omdat wij op de vergadering aanwezig waren toen besloten werd de noordzijde van het element aan de zuidzijde van het bouwdok te leggen. Ik had me echter niet gerealiseerd wat voor gevolgen zo iets kan hebben. Ik ben ook later met dergelijke situaties geconfron teerd. Dit soort fouten ontstaat omdat je vanuit je vak te weinig integreert in de toepassing daarvan. Men is eigenlijk geneigd om te zeggen: Wat willen jullie, zeg maar wat er gemeten moet worden en wij zullen het meten. Terwijl men onvoldoende in staat is, of in be ginsel niet toe bereid is, om in het toepassingsgebied mee te denken. 3. Een pijpenlegger Het volgende onderwerp betreft een pijpenlegger. Vanuit het vaartuig, een dubbelponton, worden de pijpen gemonteerd en via een glijsysteem in zee ge legd. Tussen de kolommen zitten elementen, die ter versteviging van het geheel dienen en moeten worden aangebracht. Het gaat hierbij om de assemblage van de diverse onderdelen. Het werk stond onder leiding van mijn collega en partner Volkers, die dit op een uit stekende wijze heeft gedaan, mede omdat hij zich in het bijzonder in staalconstructies had verdiept. Bij zo'n assemblage gaat het er om dat de onderdelen, al of niet gedeeltelijk gekoppeld, worden geplaatst op een zodanige wijze, dat zij ten opzichte van de andere elementen, die reeds aanwezig zijn, en vooral ook ten opzichte van het element dat daar weer op aan moet sluiten, in dat model binnen de werktoleranties komen te liggen. Deze werktoleranties worden bepaald door het lassen. Om de kolommen in een zodanige positie ten opzichte van het dubbelponton te krijgen moet het trimmen worden uitgevoerd, de in- en uitlaat van het ballastwater worden geregeld, waardoor je de zaak gaat corrigeren en contra-deformeren. Hierbij gaat het erom dat er een bijzonder goed samenspel is tussen degenen, die belast zijn met het trimmen, de genen die de maatvoering verzorgen, de kraanmachi nisten enz. Op zo'n moment is het van groot belang dat de motivatie bij deze grote groep mensen uit stekend is, dat er een goede stemming is en op z'n tijd ook gein is, zodat ze met plezier dat werk met z'n allen gaan verrichten. Op de dag dat de onderdelen moesten worden ge plaatst, was Volkers echter verhinderd en heb ik hem vervangen. Naast de meetdienst, ander top- en mid denkader was een vrij groot aantal gastarbeiders, waaronder Yoegoslaven, Turken en Grieken aan wezig. Zij waren vrij goed ingespeeld op het werk dat zij moesten verrichten. Op deze bewuste dag, 20 juli 1974, landden echter Turkse troepen op Cyprus. Dit bericht drong via de radio door op het werk, waar door de oorlog op Cyprus in feite werd overgeheveld naar de werf. Wij waren nog niet klaar met trimmen en het controleren daarvan. Ik heb er toen op aan gedrongen aandacht te besteden aan deze gewijzigde situatie en het programma niet tot elke prijs proberen door te voeren. Vanuit de ervaring die ik had in dit soort zaken, was ik van mening dat men niet de fout mocht begaan door gewoon halstarrig het werk vol gens de voorschriften te willen uitvoeren. Daar het werk niet kon worden uitgesteld, omdat dat een te kostbare zaak is, hebben wij voor een andere oplossing gekozen. Deze oplossing valt echter buiten de orde van deze studiedag. Het gaat er mij alleen om, dat men op zo'n moment het mathematisch denken niet zalig verklaart, maar ook rekening houdt met plotseling intredende gebeurtenissen, die in dit geval de onderlinge werkhouding sterk en zeer ongunstig beïnvloedden. Bij velen was de zo noodzakelijke aandacht voor het werk vrijwel verloren. Daarom mocht niet op de „nor male" wijze worden doorgewerkt en werd voor een andere, aan de omstandigheden aangepaste oplos sing gekozen en wel direct, staande de uitvoering; van te voren had men hier natuurlijk geen rekening mee kunnen houden. Dit montagewerk, dat altijd op zaterdag plaatsvond, heeft nog met andere beïnvloedingsfactoren te doen gehad, namelijk met het feit dat in deze periode de wereldkampioenschappen voetbal 1974 plaatsvon den, ook op zaterdag; wedstrijden die door velen op radio of televisie heel graag werden gevolgd. Hiermee was bij het opmaken van het draaiboek rekening ge houden, d.w.z. ook met een eventueel uitlopen van het werk; had men dit niet gedaan, dan was dit m.i. een ernstige fout geweest. Deze voorbeelden laten duidelijk zien, dat men het werk, ook t.a.v. zijn directe uitvoering, maatschappe lijk moet plaatsen; planmatig wanneer dat mogelijk is, direct ingrijpend wanneer dat noodzakelijk is. 4. De metro in Amsterdam Het derde onderwerp heeft betrekking op de bouw van de metro in Amsterdam en in het bijzonder in het roerige gebied van de Nieuwmarkt. Om een indruk te geven van de sfeer, die er daar toen heerste, geef ik u hier een paar leuzen die hier en daar op de muren waren gekalkt: „Speculanten voeren hier de boven toon"; „Wij zullen moeten vechten, werken en lijden nu en hier"; „Geen banken, hotels of kantoren" (hier komt de angst voor city-vorming tot uitdrukking); „Geen buizen maar huizen"; „Komt hier een buis, dan slopen wij Lammers z'n huis" (Han Lammers was de toenmalige wethouder van Amsterdam); „Slo pers, jullie werk is besmet". Opgemerkt moet worden, dat de meesten van de oor spronkelijke bewoners van de Nieuwmarkt er al lang niet meer woonden. Verder zijn al in de oorlog veel huizen verloren gegaan en later ook nog door sane ring. Jarenlang is er niets gebouwd. Een aanklacht zoals de actievoerders dat zeggen tegen het stads bestuur. Fig. 2. Het verstevigingselement is neergelaten door het hefeiland. 328 NGT GEODESIA 80

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 32