Fouten maken en herstellen rondom landmeetkundig werk*) door ir. G. H. te Kronnie, Ingenieursbureau Te Kronnie en Volkers. 1. Inleiding Als je zo'n beetje op jaren komt, dan heb je wel eens een gelegenheid dat je een jubileum meemaakt. Dit overkwam mij, toen een partner van de bouw van de IJ-tunnel zijn jubileum vierde. Bij zo'n gelegenheid worden er nog wel eens wat gegevens uitgewisseld over werken die na dit grote bouwwerk in Amsterdam zijn uitgevoerd. Bij één van deze werken in de Ara bische wereld ik mag dit werk helaas niet nader aanduiden en ook de fout niet nader omschrijven waar en hoe die was ontstaan werd een dusdanige fout gemaakt, dat wij ons die eigenlijk bijna niet kun nen voorstellen. Voor een groot bouwwerk werden al vast de fundaties tot uitvoering gebracht. Na verloop van maanden kwam men echter tot de ontdekking, dat op de betreffende tekeningen de noordpijl ver keerd was gericht. Dit verhaal bracht mij er toe om drie onderwerpen vanuit de eigen praktijk te belichten, waarbij bij één ervan gelijkwaardige fouten ook door ons zijn ge maakt. Deze onderwerpen hebben betrekking op de IJ-tunnel, de bouw van een pijpenlegger en de metro in Amsterdam. 2. De IJ-tunnel Het IJ-tunneldok is noord-zuid gericht. De IJ-tunnel zelf lag ook globaal gezien in noord-zuid richting. Steeds wanneer een tunnelelement werd gebouwd, was er dan ook sprake van de noord-zijde en de zuid zijde, de west-buis en de oost-buis. Het eerste ele ment werd echter zodanig gelegd, dat de noord-zijde van het element aan de zuid-zijde lag en dus de oost buis aan de westzijde en de westbuis aan de oostzijde van het dok. De gevolgen hiervan waren vrij schade lijk. Een voorbeeld hiervan: Een elektromonteur kreeg n.l. de opdracht een en ander in de oostbuis van het element aan te brengen. Deze man gaat daarnaar toe, oriënteert zich noord zuid en brengt, uiteraard in de verkeerde buis, dat gene aan waartoe hij opdracht gekregen had. Deze fout werd een paar dagen later ontdekt. Zijn baas was hier nogal verbolgen over en maakte dit kenbaar door met een pot menie in die bewuste buis, met de initia len van de elektromonteur er bij, te kalken: „Sufferd, dit is de west-buis!". Nadat de monteur op het matje was geroepen ging hij naar de vermeende oost-buis, om de zaak te corrigeren. Hij ziet wat zijn baas daar op de wand heeft gekalkt en dan blijkt deze elektro monteur een betere visie hierop te hebben. Hij ver richt zijn werkzaamheden, nu in de echte oostbuis, en kalkt daaronder, ook met de initialen van zijn baas erbij: „Nog grotere sufferd, dit is de oost-buis!". Een ander voorbeeldAan zo'n tunnelelement worden ook twee kopschotten aangebracht, een noordelijk en een zuidelijk. Deze waren, door derden, uiteraard ook verkeerd in het dok gelegd. De doorsnede van die kopschotten was niet helemaal gelijk en bij de montage daarvan ontstonden dan ook de nodige moeilijkheden daarover. Men weet dit in eerste instantie aan een meetfout van de meetafde- ling, toen aan een overschrijding van de toleranties en tenslotte kwam men tot de ontdekking dat men weer aan het verkeerde kopschot zat. Hierbij moet worden vermeld, dat dit een fout was van de Combinatiebouw IJ-tunnel en dat de directie in dezen hier niets mee te maken had, omdat dit soort zaken intern werden ge regeld. Desondanks werd ook ons de schuld gegeven, Samenvatting van een inleiding gehouden op 30 mei 1980 in Bunnik op de NGL-studiedag „Fouten maken en fouten zoe ken". Bij deze inleiding werden een groot aantal dia's vertoond. Fig. 1. Elementen van de IJ-tunnel in het bouwdok. NGT GEODESIA 327

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 31