CrétotéOüV nederlands geodetisch tijdschrift De opzet van metingenachtergronden en algemene gezichtspunten door profir. W. Baarda, Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY Planning of measurements: background and general views Prof. Baarda reviews his research of the last 35 years. The development of theories is illustrated in three main areas: mathematical modelling, precision and reliability evaluation. De aankondiging van deze studiedag deed mij reali seren dat het reeds 1980 is en dat daarmee een pe riode van 35 jaar wordt gemarkeerd, iets minder voor universitair onderwijs, iets meer voor onderzoek. Een periode die ook niet veel langer zal kunnen zijn. Ik ben daarom verheugd nog de gelegenheid te ver krijgen tot u te spreken over de realisatie van vraag stellingen, daterend uit de eerste jaren na mijn Delftse studie. Weinig, misschien te weinig, heb ik dit mogen doen. Nationale discussie verplaatste zich naar inter nationale discussie, een gevolg van de steeds weer op te merken golfwerking van aandacht voor specifieke onderwerpen: een hoogtepunt voor de technische landmeetkunde in de HTW-tijd, een dieptepunt enkele jaren geleden, nu weer een opkomende beweging ook internationaal omdat informatie en systemen definitie van begrippen vereisen, ook in kwalitatief opzicht. De laatste maal dat ik tot een gelijksoortig gehoor als nu mocht spreken was in november 1965, het onder werp de jongste Staatscommissie inzake het Kadas ter, de titel „Schimmenspel en maatschappij". Na lezing leidde tot verbazing: Wie had gedacht dat er in wezen zo weinig veranderd is, wie ook had gedacht dat zelfs het kernstuk uit het rapport de Kadaster- raad nog tot het rijk der schimmen zou blijven be horen! In tegenstelling tot de universitaire raden, die men soms gaarne de teruggang naar dit rijk zou toe wensen, blijft de motivering tot instelling van de Kadasterraad recht overeind staan. Deze motivering berust immers op de constatering dat iedere mens, en daarmede een maatschappij gevormd door deze mensen, niet altijd eeuwig juiste beslissingen kan nemen en dat daarom een continue controle- of Inleiding gehouden op 30 mei 1980 in Bunnik op de NGL- studiedag „Fouten maken en fouten zoeken". NGT GEODESIA 80 correctiemogelijkheid aanwezig dient te zijn, speciaal bij een zo centraal gedachte en ook daadwerkelijk uitgegroeide dienst als het Kadaster. Leidingen kadaster, topografie op kadastrale kaarten, raam plans, automatiseringhet waren onderkende pro blemen bij HTW- en Staatscommissie. Ontwikkeling en realisering waren doelbewust verschoven naar een Kadasterraad, waar invloeden van wetenschap en maatschappij tot evenwichtige opbouw zouden kun nen leiden. Ik aarzel niet op te merken dat hier een formidabele fout is gemaakt, de fout van het niet-instellen van een Kadasterraad. Maar evenmin heb ik aarzeling om voor het maken van deze fout begrip op te brengen, en wel omdat ik zelf pijnlijke ervaringen heb met het pro bleem een fout als zodanig te onderkennen, zeker in sociaal of maatschappelijk verkeer. Pas onderkenning maakt ook een begrip als „controle" mogelijk, even als het dan volgende begrip „correctie". Zo komen we dan toch via een omweg bij het begrip fout, bij het maken van fouten en als je hieraan gelooft bij het zoeken naar fouten, de controle dus. Bij een voor hem gekozen onderwerp dient de spreker zijn gehoor te suggereren, dat nu juist dit onderwerp zijn volle aandacht heeft en heeft gehad, ja zelfs dat dit onderwerp hem heeft gebiologeerd. Misschien is dit zelfs wel waar voor de huidige spreker, al moet hier haastig aan toe worden gevoegd dat zijn werkgebied slechts betrekking heeft op het simpele gebied van technische fouten en dan nog beperkt tot delen van de geodesie. De start gaat terug tot het begin van de veertiger jaren, toen na alle Delftse theorie het moeilijke prak tijkvak van het kadastrale detailmeten moest worden geleerd. Onder meer moest, onder toezicht van één der ervaren landmeters van het Kadaster, een wate ring nabij Brielle worden opgemeten en wel zonder 301

(NGT) Geodesia | 1980 | | pagina 3