrachtgever ontdekte fouten, kunnen wij slechts gissen. De gevolgen van niet door ons ontdekte, maar wel door de opdrachtgever geconstateerde fouten, kun nen afhankelijk van de aard van de fout zijn ontevreden opdrachtgever; verlies van vertrouwen; verlies van opdrachten; herstel op kosten van ons bedrijf. Dat zijn voor een particulier bedrijf ernstige gevolgen en u kunt zich voorstellen dat wij, ofschoon wij uit prijsoverwegingen de controle zoveel mogelijk zullen beperken, de essentiële controles beslist niet achter wege laten. In die gevallen dat wij een kringnet of een waterpasnet meten en berekenen zullen wij dat net toetsen, maar zoals eerder gezegd gebeurt dat maar zelden. Onze dagelijkse praktijk is, dat we een onafhankelijke controle uitoefenen op die punten van ons produkt die voor het toekomstig gebruik van essentieel belang zijn. Dat is controle op nauwkeurigheid en volledig heid! De opleiding, begeleiding en motivatie van ons perso neel werken voorts sterk preventief. Toch kan het fout gaan, zoals uit de volgende twee voorbeelden blijkt. Lang geleden, toen er nog nieuwe autowegen op grote schaal werden ontworpen en gebouwd, kregen wij opdracht om voor zo'n ontwerp kaarten te maken. Er waren in het gebied weinig betrouwbare bekende punten, het terrein was erg onregelmatig en de elek- tro-optische afstandmeting was nog niet zo hanteer baar als nu het geval is. Wij kozen voor een hoofd-polygoon, met zijden van circa vijfhonderd meter, die via een hulpbasis in één van de polygoonpunten met behulp van een invar- basisbaak werden gemeten. Voor de hulpbasis werd dwangcentrering toegepast. Voor het betreffende ge bied en de ontworpen weg, in ophoging, was deze meetmethode geschikt, al waren wij ons ervan be wust dat een eventuele verstoring in de dwang centrering van de hulpbasis aanleiding zou geven tot een belangrijke lengtefout in de weg. Enkele jaren na het gereedkomen van de metingen werden wij geconfronteerd met een fout van circa dertig centimeter in de hoofdgrondslag, die bij nadere analyse bleek terug te voeren op een verstoring van de dwangcentrering van de hulpbasis. Verontrustend was echter dat de weg ter plaatse niet op een aarden dam, maar op een groot viaduct samengesteld uit pre fab-elementen zou worden gebouwd. Onze meet kundige grondslag was daarvoor onvoldoende gecon troleerd. Toch ging de opdrachtgever niet in op ons advies de betreffende veelhoekszijden nader te contro leren. Het heeft ons wel geleerd zeer attent te zijn op de wijze waarop onze produkten worden toegepast. Een ander groot gevaar dat ons bedreigt is de blun der, die onverwacht wordt begaan door verder zeer betrouwbare en bekwame mensen. Hij kan zich in allerlei gedaanten voordoen en is alleen door voort durend controleren te ontdekken en te elimineren. Recentelijk werden wij nog met een blunder gecon fronteerd toen de hoogte van een dijk, waar een grote pijpleiding overheen moest, werd bepaald. De hoog- tefout bleek bij de berekening te zijn ontstaan, toen een hoogte van 7,99 m in verband met een indeling op de waterpassing met 0,01 m moest worden verhoogd. Als resultaat werd 7,00 m neergeschreven in plaats van 8,00 m. Ter plaatse was ook de hoogte van een hectometerpaal opgemeten en wel juist in hoogte bepaald, maar ofschoon beide gegevens op een teke ning waren vermeld, legde niemand de relatie tussen beide punten en werd de foute dijkhoogte pas bij de uitvoering ontdekt. We leren uit deze ervaringen dat controleren erg be langrijk is en toetsen daarbij een nuttig stuk gereed schap. De bron van alle fouten is de mens en al kun nen we de stroom van fouten wat leiden, volledig be teugelen kunnen we hem nooit. door ir. L. Schipper, Directie Landmeetkundige Zaken en Landinrichting van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. In deze inleiding wil ik enige ervaringen behandelen, die de Dienst van het Kadaster heeft opgedaan bij de puntsbepaling d.m.v. kringnetten. Met name zal worden ingegaan op de aspecten frequentie van fou ten, kosten van overmeten en schade die de niet- ontdekte fouten veroorzaken. Inleiding gehouden op 30 mei 1980 in Bunnik op de NGL- studiedag „Fouten maken en fouten zoeken". Het voordeel van puntsbepaling d.m.v. kringnetten en van de automatische verwerking van de metingen is, dat de metingen volgens de methode der kleinste kwadraten worden getoetst en vereffend. Fouten kunnen daardoor beter worden ontdekt en gelokali seerd dan bij de klassieke puntsbepalingsmethoden het geval is. Bovendien wordt de precisie van de berekende coördinaten beter. Al deze voordelen hebben er toe bijgedragen dat sinds NGT GEODESIA t 323

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 25