4# Gemeente Haarlemmermeer landmeetkundig ambtenaar Bu de dienst van Openbare Werken, afdeling Landmeetkunde, kan wegens uitbreiding der werkzaamheden ge plaatst worden een: Zijn taak omvat onder meer: Het maken en tekenen van terrein situaties. Het naverkennen van bestemmings plan-ondergronden Het inmeten van paspunten. Het verdichten van het N.A.P.-net. Vereist is het diploma landmeetkundige PBNA, MTS of een gelijkwaardige op leiding, terwijl teken- en praktijk ervaring tot aanbeveling strekt. Salaris, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, van f 2.187,- tot f 3.371 bruto per maand, exclusief tijdelijke toeslag. De bü de overheid gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toe passing. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij het Hoofd van de landmeetkundige afdeling, de heer G.C. Maas, tel. 02503 - 18282, toestel 219. Sollicitaties binnen 14 dagen na het ver schijnen van dit blad te richten aan burgemeester en wethouders van Haar lemmermeer, Pqstbus 250, 2130 AG Hoofddorp, onder vermelding van codenr. GO-l van het aantal metingen bedraagt. De schade die de niet-ontdekte fouten per meting veroorzaken is dus ongeveer 1°/oo van de schade, veroorzaakt door deze niet-ontdekte fouten. Uitgaande van een bedrag van f 100,— a f 2.000,— per schade-geval, wordt de schade verdeeld over alle metingen gemiddeld dus f 0,10 tot f 2, per meting Om te kunnen beoordelen of deze bedragen aan vaardbaar zijn in relatie tot de kosten van een grond- slagnet, is het nodig de relatie tussen de kosten van een net en het aantal niet-ontdekte fouten te be schouwen. Deze relatie wordt voornamelijk bepaald door de constructie van het net en het aantal over- metingen. Een besparing op de kosten door een ver slechtering van de constructie, bijvoorbeeld minder kringen, zal evenwel tot gevolg hebben dat minder punten worden bepaald. De kosten per punt zullen er in het algemeen niet door verminderen. Bovendien zullen dan in de volgende fase van verdichting van het grondslagnet waarschijnlijk meer punten moeten wor den bepaald. Een sterkere constructie kan daaren tegen op een goedkope wijze bijdragen aan meer kwaliteit, wanneer de grondslagpunten die daardoor extra worden bepaald, ook t.b.v. detailmetingen kun nen worden gebruikt. Voor wat betreft de kosten van het overmeten kan worden bekeken of de kosten van de overmetingen, die ten onrechte worden uitgevoerd, in een reële ver houding staan t.o.v. de schade die de niet-ontdekte fouten veroorzaken en verder of de som van de schade, veroorzaakt door de niet-ontdekte fouten, en van de kosten van de ten onrechte uitgevoerde over metingen zo klein mogelijk is. De kosten van de te recht uitgevoerde overmetingen kunnen buiten be schouwing worden gelaten, wanneer wordt gesteld dat bij latere ontdekking van de fouten deze kosten ook moeten worden gemaakt. Om, zij het globaal, een beeld te geven van de kosten van het overmeten, geef ik nu een berekening van deze kosten. Gemiddeld wordt 1,5% van de metingen overgemeten; de kosten van de overmetingen moeten dus worden gesteld op 2 a 3% van. de totale kosten van het kringnet. De kosten van het bepalen van een grondslagpunt bedragen volgens een steekproef glo baal f 400, tot f 1000, per punt; ,e.e.a. is in sterke mate afhankelijk van de onderlinge afstand tussen de punten. Omdat voor de bepaling van een punt onge veer drie metingen nodig zijn, n.l. twee richtingen en één afstand, kunnen we afleiden dat de kosten van het overmeten, gerelateerd aan het totale aantal rich huidige werkwijze 1 niet- ontdekte fouten grens waarden) niets overmeten (1 niet-ontdekte fouten grens waarden) kosten van het ten onrechte overmeten per meting schade per meting als gevolg van niet- ontdekte fouten kosten van de eerste meting per meting f 1, f 3,- f 0,10/f 2,- f130,- /f300,- f 1,- /f 20,- f130,- /f300,- tingen en lengten van het net, f 3,— a f 10, per meting bedragen. Daar bij 30% van de overmetingen geen fout wordt geconstateerd, bedragen de kosten van de ten on rechte uitgevoerde overmetingen, verdeeld over alle metingen van het net f 1,— tot f 3, per meting. Deze bedragen zijn in figuur 4, tezamen met de ge raamde schade veroorzaakt door de niet-ontdekte fouten en de kosten van de eerste meting, weerge geven. Ter illustratie is tevens de geraamde schade aangegeven, wanneer er helemaal niet wordt over gemeten. Omdat ervan is uitgegaan dat bij de huidige werkwijze 10% van de belangrijke fouten niet wordt ontdekt, zijn de bedragen in de kolom niets overge meten" 10 x zo groot als die van de andere kolom. Gezien het feit dat bij de huidige werkwijze de kosten van het ten onrechte overmeten en de schade, ver oorzaakt door de niet-ontdekte fouten, in dezelfde orde van grootte liggen en bovendien de som van de beide bedragen kleiner is dan bij helemaal niet over meten, mag m.i. worden geconcludeerd dat de hui dige criteria bij de verkenning en toetsing van kring- netten acceptabel zijn. Fig. 4. 326 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 28